içinde

Tarihte Bugün 6 Ocak

1 Kapak

Gençlere değer katacak içeriklere Google Haberler'den abone olmak ister misiniz?.Google Haberlere Abone Ol. Gençliğe değer katma arzusuyla..

6 Nisan

“Öldürülen Gazeteciler Günü” bugün hem öldürülen gazetecileri anıyorum hem de bize 7/24 haberleri kesintisiz ileten gazetecileri tebrik ediyorum.

1326

Osmanlı İmparatorluğu’nun ikinci padişahı Orhan Bey’in Bursa’yı fethi. 35 yıl süre Bursa kenti İmparatorluk’a başkentlik yaptı. Osmanlı tarihine merakınız varsa bu karantina günlerinde Bursa’nın müzelerini https://www.bursamuze.com/e-muze-hep-acik-1206/ adresinden sanal gezmenizi tavsiye ederim. 35 yıl başkentlik yapmasının izlerini hala hissedeceksiniz.

1453

Bizans İmparatorluğu’nun başkenti İstanbul, Osmanlı Devleti’nin yedinci padişahı II. Mehmet tarafından ikinci kez kuşatıldı. Bu da ilki gibi başarısız sonuçlanan kuşatmanın büyük zaferi 29 Mayıs tarihinde gerçekleşti. Bursa’nın fethi ile aynı güne denk gelmesi sizce de çok manidar değil mi?

1920

Türkiye Cumhuriyeti’nin ilk ajansı Anadolu Ajansı; Kurtuluş Savaşı ile ilgili halkı bilgilendirmek üzere Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün emri ile Halide Edip Adıvar ve Yunus Nadi tarafından kuruldu. Günlük olarak yayınladıkları infografikler (https://www.aa.com.tr/tr/info/infographic/0) benim favorim. Bakmanızı şiddetle tavsiye ederim. 100 yıllık çınar olan ajansımızı kutluyorum.

2

1956

Ülkemizde 1960’lı – 1970’li yıllarda çıkan en yüksek tirajlı dergiydi. İçerisinde magazin haberleri, tarihi yazı dizileri, edebi eser tefrikaları, gezi yazıları vb. birçok türde yazı yayınlanıyordu. Dergiyi çıkaran, sohbet yazıları ile tanınan Şevket Rado’ydu. Yazarlarının arasında Refik Halit Karay, Halide Edip Adıvar gibi güçlü yazarlar da vardı. 1979 yılına kadar çıkmaya devam etti. Ardından yayın hayatına son verdi. Edebiyatımıza çok katkısı olan bu dergiyi araştırmanızı tavsiye ederim.

1973

Ülkemizin 6. Cumhurbaşkanı Fahri Korutürk oldu. Soyadını Gazi Mustafa Kemal Atatürk tarafından alan Korutürk, üç dil bilmekteydi (İtalyanca, İngilizce, Almanca). Asıl mesleği askerlikti. Cumhurbaşkanlığı döneminde; ülkemizin 50. yıldönümünde, Avrupa’yı ve Asya’yı birbirine bağlayan Boğaziçi Köprüsü’nün açılışını yaptı. Yine cumhurbaşkanlığı yaptığı dönemde Kıbrıs Barış Harekatı gerçekleşti. Zorlu bir dönemde cumhurbaşkanlığı yapması ilgi çekici.

 

7 Nisan

“Dünya Sağlık Günü” bu günün anlamı büyük. Çünkü bugünlerde sağlık birinci gündem maddemiz. Bu zorlu günleri hemen atlatmak dileği ile.

“Kimyagerler Günü” aşı çıkartmalarını dört gözle beklediğimiz kimyagerlerimizin günü kutlu olsun.

1948

Dünya Sağlık Örgütü (WHO) Birleşmiş Milletler’e bağlı olarak kuruldu. Bugünlerde açıklamalarını merakla dinlediğimiz örgüte 191 ülke üye.

1969

İnternetin sembolik doğum günü. Bizi bu zor günlerde arkadaşlarımız ile, okullarımız ile yüz yüze görüştüren, karantina günlerinde film izleten, kitap okutan, araştırmalar yaptıran kısaca keyifli zaman geçirmemizi sağlayan ama en önemlisi bizim size yazılarımız ile ulaşmamızı sağlayan internetin doğum günü kutlu olsun. Küçük bir not ile son vereyim, TDK’ye göre internet kelimesinin Türkçesi “Genel Ağ”.

2019

İstanbul Havalimanı açıldı. 1911 yılında iki hangar ve bir küçük meydan ile havacılık girişimlerine başlayan Atatürk Havalimanı’nın kapatılmasından sonra -dünyanın en büyük havalimanı olma özelliği ile- açıldı. İçerisine girdiğinizde kaybolma olağanı çok yüksek diye rivayetler dönüyor. Ben daha içerisine giremedim ama karantina günleri biter bitmez ilk planlarım arasında.

3

 

8 Nisan

“Dünya Romanlar Günü” bu özel gün için kütüphane arşivlerini internet aracılığı ile açan siteleri derledim:

– Kültür ve Turizm Bakanlığı e-devlet üzerinden bütün kütüphanelere ücretsiz kayıt özelliği getirdi. Bu sayede e-arşiv özelliğine sahip tüm eserlere ulaşabilirsiniz.

– acikerisim.tbmm.gov.tr adresi ile TBMM’nin Kurumsal Açık Erişim Sistemi sayesinde 2500 esere ulaşabilirsiniz.

www.ekitap.yek.gov.tr adresi ile Türkiye Yazma Eserler Kurumunun eserlerine ulaşabilirsiniz.

– diniyayinlar.diyanet.gov.tr adresi ile Diyanet İşleri Başkanlığının eserlerine ulaşabilirsiniz.

– tp2.isam.org.tr adresi ile İSAM Kütüphanesinin eserlerine ulaşabilirsiniz.

– kutuphane.uskudar.bel.tr adresi ile Üsküdar Belediyesinin 22850 adet eserine ulaşabilirsiniz.

1869

Darülfünun ikinci kez açıldı.

Kuruluşu İstanbul’un fethinden bir gün sonra Fatih Sultan Mehmet tarafından açılan Sahn-ı Seman Medreselerine dayandırılır. İlk açılışı ise 1863 yılında Kimyager Derviş Paşa’nın verdiği ilk fizik dersi sayılır. Ardından devlet işlerinin aksaması bahane edilerek durdurulur. 1864 yılında tekrardan derslere devam edilir lakin bu seferde 1865 yılında çıkan yangın ile derslere son verilir.

1869 yılında Darülfünun-u Osmanî adında tekrardan açılır. 1872 yılına kadar devam etsede çıkan sorunlar neticesinde okul tatil edilir.

1874 yılında Mehmed Esad Saffet Paşa’nın katkıları ile Darülfünun-u Sultani adı ile Galatasaray Sultanisi’nin içinde üçüncü kez açılır. Okul üç kere mezun vermeyi başarır ancak 1877 yılında fen kısmına öğrenci bulamama sorunu ile Mühendislik ve Hukuk şubeleri, ardından 1881 yılında Edebiyat şubesi kapatılır.

Mehmed Said Paşa aracılığı ile tekrardan açılmaya çalışılsada Osmanlı – Yunan Savaşı neticesinde ertelenir. II. Abdülhamid’in isteği ile Zühdü Paşa tarafından 1900 yılında Darülfünun-u Şahane adı ile dördüncü kez açılır. Yıllarca sorunlar yaşasada aralıksız devam eder.

Ardından 1933 yılında İstanbul Üniversitesi adı ile şekil değiştirir. Ülkemizin en nadide üniversitelerinden biridir. En fazla öğrenci nüfusuna sahip üniversitemizde okuyan herkese başarılar dilerim.

4

1946

Milletler Cemiyeti son oturumunu gerçekleştirdi. Ardından 20 Nisan tarihinde dağıldı. Ülkemizin de üye olduğu örgüt daha sonra adı Birleşmiş Milletler olarak yeniden kuruldu. Bu zorlu karantina günlerinde açıklamaları merak edilen kurumlardan biri.

 

9 Nisan

1932

Ülkemizde ilk kadın hakim Mürüvvet Hanım Adana’da göreve başladı. Çoğu ülkelerden önce kadınlarımıza iş imkanı sağlamak sizi de çok gururlandırmıyor mu?

1945

Ülkemizde ilk yerli ampul üretildi. Bu sıralar çok fazla yerli kelimesini duyuyoruz. Yerli otomobil, yerli denizaltı, yerli İHA ve SİHA, yerli maske, yerli solunum cihazı, yerli dezenfektan… Sayılarının artması ümidi ile.

 

10 Nisan

1845

Türk Polis Teşkilatı kuruldu. 175 yaşına girecek teşkilatımız bizlerin güvenli ve huzurlu bir şekilde yaşamamızı sağlıyor. Bu huzur ve güvenin yanında karantina günlerinde 65 yaş üstü vatandaşlarımızın hizmetlerine koşarak her alanda yanımızda olduklarını hissettirdiler. Ne büyük gurur.

polis

1972

İran tarihinin en şiddetli depremlerinden birini yaşadı. Şiddeti 7’ydi. Yaklaşık 5000 insan öldü. Bu sıralar İran’da olan depremler ülkemizde de hissediliyor. Depremin ne zaman geleceği belli değil ama hazırlıklı olmak şart. Son yaşadığımız Elazığ depremi bunu tekrardan kanıtladı. Karantina günlerinde unutulmaması ümidi ile.

 

11 Nisan

1919

Uluslararası Çalışma Örgütü (ILO) kuruldu. Bu sıralar çoğu firma artık evden çalışma kararı alıyor. Evde çalışma imkanı olmayan firmalar maalesef kepenk indiriyor. Kısa bir bilgi ile son vereyim; ülkemizde 2019 yılında 10 kadından sadece 3’ü çalışabilecek durumda iken bunlardan sadece 2’si iş bulabiliyordu. Bu sayının arttığı günleri görme ümidi ile.

ılo

1975

Uludağ, Fırat, On Dokuz Mayıs ve Selçuk Üniversitelerinin kurulmasını içeren kanun yürürlüğe girdi. Üniversite hayatının evlerde çevrimiçi (online) sisteme dönüştüğü dönemleri yaşıyoruz. Ülkemizde üniversite eğitiminin ilk kez çevrimiçi sistemle yaşadığı bu anları izlemek heyecan veriyorken okul sıralarını özlememek elde değil. Kavuşmak ümidi ile.

2010

Yükseköğretime Geçiş Sınavı (YGS) ilk kez yapıldı. Bu sıralar üniversite sınavının ertelenmesi baya gündemde. Yapılması meçhul olsada yaklaşık 2.5 milyon öğrenci sınav heyecanında. Şimdiden başarılar.

 

12 Nisan

1931

Türk Tarih Kurumu kuruldu. Sizlere bu yazımda tarih hakkında bilgi verebiliyorsam bu kurum sayesinde. Kurumun kuruluşunu sağlayan Gazi Mustafa Kemal Atatürk’e minnetle… Bu karantina günlerinde tarih alanında ilk eden bilgi öğrenmek isterseniz https://emagaza-ttk.ayk.gov.tr/ adresinden TTK eserlerine ulaşabilirsiniz. Karantina günlerine özel %40 indirim yapmışlar. Bu zorlu günlerde kaçırılmayacak indirim.

1969

Sonradan Atatürk Kültür Merkezi ismini alan İstanbul Kültür Sarayı açıldı. Karantina günleri bitsede kültür sanat etkinliklerine gitsek diyen tek ben değilimdir herhalde. Yinede karantina günlerinde sıkılmamak için çevrimiçi (online) kültür – sanat etkinliğine ulaşabiliceğiniz kaynaklar derledim:

– youtube.com/user/KulturTurizmBak adresinden Kültür ve Turizm Bakanlığı tiyatro oyunlarını izleyebilirsiniz.

www.kultursanat.istanbul adresinden İstanbul Büyükşehir Belediyesinin tiyatro oyunlarını izleyebilirsiniz.

– Demirören Medya aracılığı ile her akşam 21.05’te farklı bir sanatçı evde konser veriyor. DHA sosyal medya hesaplarından takip edebilirsiniz.

– Kadıköy Belediyesi Instagram hesabından kültür – sanat etkinliklerini takip edebilirsiniz.

– İzmir Büyükşehir Belediyesinin düzenlediği etkinlikleri sosyal medya hesaplarından takip edebilirsiniz.

apple

1993

Ülkemiz ilk kez internete bağlandı.

 

Doğumlar

6 Nisan 1483 İtalyan ressam ve mimar Raffaello Sanzio

7 Nisan 1811 Osmanlı bilim insanı Hoca Tahsin Efendi

7 Nisan 1932 Türk şair ve gazeteci Abdürrahim Karakoç

7 Nisan 1933 Türk iş adamı Sakıp Sabancı

8 Nisan 1336 Türk komutan ve Büyük Timur İmparatorluğu’nun kurucusu Timur

8 Nisan 1995 NBA takımlarından Cleveland Cavaliers’te forma giyen Türk basketbolcu Cedi Osman

 

Ölümler

6 Nisan 1992 Amerikalı yazar Isaac Asimov

7 Nisan 1600 Osmanlı şairi Baki

8 Nisan 1973 İspanyol ressam ve heykeltıraş Pablo Picasso

8 Nisan 2013 Birleşik Krallık Başbakanı ve dünyanın ilk kadın başbakanı Margaret Thatcher

9 Nisan 1588 Osmanlı baş mimarı ve inşaat mühendisi Mimar Sinan

9 Nisan 1988 Türk gazeteci ve yazar Şevket Rado

10 Nisan 1950 Türkiye Cumhuriyeti ikinci Mareşali, ilk Milli Savunma Bakanı, ilk Genelkurmay Başkanı Fevzi Çakmak

10 Nisan 2004 Türk iş adamı Sakıp Sabancı

12 Nisan 1893 Türk yazar, şair, eleştirmen, öğretmen Muallim Naci

12 Nisan 1937 Türk şair, oyun yazarı, diplomat Abdülhak Hamit Tarhan

 

Haftanın Sözü

Pablo Picasso: “Küçük bir çocukken annem bana şöyle demişti: ‘Eğer asker olursan general olacaksın, rahip olursan papalığa yükseleceksin.’ Ama ben ressam oldum ve Picasso olarak kaldım.”

pablo

Haftanın Şiiri

Abdülhak Hamit Tarhan “Makber”:

Eyvâh! Ne yer, ne yâr kaldı,

Gönlüm dolu âh ü zâr kaldı.

Şimdi buradaydı gitti elden,

Gitti ebede gelip ezelden.

 

Ben gittim o hâksâr kaldı,

Bir kûşede târumâr kaldı.

Bâkî o, enîs–i dilden eyvâh!

Beyrût’ta bir mezâr kaldı.

 

Çık Fâtıma, lâhdden kıyâm et,

Yâdımdaki hâlime devâm et!

Ketmetme bu râzı, söyle bir söz,

Ben isterim âh öyle bir söz!

 

Güller gibi meyl-i ibtisâm et,

Dağ-ı dile çâre bul, merâm et!

Bir tatlı bakışla, bir gülüşle

Eyyâm-ı hayâtımı tamâm et!

 

Yâ Rab, öleyim mi neyleyim ben?

Ayrı yaşayım mı sevdiğimden?

Verdin bana böyle bir mûsibet,

Ettin beni düşmen-i muhabbet.

 

Ya bir kulu sevmiyor musun sen?

Ya böyle bir ölüm değil mi erken?

Hiç bulmamak üzre gâib ettim,

Mecnun gibi ben onu severken.

 

Her yer karanlık pür-nûr o mevkî? ..

Mağrib mi yoksa makber mi yâ Râb!

Yâ hâbgâh-ı dilber mi yâ Râb,

Rüyâ değil bu ayniyle vakî.

 

Kabrin çiçekten bir türbe olmuş,

Dönmüş o türbe bir haclegâhe,

Bir haclegâhe dönmüşse türben

Aç koynunu aç maşukânım ben.

 

Sen öldün, ölüm güzel demektir,

Ölsem yaraşır gamınla her gün.

İlginizi Çekebilir : Kağıdın Dijitalleşmesi

Bu e-posta aboneliği size değer katar!

Anonim tarafından yazıldı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

kırılmaz-cam

Kurşun Geçirmez Cam

pangolin

Pulsuz Pangolin Cehennemi