Gençlere değer katacak içeriklere Google Haberler'den abone olmak ister misiniz?.Google Haberlere Abone Ol. Gençliğe değer katma arzusuyla..

Betonu ve Işığı Dans Ettiren Mimar: Tadao Ando

Tadao Ando, 13 Eylül 1941 yılında Japonya’da dünyaya gelmiştir. Ando’nun geçmişine bakıldığında herhangi bir mimarlık eğitimi bulunmamaktadır. Mimarlığa başlamadan önce boksörlük, marangozluk yapmıştır. Marangozluk yaparken mimarlık adına kendini geliştirdiği, hatta ona sıklıkla ‘kendi kendini yetiştiren mimar’ da denildiği bilinmektedir. Son zamanların en çok ses getiren mimarlarından biri olan Tadao Ando, 1995’te Pritzker Mimarlık Ödülü’nü almıştır.

Betonu ve Işığı Dans Ettiren Mimar Tadao Ando
Betonu ve Işığı Dans Ettiren Mimar Tadao Ando

Betonu, ışığı, camı, suyu ve gölgeyi bir kompozisyon içinde tasarımlarına aktaran Ando kendini: “Hiç bir zaman iyi bir öğrenci olmadım. Sınıfın dışında kendi başıma öğrenmeyi tercih ederdim. 18 yaşımda Kyoto ve Nara’daki birçok etkileyici geleneksel mimari eser olan tapınak, mabet ve çay evlerini gezmeye başladım. Mimarlığı gerçek mimari eserleri gezerek ve onlar hakkındaki kitapları okuyarak öğrendim.” şeklinde anlatmaktadır. Modernizm etkilerinin yanı sıra, Japon mimarisine sadık kalarak tasarımlarına minimalizmi işlemiştir. Kullandığı betonu sadece bir malzeme olarak değil, bir deneyim aracı, muğlaklaşmış bir hissiyat ya da ışık için bir dans partneri olarak tanımlayabiliriz. Betonu ve ışığı dans ettiren mimardan 5 yapıyı sizlerle paylaşmak istiyorum.

Tadao Ando Eserleri
Tadao Ando Eserleri

Tadao Ando Eserleri

Tadao Ando I Azuma Evi
Tadao Ando I Azuma Evi

1. Azuma Evi

Yapım Yılı:1976

Azuma Evi ya da bilinen diğer adı ile Sıra Ev, Tadao tarafından Japonya Osako’da bulunan bir yapıdır. 1976 yılında bu proje ile Japonya Mimarlık Enstitüsü Ödülü’nü kazanmıştır. Yerleştiği araziyi kocaman bir beton kutu biçimi ile kaplayan Azuma, çevresindeki geleneksel ahşap yapıların dokusuna aykırılık yaratmaktadır. Tadao bu aykırılığın amacını günlük hayattaki eylemsizliğe karşı çıkmak olarak tanımlamaktadır. Proje tasarlanırken ev sahiplerinin kendilerini bambaşka bir yerde hissetmesi amacı ile yapıda dış pencere kullanılmamıştır. Buna karşın yapıya ışık almak ve hava alımına imkan vermek amacı ile bir iç avlu oluşturulmuştur. Her yapısında olduğu gibi burada da beton ve ışığın etkileyici kullanımı ile salt bir geometri gözlemlenmektedir.

Tadao Ando Su Tapınağı
Tadao Ando | Su Tapınağı

2. Su Tapınağı

Yapım Yılı:1991

Su Tapınağı, Tadao Ando’nun geleneksel Japon tapınak mimarisinin tamamen dışında tasarladığı modern bir yapıdır. İçine girildiği andan itibaren kullanıcıya ruhani bir deneyim sunan Tapınak, doğa ile mimarinin birleşimini temsil eder. Biçimlenişi sembolizme ve geleneksel Japon felsefelerine dayanmaktadır. Su üzerindeki lotus çiçekleri, cenneti temsil ederken bir yandan da Buda inancına gönderme yapmaktadır. Ando’nun yapılarında bu zamana kadar renk kullanımına rastlanmamasına rağmen, merdivenlerden inildiğinde kullanıcıyı karşılayan kutsal alan; kıpkırmızı bir mekan olarak tasarlanmıştır. Bu mekan geleneksel tapınak mimarisine sadık kalınarak tasarlanmıştır. Ahşap bölücü duvarlarla ile çevrelenmiştir ve tam ortada bir Buda heykeli bulunmaktadır. Işık Buda heykelinin araksındaki tek noktadan süzülerek mekanı aydınlatır.

Tadao Ando Işık Kilisesi
Tadao Ando | Işık Kilisesi

3. Işık Kilisesi

Yapım Yılı:1999

Işık Kilisesi, Japonya Osaka’da bulunmaktadır. Bulunduğu alandaki bulunan eski bir kilisenin yenilenmesi ile inşasına başlanmıştır. Tadao Ando’nun modernizmin etkilerini yansıttığı önemli yapılarından biri olarak görülen Kilise, 1999 yılında tamamlanmıştır. Tasarımın en güçlü yanı olan ışık ve gölgenin oyunu kullanıcıların ilahi güç ile günümüzdeki yaşam arasında ortak bir mekan yaratmaya imkan sağlamaktadır. Yapının doğu cephesinde konumlandırılan haç şeklindeki boşluk da dini sembol olarak yapının minimalist görünümü ile bütünlük sağlamaktadır. Boşluktan içeriye süzülen ışık, kilisenin beton bir küp etkisini az da olsa azaltırken mekanın muğlaklığını da sorgulatıyor. Tadao Ando bu tasarımında betonu hem ana kütle, hem strüktür, hem malzeme hem de kutsal bir öge olarak kullanmıştır.

Tadao Ando Chichu Sanat Müzesi
Tadao Ando | Chichu Sanat Müzesi

4. Chichu Sanat Müzesi

Yapım Yılı:2004

Chichu Sanat Müzesi, Japonya’nın Naoshima Adası’nda bulunan bir sanat müzesidir. Chichu kelimesinin anlamı ‘toprağın içinde’ anlamına gelmektedir. Müze adı gibi tamamen yeraltına gömülmüş bir şekilde tasarlanırken, Tadao Ando’nun eşşiz ışık hareketleri ile farklı bir deneyimsel mekana dönüşmüştür. Arazinin engebesine uyumlu olarak alana oturan müzede, gün boyunca güneş hareketi ile içerideki ışık görünümleri de değişim göstermektedir. Yapıya üstten bakıldığında dağınık halde konumlanmış geometrik şekiller olarak görünmektedir. İç kısmında ise beton doku ve ışık oyunları ile bambaşka deneyimler sunan sergi alanı, bahçe ve yardımcı fonksiyonlar için mekanlar bulunmaktadır. Müze içerisinde bulunan bahçe yaklaşık 400 metrekarelik bir alandır. Burada 150 tür bitki ve 40 tür ağaç bulunduğu bilinmektedir. Bu bahçe, Monet’in eserlerinden alınan ilhamlarla tasarlanmış ve hayata geçirilmiştir.

Tadao Ando Roberto Garza Sada Sanat, Mimari ve Tasarım Merkezi
Tadao Ando | Roberto Garza Sada Sanat, Mimari ve Tasarım Merkezi

5. Roberto Garza Sada Sanat, Mimari ve Tasarım Merkezi

Yapım Yılı:2013

Roberto Garza Sada Sanat, Mimari ve Tasarım Merkezi, Tadao Ando tarafından tasarlanan ve Singapur’daki Dünya Mimarlık Festivali’nde sergilenen projelerden biridir. Yapı 20.700 metrekarelik bir araziye inşa edilmiştir. Dışarıdan bakıldığında ilk olarak göze çarpan merkezdeki üçgen bükülme bir giriş alanı oluştururken bu girişe yönelme eylemini de desteklemektedir. Tadao Ando’nun beton ve ışık uyumunun ustalığı bu yapısında da net bir şekilde görülmektedir.

İlginizi Çekebilir: Bilim Merkezi: İskenderiye Kütüphanesi

Başkalarına Fayda Sağla
Yorum Yok
Yorum İptal
Yorumlar: Tadao Ando: Betonu ve Işığı Dans Ettiren Mimar

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Resim ekle - Yalnızca PNG, JPG, JPEG ve GIF desteklenir.

Sosyal Medya Hesaplarımız

Copyright © 2020 Öğrenci Blogları. Tüm Hakları Saklıdır.

Giriş Yap

Öğrenci Blogları'na Hoş Geldin

Gençlere değer katan içerikler üretiyoruz. Aramıza katılacağın için mutluyuz.
Giriş Yap

Gelişim için ilk adım. Boş vakitleri iyi değerlendirmek gerek.