Gençlere değer katacak içeriklere Google Haberler'den abone olmak ister misiniz?.Google Haberlere Abone Ol. Gençliğe değer katma arzusuyla..

85 / 100

Tarihteki en ünlü zaferlerden biri olarak görülen bu savaşın adı birçoğumuza yabancı gelse de aslında en tanıdık olanlardan diyebiliriz. Bu savaşı konu alan filmi duyduğumuzda hepimiz aynı şekilde rahatlayacağız eminim. 300 Spartalı. Evet o ünlü film, bu savaşı anlatmaktadır ve büyük bölümü gerçeği yansıtır.

Termopylae Muharebesi| Genel Bilgiler

Termopylae (Termofil) Muharebesi, Ahameniş İmparatorluğu’nun Yunanistan’a İkinci Pers İstilası sırasında gerçekleşen ve toplamda üç gün süren bir savaştır. Muharebe, Sparta kralı I. Leonidas‘ın komutasındaki Grek şehir devletleri ittifakı kuvvetleri ile I. Serhas komutasındaki Pers kuvvetleri arasında cereyan etmiştir. I. Serhas babasının başlattığı Birinci Pers İstilasının başarısız olması ve Maraton Muharebesi’nin Yunan kuvvetlerinin galibiyeti ile sonuçlanmasından çıkardığı dersle hareket ederek, o güne kadar toplanmış en büyük ordulardan birini topladı. Öyle ki o ordunun asker sayısı antik kaynaklarda bir milyondan daha kalabalık olarak tasvir edilirken günümüz tarihçileri tarafından 100.000 ile 300.000 kişi arasında kabul edilmektedir.

Bu iki sayı arasında bu kadar büyük bir fark olmasının sebebi olarak, o dönemde savaşın destansılığının büyüleyici olmuş olması gösterilebilir. Atinalı general Themistokles Grek İttifakı’na, Pers kuvvetlerini hem karanın hem denizin hakimiyetini elde tutmak için aynı anda Termopylae Geçidi’ni ve Artemision Boğazı’nı tutmayı önermiştir. Bu stratejinin kabul görmesi üzerine Sparta Kralı I. Leonidas, en seçkin 300 spartalı askerler, köle helotlar ve Grek ittifak kuvvetlerinden gelen gönüllü gücüyle termofil geçidini tutmaya başlarken; Themistokles Atina donanmasının merkezini oluşturduğu Grek ittifak kuvvetleri donanmasıyla artemision boğazını tutmaya ve Leonidas’ın çıkartma yoluyla arkadan bir saldırıyla karşılaşmasının önüne geçmeye başlamıştır.

Leonidas thermopylae oil canvas jacques louis david louvre 1814

Termopylae Muharebesi| Gidişatın Değişimi

Pers ordusu sonunda Eylül’ün başlarında geçite ulaşır. Serhas, birtakım görüşlere göre donanmasını saldırıyı daha planlı hale getirmek adına 4 gün bekletmiştir. Beşinci gün Serhas taarruz emri vermiştir. Taarruz, okçuların Grek kuvvetlerini ok yağmuruna tutmasıyla başlar. Bir rivayete göre askerlerden biri Leonidas’a “Barbarların okları güneşe kapatıyor” dediğinde aldığı cevap şu olmuştu. “İyi işte gölgede savaşırız.”

Okları, Grek kalkanları üzerinde hiç etkili olmamıştır. Serhas, bu olayın ardından 10.000 kişilik bir orduyu Greklerin üzerine göndermiştir. Pers askerlerinin büyük bölümü zırh kullanmıyordu. Kullandıkları kılıç ve mızraklar da, Greklerin teçhizatlarının yanında çok yetersizdi. Bu koşullarda, sayı üstünlüklerinin bir anlamı kalmıyordu. İlk günün sonunda, en öndeki birkaç Spartalı’ya karşılık binlerce Pers askeri ölmüş, ordu darmadağın olmuştur.

İkinci gün ise Serhas en büyük silahı olan Ölümsüzler Birliği’ni sahaya çıkarmıştı. Ancak karşılarında falanks düzenini (Sparta ordusu, dört sıra olarak, tunç kalkanlarıyla bir arada sıkı sıkıya durarak ve mızraklarını aralardan öne uzatarak bir duvar oluşturmuşlardır. Bu savunmaya falanks düzeni denilmektedir.) koruyan hoplitler (Sparta ordusu) karşısında yine ağır kayıplar verdiler. Ancak asıl önemli olan olay bundan sonra olmuştur. Bu destansı savaşa ters düşecek bir durum yaşanmıştır.

Epialtes adında bir adam, Termopylae Geçidi’nin dışından dolaşmayı sağlayan bir dağ geçidi konusunda Pers kampına bilgi vermiştir. Bu olayın ardından, “Epialtes” kelimesi, Grek dilinde “ihanet” anlamında kullanılmaya başlamıştır. Bu olayın ardından Ölümsüzler Birliği bu patikayı kullanarak Termopylae Geçidi’nin ardına sızmışlardır. Yani bu ihanet, savaşın dönüm noktası olmuştur.

960

Termopylae Muharebesi| Neden Bu Kadar Ünlendi?

Bu savaşın hafızalarda bu kadar yer etmesinin sebebi, yenme ya da yenilme meselesine dayanmıyor. Tarihin gördüğü en büyük ordulardan birinin karşısında, sadece 300 kişiden oluşan bir ordunun bu kadar direnmesi ve neredeyse yenmesi, tarihte çok sık karşılaşılabilir bir durum değil. Eşi benzeri görülmemiş bu tarihi olayın unutulması mümkün değildir. Aynı zamanda Epialtes’in de ihaneti tarihe damgasını vurmuştur.

Tüm bu yaşananlardan sonra Leonidas, kaybedeceklerini anlasa da savaşmaya devam etmelerini emreder. Bu sıralarda serhas’ın iki kardeşi ölür ve çarpışmaların birinde de Leonidas oklarla vurulur. Bu olayın ardından, Spartalılar son asker düşene dek savaşmaya devam ederler. Serhas, Grek askerlerinin bedenlerine zarar gelmesini istememiş ancak Leonidas’a  duyduğu öfke nedeniyle Leonidas’ın başının kesilerek vücudunun çarmıha gerilmesini emreder. Böylece bu yiğitliğin, uğruna methiyeler dizilen direniş, her iki taraf için de çok ağır sonuçlanmıştır. 

C355df17b6c8560f0bb7570c1402a47d

Termopylae Muharebesi| Daha Fazlasını İsteyenlere Öneriler

Battle of Thermopylae Greek History

Facts battle of Thermopylae

İlginizi Çekebilir: PULSUZ PANGOLİN CEHENNEMİ

Bu e-posta aboneliği size değer katar!

https://www.linkedin.com/in/ceren-yalç?n-1ba267175
Bu makale sizlere yardımcı oldu mu?
EvetHayır
Yorum Yok
Yorum İptal
Yorumlar: Tarihin Unutulmazları-1: Termopylae Muharebesi

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Resim ekle - Yalnızca PNG, JPG, JPEG ve GIF desteklenir.

Translate

Kendinize Değer Katın

Bu e-posta aboneliği size değer katar!

Trendler

Arşivler