Gençlere değer katacak içeriklere Google Haberler'den abone olmak ister misiniz?.Google Haberlere Abone Ol. Gençliğe değer katma arzusuyla..

77 / 100

Sen şimdi mezun olunca ne olacaksın? Tam olarak ne iş yapacaksın? Sosyoloji ne demek ki? Hmm psikoloji mi yani? Bunlar sosyoloji bölümünü kazandığımdan beri defalarca duyduğum sorulardan yalnızca bazıları. Bölüme başladığımda bu sorulara cevap vermekte zorlanıyordum hatta tercihimin yanlış olduğunu düşündüğüm zamanlar da oldu.  Fakat zaman geçtikçe sosyoloji okumanın dünyadaki durumlara ve olaylara daha önce hiç düşünemediğim açılardan bakma ve bunları doğru analiz etme gibi özellikler kazandırdığını fark ettim.

İlk yazımın sosyolojiyle alakalı olmasını istedim çünkü sosyolojiye ilgisi olup çeşitli kaygılar nedeniyle tercih etmeyen birçok insan olduğunu biliyorum. Bu nedenle sosyolojinin temelde ne olduğunu ve mezunlarının hangi işleri tercih ettiğini paylaşmak istiyorum.

Sosyoloji Nedir| Sosyoloji Ne Demektir?

Sosyoloji en basit tabiriyle toplum bilimi olarak biliniyor fakat bu sosyolojiyi anlamak için oldukça yetersiz bir tabir. Eğer bu tanımı biraz daha açacak olursak, sosyoloji, toplumlardaki grupların birbirleriyle etkileşimleri sonucu ortaya çıkan ilişkileri inceleyen bir bilimdir. Cinsiyet, sınıf, ırk çalışmaları başlıca konularıdır fakat insan gruplarıyla ve bu grupların arasındaki ilişkilerle ilgili olan her şey sosyolojinin konusu olabilir. Bu incelemeleri yaparken anketler, saha araştırmaları veya gözlem yaparak ya da var olan kaynakları inceleyerek elde ettiği verileri analiz edip araştırma konusunda bir sonuca ulaşır.

Sosyoloji5 1

Sosyoloji Nedir?|  Sosyoloji Bölümü Nasıl Bir Bölümdür?

Sosyoloji bölümünün programı, toplumsal olayları anlama, analiz etme ve bu olaylara eleştirel gözle bakıp çözüm üretebilmek üzerine kuruludur. Bu toplumsal olayları incelemek için sosyoloji birçok alt dala bölünmüş durumda. Kent sosyolojisinden sağlık sosyolojisine aile sosyolojisinden din sosyolojisine kadar çok geniş bir araştırma alanı var. Bölümde olduğunuz süre boyunca bu konularla ilgili olan tüm dersleri alma zorunluluğu yok. Sosyolojiye giriş, araştırma yöntemleri gibi temel dersler haricinde diğer konulardaki dersleri seçmeli olarak veriliyor.

Aynı zamanda politika, ekonomi, psikoloji gibi birçok bilimle ortak konulara sahip ve birbirlerinden beslenen bölümler bu nedenle 4 yıl boyunca sosyoloji derslerinin yanı sıra bu bölümlerden dersler alabilme imkanı da oluyor. Genelde ilk sene bu bölümlerin de giriş dersleri zorunlu olarak veriliyor. Bu nedenle tüm bu konulara dair biraz fikir sahibi olarak başlıyorsunuz ve ilerlemek istediğiniz alandan dersler almak kolaylaşıyor. 

Bölüm derslerinde hem klasik hem de modern sosyolojiyle ilgili dersler almak mümkün. Max Weber, Emile Durkheim ve Karl Marx klasik sosyoloji derslerinde en çok duyacağınız sosyologlar. Sosyolojiyi kuran, sistemini oturtan ve klasik sosyoloji alanında detaylı çalışmalar yapan ilk sosyologlar olarak görülüyorlar. Yaptıkları çalışmalar bazen yeniliklere ihtiyaç duysa da hala sosyolojinin klasikleri arasında. Örneğin Durkheim’ın, toplumsal ilişkilerin intiharlar üzerine etkisini anlattığı ‘İntihar’ isimli kitabı ya da Karl Marx’ın Das Kapital’i hala çok değerli ve günümüze de ışık tutabilecek eserler olarak çok dikkat çekiyorlar.

Modern sosyoloji de ise klasik sosyolojideki konuların üstüne farklı konular ve yöntemler eklenmiş durumda. Sadece sınıf veya cinsiyet ilişkilerini incelemektense bir şehrin mimarisindeki değişim, farklı aile türleri veya kültür araştırmaları gibi sayısız konusu var. Araştırma yöntemleri de aynı şekilde gelişmiş durumda. Artık veri analizleri bilgisayar programları yardımıyla çok daha kolay yapılabiliyor. Aynı zamanda günümüzde yapay zekanın sosyolojiye destek olabileceğine dair yürütülen araştırmalar ve bunu kullanmaya başlayan bazı sosyologlar ve kurumlar var. Bu yöntemlerden sonraki yazılarımda daha detaylı olarak bahsedeceğim.

Sosyoloji Nedir?| Neden Sosyoloji Bölümü?

Genelde hukuk, psikoloji, ekonomi gibi bölümler mezun olunca daha kolay iş bulunabilen ve daha prestijli bölümler olarak görülüyor. Bu gibi bölümler varken, sosyoloji bölümünü gelecek kaygısı nedeniyle tercih etmeye çekinen birçok insan var. Bu düşünce bir noktaya kadar doğru olabilir fakat sosyolojinin önemi günümüzde yavaş yavaş anlaşılmaya başlanıyor. Sosyolojinin ne olduğu bile bilinmezken artık birçok alanda sosyologların fikirlerinin de önemli olduğu anlaşılıyor. Artık sosyoloji mezunlarının kamu kuruluşlarından özel sektöre, akademisyenlikten araştırma şirketlerine kadar çok geniş bir çalışma alanı söz konusu. Sosyolojinin en büyük artısı ileride ne yapmak isterseniz ona göre şekillendirilebilecek bir programa sahip olması. Hangi alanda çalışıp kendinizi geliştirmek istediğinize, değişik konularda sosyoloji dersleri veya farklı bölümlerden dersler alarak karar vermek kolay.  Verdiği temel derslerle de zaten bilinen konulara nasıl farklı bir açıyla yaklaşabileceğinizi öğretiyor bu da eldeki veriyi doğru anlama, analiz etme ve eleştirel bir gözle bakma gibi konularda bizi geliştiriyor. 

Sosyoloji Nedir?| Sosyoloji Mezunları Nerelerde Çalışır?

Akademik kariyer, çoğu mezunun ilk tercihlerinden biri. 4 yıl boyunca derslerde okumalara, araştırmaya ve yazmaya alışıyorsunuz. İlginizi çeken konularda dersler aldıkça daha fazlasını öğrenme ve o konudaki literatüre bir fikir katma isteği artıyor. Farklı bölümlerden ders alma olanağı da oldukça yüksek olan bir bölüm bu nedenle araştıracak bir sürü konu karşınıza çıkıyor. 

Özel sektörde özellikle insan kaynakları, reklamcılık gibi departmanlar sosyoloji mezunlarının tercihleri arasında. Her ilgi alanına göre bulunabilen dersler sayesinde bu seçimler şekillenebiliyor. Örneğin medya çalışmaları, görsel kültür sosyolojisi gibi dersler alıp medya veya reklamcılık sektörüne yönelmek mümkün. Ekonomi ile ilgili dersler alıp pazarlama ve satış alanları da tercih ediliyor. Bölümdeki nicel ve nitel veri analizi dersleri sayesinde araştırma ve anket kuruluşlarında çalışmak da mümkün.

Sosyoloji4yeni e1589980717432

Sosyolojinin ilgilendiği konulara duyarlı hale geldikçe bunu somut bir eyleme dönüştürme isteği mezunları sivil toplum örgütlerinde çalışmaya itiyor. Örneğin kadın çalışmaları, sosyal eşitsizlik gibi konulara yoğunlaştıkça okuyup yazmanın yanında pratik olarak fayda oluşturma isteği doğuyor. Birçok mezun, kadın, çevre ve sosyal yardım kuruluşlarında görev alabiliyor.

Bu yazımda genel olarak sosyolojinin tanımından, nasıl bir bilim olduğundan ve mezunlarının çalışma alanlarından bahsettim. Diğer yazılarımda da sosyolojiden ve farklı konulardan bahsetmeye devam edeceğim.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: Çalışma Ekonomisi Okuyunca Ne Olurum ?

Bu e-posta aboneliği size değer katar!

Bu makale sizlere yardımcı oldu mu?
EvetHayır
Yorum Yok
Yorum İptal
Yorumlar: Sosyoloji nedir? Ne değildir?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Resim ekle - Yalnızca PNG, JPG, JPEG ve GIF desteklenir.

Trendler