Gençlere değer katacak içeriklere Google Haberler'den abone olmak ister misiniz?.Google Haberlere Abone Ol. Gençliğe değer katma arzusuyla..

81 / 100

Hiç hayatınızda “Tersine Mühendislik” diye bir şey duymuş muydunuz? Değişen teknoloji ile birlikte hayatımıza birçok yeni kavram giriyor. Bunların çoğuna kendimizi adapte edebilsek de bir bu kadarını da ister istemez kaçırabiliyoruz ya da kaçırmasak bile üstünde durmayabiliyoruz.

Bugün hayatımızda çok önemli bir hal alan “Mühendislik” ile ilişkili bir kavram üzerinde duracağız: Tersine Mühendislik. Günümüz yüzyılının en kritik dallarından bir tanesi haline gelen bu dal oldukça farklı işlevlere sahip.

Sorumuza gelirsek eğer duyduysanız gayet güzel, ama eğer duymadıysanız da sorun değil şimdi öğrenmiş olacaksınız.

Elbette normalde bu konu çok teknik bir içeriğe ve aynı zamanda birbirinden farklı birçok kavram ile terime sahip ancak elimden geldiğince o kısımlara girmeden Tersine Mühendisliğin esasını sizlere anlatacağım.

Tersine Mühendislik Nedir| NEDİR?

Işlem

Tersine Mühendisliğin tanımı üzerinden başlayalım. Aslında Tersine Mühendislik için birçok şekilde tanımlama yapılabilir.

Ancak en kısa ve en anlaşılır şekilde Tersine Mühendislik; bir sistemin, yeniden üretilmesi, geliştirilebilmesi gibi amaçlar doğrultusunda analiz edilmesidir.

İngilizcedeki karşılığı Reverse Engineering (RE)’ dir.

Tersine Mühendislik Nedir| AMAÇ NEDİR?

Tersine Mühendislik yöntemleri kullanıcılarına türlü işlemler gerçekleştirebilmeyi olanak sağlıyor. Bu işlemlere değinecek olursak Tersine Mühendislik ile açık kaynak olmayan yazılımların kaynak analizini, zafiyet analizini, zararlı yazılım analizini ve bunların yanı sıra günlük hayatta sıklıkla duyabileceğimiz Cracking ve Patching işlemlerinin yapılması mümkün.

Tersine Mühendisliğin diğer amaçlarına bakacak olursak, güvenlik denetimi, kopya korumanın kaldırılması, tüketici elektronik eşyalarında bulunan erişim önlemesini giderme, gömülü sistemler teknolojisinde, tamirat ve uyarlamalarda, bazı grafik kartları çipleri gibi düşük maliyetli arızalı donanımlarda ek özelliklerin sağlanmasında veya sadece merak gidermek gibi amaçları vardır.

Kodlama

Tersine Mühendislik Nedir| NERELERDE KULLANILIR?

Tersine Mühendisliğin kullanım alanları üzerinde durmak da fayda var çünkü günlük hayatımızda farkında olmadığımız ya da rutinlerimiz arasındaki birçok yerde bu yöntemler kullanılıyor. Örneğin ordu tarafından diğer milletlerin teknolojilerini, araçlarını ve bilgilerini veya sahada askerler tarafından toplanan ayrıca haber almak amacıyla toplanan bilgi parçalarını kopyalamak için kullanılabilir.

Tersine Mühendisliğin günümüzde tercih edilen bilgisayar oyunlarına bile yansıdığını görebilirsiniz. Bu oyunlarda hile yapmak amacıyla hazırlanan patch yazılımları ile uygulamanın çalışması sırasında değişkenlerle oynamayı sağlar.

Ayrıca Tersine Mühendislik, işletmeler tarafından, kendi ürünlerinin üç boyutlu dijital kayıtlarını yapmak veya rakiplerinin ürünlerine değer biçmek için, var olan fiziksel geometriyi dijital ürün geliştirme ortamlarına aktarmak için kullanılır demek de mümkün.

Son olarak da Tersine Mühendislik çoğu zaman özel bir aletin belgelerinin kaybolması ve onu oluşturan kullanıcının artık şirket için çalışmaması sebebiyle yapılır. Bütünleşmiş veya diğer tabiriyle entegre devreler çoğunlukla modası geçmiş ve tescilli sistemler üzerine tasarlanır. Bu şu anlama gelir; işlevselliği yeni teknoloji ile birleştirmenin tek yolu, var olan çip üzerinde tersine mühendislik yapmak ve onu yeniden dizayn etmektir.

Tersine Mühendislik Nedir| NASIL ÇALIŞIR?

Şimdi ise temel çalışma prensibine bir göz atalım. İlk olarak Tersine Mühendislik için incelenecek sistem seçilir. Ardından bu sistem parçalanır, tüm parçalar tek tek incelenir ve tekrar toplanır. Bunun sayesinde incelenen sistemin her detayı analiz edilmiş ve elde edilmiş olur. Elde edilen her parça için tek tek malzeme bilgisi kontrol edilir, gerekiyorsa uygun kuvvet testleri yapılır. Bu aşamadan sonra geometrik olarak analizler gerçekleştirilir ve son olarak model bilgisayar destekli tasarım programları yardımıyla bilgisayar ortamına aktarılır.

Tersine Mühendislik Nedir| SON

Gençliğe Değer Kat”mak amacıyla yazdığım bu yazım ile sizlere Tersine Mühendislik hakkında temel bilgiler vermeye ve Tersine Mühendisliğin ne olduğu ve amacı hakkında bilgiler aktarmaya çalıştım. Başka konular üzerine duracağımız diğer yazılarımda görüşmek üzere…

İlginizi Çekebilir: Yapay zeka ile tasarım mümkün mü ?

Bu e-posta aboneliği size değer katar!

Bu makale sizlere yardımcı oldu mu?
EvetHayır
Yorum Yok
Yorum İptal
Yorumlar: Tersine Mühendislik Nedir?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Resim ekle - Yalnızca PNG, JPG, JPEG ve GIF desteklenir.

Translate

Kendinize Değer Katın

Bu e-posta aboneliği size değer katar!

Trendler

Arşivler