Öğrenci Blogları

Stoik Felsefe Nedir? Stoacılık Nedir?

Stoik felsefenin tarihi Helenistik çağa dayanıyor benim stoik felsefeyle tanışmam ise düşüncelerine çok değer verdiğim bir arkadaşımla yaptığım güzel bir sohbete. Stoik felsefenin öncüleri  Gladiator‘den bilecegimiz Marcus aurelius , seneca ve eski bir köle olup da sonradan felsefe egitimi gören Epictetus. Kurucusu Zenon ancak isminin Stoik felsefe olmasının farklı bir çok hikayesi var..

Stoacılık

Stoacılık kelime anlamına bakıldığında acı ve zevk karşısında duygusuz ve kayıtsız kalmak olarak gözüksede bu felsefe buna indirgenecek bir felsefe değil.  Bazı şeylerin elimizde olduğunu söylüyor epictetus “Elimizde olanlar, görüşler, dürtüler, arzulardır… Elimizde olmayanlar beden, varlık, ün, makam; başka bir deyişle, kendi eylemimiz olmayan her şeydir.’’  Gündelik avunmalara karşı ilgisiz tutumu, Stoacılığın kayıtsızlıkla eş değer tutulmasına neden olmuştur. Aslında Stoacılık hayatta olan güçlüklere zorluklara karşı hazırlıklı olmaktır.  Hayattta alacağımız kararları duygusallıktan arındırıp akılcı düşünmek, kontrol edebildiklerimiz üzerinde daha çok çabalayıp kontrol edemediklerimiz için üzülmemek demek aslında kısaca. 

Stoik felsefe

 Benim sevdiğim kısmı insanları olduğu gibi kabul etmeleri ve bundan mutluluk duymaları… İnsanları olduğu gibi kabul edebiliyor olmak psikolojik anlamda insanı fazlaca rahatlatıyor. Çünkü karşı tarafı kontrol edebilmek elimizde olan bir şey değil ancak bizim ona karşı olan düşüncelerimizi kontrol edebilmek bizim elimizde. 

 Akıntıya karşı kürek çekmek acıya neden olur ama aklımızı kullanıp, nehir yatağını keşfedersek ( evreni anlarsak), akıntıyla beraber rahat rahat yüzebiliriz. 

İnsan hayatı kısa değil, insanın yaşama şeklidir onu kısa yapan diye düşünüyor Seneca . “Hayatın gerçekten yaşadığımız kısmı az, geri kalan kısmı ise zamandan ibarettir.”  Ona göre insanlar çoğunlukla sadece zaman geçiriyor hayatı yaşamak denilen şeyden uzakta savruluyorlar diyor. 

Stoik felsefe ekonomist Adam Smith’ten John Stuart Mill’e deneme yazarı Montaigne’den büyük frederick’e kadar bir çok kişiye yol gösteren felsefe olmuştur. 

Amorfati : olan her şeyi sevin.gerçekleşen her şeyden en iyi şekilde yararlanmak için üstlendiğiniz Stoacı egzersiz ve zihniyettir: Her anı – ne kadar zorlayıcı olursa olsun – kucaklanacak bir şey olarak kabullenmek ve  tedavi etmek, kaçınılmaz. Böylece yangına giden oksijen gibi, engeller ve sıkıntı potansiyeliniz için yakıt haline gelir. 

‘’Başarıların geçici olabileceğini ve bunlara sahip olmanın bir anlığına olduğunu unutmayın.’’ 

 yeni bir yazıda tekrar görüşmek dileğiyle, sevgiyle kalın. Bana instagram hesabımdan (betulnsayin) ya da kişisel blog hesabımdan (bettysslife.wordpress.com) ulaşabilirsiniz.

Bu makale sizlere yardımcı oldu mu?
EvetHayır
Exit mobile version