içinde

TARİHE ADINI YAZDIRAN KADINLAR- I

Google Haberlere abone olarak gençlere değer katabilirsiniz.Google Haberler Ziyaret ettiğiniz için teşekkürler!

TARİHE ADINI YAZDIRAN KADINLAR| Florence Nightingale “Lambalı Kadın”

Tarihe adını yazdıran kadınlar kimlerdir dedik ve ilk konuğumuz Florence Nightingale. Modern hemşireliğin temellerini atan Florence Nightingale 1820 yılında İtalya’nın Floransa şehrinde doğdu. Avrupa turu yapmak için Floransa’ da olan İngiliz asıllı çift Frances ve William Nightingale, kızlarına bulundukları şehrin adını, yani “Florence” ismini verir. Aristokrat bir aileden gelen Nightingale daha çok küçük yaştan itibaren matematik, din, felsefe, Latince, Almanca, Fransızca, İtalyanca, tarih, müzik ve resim dersleri alır.
indir.jpg
Florance Nightingale ergenlik döneminde sıradan bir aristokrat olmak istemediğine karar verir ve insanlar için daha yararlı olması gerektiğini hisseder. Hatta 1837 yılında günlüğüne şu notu düşer: “Tanrı benimle konuştu ve beni hizmetine çağırdı.” Bunun üzerine 20 yaşına geldiğinde hemşire olamak için ailesinden izin ister ama aristokrat bir aileden geldiği için ailesi hemşire olmasına karşı çıkar. Çünkü o dönemde hemşireler eğitimsiz, flörtöz ve sarhoş olarak biliniyor ve toplumda kabul görmüyordu. Florance Nightingale 24 yaşına geldiğinde ailesi onun için en iyi şeyin evlenmek olduğuna karar verir ve uygun eş adayları ile görüşmesi için ısrarcı davranırlar ve onu hemşirelikten vazgeçirmek için Fransa, Almanya, Belçika ve İtalya’ ya geziler düzenler.

Florance Nightingale bu geziler sırasında hastaneleri inceleme fırsatı bulur ve eğitimli kadınların yaşamlarını hemşireliğe adayacağı bir Protestan rahibeleri grubu oluşturur. Kararı kesindi, hemşire olacaktı. Şans eseri, tam o sıralarda Amerikalı ilk  kadın doktor Elizabeth Blackwell ile tanışır. Blackwell onu hemşire olması için daha da yüreklendirir ve en sonunda babasından 31 yaşındayken hemşire olmak için izni aldır. Almanya’da hemşirelik okudur ve iki yıl sonra Londra’ da hemşirelik yapmaya başlar.

f1.jpg
Kırım Savaşı sırasında askerlere yardım ederken

1853 yılında başlayan Kırım Savaşı’na 1854 yılında İngiltere’ de dahil olur. Hemşireliğe yeni başlayan Nightingale The Times gazetesinin, “Aramızda Üsküdar’daki hastanelerde yatan çaresiz ve hasta askerlerimize yardıma gidecek kadınlar yok mu?”, ” İngiltere’nin kızları bu merhamet gerektiren görev için hazır değil mi?” diye manşet yazmasıyla birlikte hemen Üsküdar’a gelir. Nightingale, Selimiye Kışlası’nda göreve başlar ve başlar başlamaz değişiklikler yapar. Hijyen koşullarına dikkat eder, kanalizasyonları boşaltırır ve gömülü hayvanları gömdürür.  Bu yaptıkları hemen sonuç vermeye başlar. Selimiye Kışlası’ nın hijyenik şartlardaki düzelme sayesinde sadece altı ayda askerlerin hastanedeki ölüm oranında büyük farklar gözlenir.

Kısa sürede askerler arasında ” lambalı kadın” efsanesine dönüşen Nightingale’ e doktorlar şüphe ile yaklaşır ve başarısını iyileşen hava şartları ve başka faktörlere bağlarlar. Aldığı matematik eğitimini kullanarak yaralı ama hâlâ cephede bulunan bir grup asker ile Selimiye’ de hijyenik olmayan koşullar altında tedavi gören askerlerin ölüm oranını karşılaştırır.

Nightingale böylece Selimiye Kışlası’ndaki koşulların iyileştirilmesinin ölüm oranlarını düşürdüğünü ispatlar. Savaştan sonra Nightingale İngiltere’ye kahraman olarak döner ve Kırım Savaşı cephede savaşmayan bir kahraman yaratır. 1860 yılında Nightingale, Londra’da bulunan St. Thomas Hospital’da kendi hemşirelik okulunun kurulur ve profesyonel hemşireliğin temellerini atmış olur.
f2
Çalışmaları Kraliçe Victoria’nın da dikkatini çeken Florence Nightingale tarihe ” Lambalı Kadın” olarak adını altın harflerle yazdırır. Nightingale ayrıca İngiliz toplumunun tüm kesimlerine yönelik sınıf farkı gözetmeksizin sağlık hizmetlerinin iyileştirilmesi, Hindistan’daki açlığı gidermek için yardımcı olma, fuhuş yasalarının ortadan kaldırılması ve kadınların çalışma hayatına katılımını arttırmaya yönelik çalışmalara da imza atar. Doğum günü olan 12 Mayıs her yıl “Dünya Hemşireler Günü” olarak kutlanır ve Florence Nightingale 13 Ağustos 1910’da Londra’da gözlerini hayata yumar.

İlginizi Çekebilir: TARİHE ADINI YAZDIRAN KADINLAR – II

nidakaplan tarafından yazıldı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Değer Katacak Videolar #2

Otomotiv Mühendisliği Nedir?