içinde , ,

Tesla Model 3 (2)

Küçük çaplı kalp krizleri yaşamak, virajlarda ”işte şimdi uçuyoruz” ya da ”evet sonumuz geldi” cümleleri kurmak istiyor ama hala yaşadığınızı görünce Elon Musk ve diğer tüm Tesla çalışanlarına teşekkür ediyorsunuz. Ve şu cümle ağzınızdan ister istemez çıkıyor: ” Adamlar yapmış be!” Dilerseniz  Tesla Model 3′ e başlayalım.

Önceki yazımın konusu olan Model S ile bu yazımın konusu olan Model 3 arasında karşılaştırma yöntemine başvurarak daha net olmak niyetindeyim. Daha küçük bir kabin işin açıkçası beni hayal kırıklığına uğrattı. Model S, gerek rahatlığı gerekse konforu açısından diğer markaların bu segmentteki arabalarına göre açık ara önde. Fakat kalan tüm özellikler açısından Model 3 ezici bir farkla Model S’i geride bırakır. Haklıya hakkını teslim edelim değil mi ? 😀

Mr.Ernie yine aynı konuşmayı yaptı. Fakat bu sefer kendisi ile 30 millik bir seyahatimiz oldu.. Paha biçilemez bir ders çıkardım bu konuşmaların hepsinden. Gerçekten tutkuyla bağlı olduğunuz bir amacınız ve planınız varsa bu sayede hem para kazanabilir hem de bu plan doğrultusunda emin adımlarla ilerleyebilirsiniz. Mr.Ernie kira ücreti almakta ve aynı zamanda ‘vakit’ oluşturarak kendi vizyonunu kiracıya aktarma konusunda istekli. Sanırım hepimiz Mr.Ernie gibi olmak isteriz. Kendisi bir gün Tesla’larının kendisi için para kazanacağını ve kendisinin sadece Tesla uygulamasını arada bir kontrol etmesi gerektiği fikrinde baya emin. Bakalım görelim der, konumuza dönmemiz gerektiğini farkeder ve bu noktada sonra ki paragrafa geçerim izninizle.

Düz ve minimal bir tasarım Model 3‘e hakim. Hız göstergesinin olmadığı detayını eklemek istiyorum. Sürücüler için hassas bir nokta olan bu kadrajlar tabletin sol üst köşesinde bulunmakta. İşler bu noktada biraz karmaşıklaşıyor. Yani tableti sürekli kontrol etmek insanı yoruyor dersem ne demek istediğimi anlarsınız diye düşünüyorum.

tesla model 3

Tablet demişken, daha küçük bir tablet bizi karşılamakta. Ve bu sefer her detay oradan kontrol ediliyor. Ve bu küçük tablet 24 saat kabin kaydı yapmakta. Sesli ve görüntülü. Akıllara Facebook ve skandalları geliyor. Umarız Tesla bu konuda daha temkinlidir. Teslanız hacklenebilir mi sorusuna ilginç bir cevap verdi Mr.Ernie. ” Bu günlerde beyin hacklemekten söz ediyoruz. Elbette herhangi bir Teslamı hackleyebilirsiniz. Ama ne ile karşılacağınızı söyleyeyim. Teslam kendisini kitleyecek ve bağlantısını genel merkezle kesecek. Sadece lokasyon paylaşımı yapacak. Ve bir Tesla teknisyeni bekleyeceğiz. Denemek ister misin?”

Dolu şarj ile 350-400 mil civarı yapabilen Model 3, size akülü bir arabada olduğunuz hissi verecek. Aslında kendisi akülü araba. Ama paradoksun yeri değil. Ondan dolayı bunu başka zamana bırakalım.

teslaM3

Çoğu zaman kendi kendisini sürmesine izin verdiğim için yolculuğum yorucu olmaktan çıktı. Fakat bir uyarı yapayım. Şayet oto pilottayken hız sınırını geçerseniz kendisi bir daha oto pilota almıyor. Bir nevi cezalandırma diyebiliriz.

Sade ve minimal çizgilerde huzuru hissedebileceğiniz fikrindeyim. Buraya kadar her şey normal. İşin ilginç tarafı ise bu modelin kullanıcılarının %65’i 50 yaş üstü insanlar. Elbette bu istatistik ABD sınırları içerisinde. Daha önce belirttiğim üzere farklı kültürler ve farklı yaşamlar, düşünce yapımızın şekillenmesinde önem arz etmekte. Ve kendimi bu yazıdan sonra biraz daha farklı düşünebilen bir insan olarak görmek istiyorum.

Yüksek ihtimalle Tesla serimiz son bulmadı fakat devamı ne zaman gelir konusunda soru işaretlerim var. Model X için 25 yaş aranıyor. Yani bu iki sene içerisinde yazamasam bile ardından yazma planım var.

Sevgiyle kalın.

İlginizi Çekebilir: Tesla Model S #1

Bu yazıyı beğendin mi? Desteğinle daha fazlasını yapabiliriz...
blank

Rapor Et

Ne düşünüyorsunuz?

Anonim tarafından yazıldı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kader: Dünyada En Çok Suistimal Edilen Konu

Geçmişten Günümüze Türkiye: Anlayacağın Dilden Ekonomi