içinde

Tesla Model S #1

Farklılık zenginliktir.  Deneyimlerin anlatılması ücretsiz. Ve aynı hatayı yapmamak ise bilgelik. Belki de bu dediklerimin hiçbiri doğru değil. Ama burada konumuz çok çok farklı bir şey. Konu başlığı size yardımcı olacaktır. İki ayrı modeli deneyimleme fırsatı bulduğum mini bir yazı dizisine şuan başlamış bulunmaktayım. Tavsiyem, ikaz ışığı yanmadan evvel emniyet kemerlerinizi bağlamanız. Bu yazımızda sizlere Tesla Model S

Tesla Model S|Tüketim Çağı ve Bize Kattıkları

Önceki yazılardan da hatırlayabileceğiniz üzere Work and Travel programı ile ABD’de bulunmaktayım. Şayet bu bilgiyi bilmiyorsanız İbrahim’in dizayn ettiği önceki seri olan Tüketim Çağı ve Bize Kattıkları (!) serisine göz atabilirsiniz. Teşekkürler İbrahim, her daim işimizi kolaylaştırman bir yana bu seride emeğin büyük.

Hayatın anlar bütünü olduğu fikrinde olduğum için genel olarak bu ‘an’ dediğimiz kavramı en iyi şekilde deneyimleme gayretindeyim. İşte bu seri var olan tutkumdan yola çıkarak atıldığım maceranın bir çıktısı olarak karşınıza çıkmakta.

Tesla Model S

Model S , yani kendisi ilk Tesla deneyimime şahitlik eden bir arabadan daha fazlası. Bu arada bu yazılar sonunda Tesla sponsorluğu gibi bir amacım yok. Ama neden olmasın?

Sürdürülebilir dünyanın ve son teknolojik gelişmelerin öncülerinden olan Tesla markası, harika bir iş başarmış dersem yanılmış olmam. Tekrar belirtmek istiyorum, Tesla sadece bir araba değil. Bunu bilerek sürücü koltuğuna oturduğunuzda, normal bir sürüşten ziyade uçsuz bucaksız yollarda gidebileceğiniz bir maceraya adım atmış oluyorsunuz. Kendisi size ayak uyduran bir arkadaş. Yeri geldiğinde yaptığınız bir yanlışı kendisi düzeltmekte. Şeritten saptığınızda kontrolü ele alıp sizi doğru yolda devam etmeye zorlamakta. Ah ne hoş değil mi ? 😀  Ve eklemem gereken bir şey var: Fotoğraflar tamamiyle bana aittir.

Tesla Model S| Elon Musk ve Turo Uygulaması

Turo adlı uygulama üzerinden iletişime geçtiğim Mr. Ernie ile normal şartlarda beş dakika sürmesi gereken fakat kapattığımızda iki saate yakın bir sürenin geçmiş olduğunu fark etmem ile kendimi deyim yerindeyse dipsiz kuyuda buldum. Tesla, Elon Musk ve iklim değişikliği konularında derin bilgilerinden faydalanma fırsatı bulduğum bu şahıs eski bir petrol mühendisi. Hayatının büyük bir kısmını dünyaya kötülük yaparak geçirdiğini düşündüğü için kalan kısmında bir fark yaratmak adına kendi çapında uğraş verdiğini sizlere iletebilirim. Dikkatimi çeken şey ise kendisinin bu iyiliği dünyaya yaparken muazzam bir gelir elde etmesi. Ama konumuz bu değil. Merak eden olursa belki bir sonra ki yazıda fiyatlar ile alakalı ufak bir bilgilendirme yapılabilir.

Şimdi gelelim belki de en heyecanlı yere, onu ilk gördüğüm an’a. Kendisi bir beyaz kaplan misali köşeyi dönerken içimden ” lütfen sen ol lütfen sen ol” diye telkinlerde bulunarak gelenin Mr. Ernie komutasında Model S olmasını diledim. Evet. Oydu. Prosedürel işleri bitirdikten sonra-ki bir saat sürdü- kendisini eve bırakmayı teklif ettim. Büyük bir memnuniyetle kabul etti. Kendi kültürlerinde bunun olmadığını ve her seferinde yedi mil yürümek zorunda kaldığını eklediğinde güzel bir arkadaşlık için yeşil ışığı görmüştüm.

IMG-1862

Fotoğraflardan da anlayacağınız üzere kiralamayı akşam gerçekleştirdim. Kendisini bıraktıktan hemen sonra kendimi 36 nolu otobana attım ve bu canavarı denemeye başladım. Kendisinin beş Tesla’sı olduğunu nedense burada belirtmek isterim.

Motor sesi duymamak ilk başta garip gelse de sonrasında bu sessizliğe alışmak keyfimi yerine getirdi. Dolu şarj ile 300 mil yapabilen bu canavar, tamamen kullanıcı dostu bir tasarıma sahip. Her şeyi büyük bir tabletten kontrol edebileceğiniz bir teknoloji harikası.

Tesla Model S| Tesla Arabalarının Dünya Geleceğine Yararı Ne?

24 saat uyanık ve Tesla genel merkezi ile her daim bağlantılı. Doğaya fosil yakıtlı araçlar gibi zarar vermediğiniz fikrini hissettiğinizde keyfiniz giderek artıyor. Hepimiz biliyoruz ki sürdürülebilir ve temiz bir dünya gelecek nesillerin hakkı. Ve bu durumu belli başlı yönelimlerimizi değiştirerek gerçekleştirebiliriz. Tesla koltuğundayken bu his tüm benliğinizi kaplıyor. Buraya kadar duygusal bir bağ kurduğum izlenimini hissederseniz doğru yoldasınız.

Kendisi atak, hızlı ve konforlu. Özellikle hızlı şarj ünitesi ve orada gerçekleştirilen sohbetler tadına doyum olmayanlardan. Henüz ülkemizde hızlı şarj ünitesi bulunmamakta. Tesla’ya sesli komut ile sorduğumda kendisi bana bu konuda çalışmaların sürdüğünü ve endişe etmemem gerektiğini söyledi.

58744667209--F8513A13-708E-47DC-B7B8-DE40AA051D11

Buraya kadar gelebildiyseniz bir sonraki yazı ile alakalı olarak ipucu vermem gerekirse uzaya giden model olan Tesla Model 3 ile sizlerle olacağım. Sevgi ile kalın demeden evvel ufak bir ayrıntıdan daha bahsetmek istiyorum. Büyük bir pazar olan elektrikli doğa dostu araçlar topluluğu, gelecek günlerde gündemi sık sık meşgul edeceğe benziyor. Özellikle oto-pilot vb. özellikler, markalar arası farklılıkları ortaya koyacak detaylar olarak bizleri beklemekte. Sevgi ile kalın.

İlginizi Çekebilir: Tesla Model 3 (2)

Bu yazıyı beğendin mi? Desteğinle daha fazlasını yapabiliriz...
blank

Rapor Et

Ne düşünüyorsunuz?

Anonim tarafından yazıldı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tüketim Çağı Ve Bize Kattıkları(!) #4

Kader: Dünyada En Çok Suistimal Edilen Konu