içinde

TIP TARİHİNDE DÖNÜŞÜ OLMAYAN BİR İHMAL " Thalidomide Faciası"

talidomit

Gençlere değer katacak içeriklere Google Haberler'den abone olmak ister misiniz?.Google Haberlere Abone Ol. Gençliğe değer katma arzusuyla..

Herhangi bir farmakolojik materyalin ilaç olarak kullanılması için üzerinde deneyler yapılması gereklidir. Bu deneylerin hayvanlar ve insanlar üzerinde yapılması zorunludur fakat hamilelerde ilaçların etkilerine yönelik çalışma yapmak etik değildir. İlacın anne vücudunda ki yoğunluğu arttıkça fetüse etki eden ilaç miktarı artar ve zararlı olma riski de artar. FDA (Amerikan Gıda ve İlaç Dairesi) ilaçların olası teratojenik etkilerinin boyutuna göre ilaçları A, B, C, D ve X olmak üzere 5 kategori içerisinde toplamıştır.
Öğrenci blogları.jpg
1950’li yılların sonunda Alman bir ilaç firması olan Chemie Grünenthal bu deneyler sırasında oluşan bir ihmal ile Thalidomide bileşiğini ortaya çıkarır ve ilaca Contergan adını verir. Bu ilaç ilk başlarda masum bir sakinleştirici olarak piyasaya sürülür ve bu mucize ilaç özellikle antiemetik etkisi ile hamilelikte birçok kadının muzdarip olduğu bulantı ve kusmayı anında durdurduğu için hamile kadınlar tarafından çok sevilir. Öyle ki 1957’de satışa sunulduğu Batı Almanya’da büyük rağbet gören ilaç doktorlar tarafından çok güvenli olduğu yönünde reklamı yapılır. Thalomide’ in başarısı dünyaya yayılır ve reçetesiz kullanım için ruhsat alabildiği ülkelerde, özellikle hamilelikte yaşanan bulantı ve kusma problemine iyi geldiği için gebe kadınlar arasında kısa sürede oldukça popüler olur.
cortegan öğrenci blogları
Her şey çok iyi giderken zamanla ilacı kullanan gebelerde ellerde ve ayaklarda uyuşma, halsizlik, kabızlık, uykuya eğilim, deride kızarıklıklar, ciddi baş ve mide ağrıları, baş dönmesi, sinirlilik, titreme, kulak çınlaması gibi yan etkilerden söz etmeye başladılar. Bir yıl içerisinde ise thalidomide kullanan anneler düşük ve çok sayıda doğumsal anomalili bebek dünyaya getirmeye başlar. Düşük yapan gebelerin sayısı doksan bini, doğumsal anomalisi olan bebek doğuran annelerin sayısı ise on bini geçer. En yaygın doğumsal anomali ise gelişmemiş kol ve bacaklardır. Halk arasında bu bebeklere “flipper baby” yani yüzgeçli bebekler denilir. Kol ve bacaklar dışında gözde, işitme sisteminde, cinsel organlarda, kalpte, sindirim sisteminde fonksiyon bozuklukları görülür.
talidomid-1öğrenci blogları.jpg
İlk başlarda bu doğumsal anomalilerden radyasyonu bile sorumlu tutarlar ama zamanla gözler masum ve popüler olan ilaç Cortengan’ a çevrilir ve araştırmalar başlar. Yapılan tetkiklerde, Thalidomide molekülünün teratojen etkili, yani anneden fetüse geçip çeşitli fonksiyon bozukluklarına sebep olabilecek nitelikte olduğu anlaşıldı. İlaç firmaları başlangıçta, giderek artan Thalidomide ile ilişkili doğumsal bozuklukları ve bebek ölümlerini inkar etse de bu ciddi yan etkiler medya yardımıyla dünya çapında duyulmaya başlanır ve saygın tıp dergileri bu ilacın çok sayıda yan etkisini detaylarıyla yayımlamıştır. Anomalilerin Thalidomide kaynaklı olduğu kanıtlandığında, 1960’ların başında ilaç piyasadan çekilir. Dünya üzerinde 46 ülkeden 10.000’in üzerinde bebek ilacın yan etkisi nedeniyle sakat olarak dünyaya gelir ve bunların yaklaşık yarısı da Thalidomide’ in yüksek ölüm oranı sebebiyle erişkin bir birey olamadan yaşama veda eder. Tüm dünyada halen bu ilaçtan dolayı mağdur durumda bulunan binlerce insan yaşamını devam ettirmektedir ve birçok ülkede devlete karşı açtıkları tazminat davaları devam etmektedir.

İlginizi Çekebilir : 4 Adımda Etkili Öğrenme Tekniği “FEYNMAN TEKNİĞİ”

Thalidomide öb.jpg
Thalidomide vakasından hayatta kalan Darren Mansell ve Louise Medus

Türkiye’de Neden Hiç Thalidomide Vakası Yok?

süreyya aygün öğrenci blogları.jpg
Prof. Dr. Süreyya Tahsin Aygün

Bu ilaç tabi ki Türkiye’ye de gelir ancak ruhsat aşamasındayken Prof. Dr. Süreyya Tahsin Aygün tarafından inceleme altına alınır ve yan etkileri tespit edildikten sonra Sağlık Bakanlığı ilaç hakkında uyarılır. Böylelikle ilaca Türkiye’de ruhsat verilmez ve ilacın Türkiye’de kullanımı engellenir. Bu sayede Türkiye’de sakat doğumlar yaşanmamıştır.
Thalidomide vakası Dünya üzerinde en büyük ve korkunç ihmallerden biri olarak adlandırılır ve bu ihmal sonucu doğan bebekler büyüdüler. Yaşadıkları bütün zorluklara rağmen içlerinde çok başarılı olanlarda var. Bunlardan biri Grammy ödüllü Thomas Quasthoff bir Alman bas baritonudur.
 
 
Nihayet 2012 yılında ise üretici firma Chemie Grünenthal özür diledi. 60 yıllarda binlerce anomalili doğuma ve ölüme neden olan Thalidomide etken maddeli ilaç içeriği değiştirilmiş bir şekilde raflarda yerini almaya devam ediyor. Lepra (cüzzam), AIDS ve bazı kanser türlerinin tedavisinde kullanılarak hastanın yaşam süresini uzattığı bilinmektedir. Yine de teratojen etkisi tespit edildiğinden beri, Thalidomide içerikli ilaçlarda, hamilelik sürecinde kullanılmaması gerektiği özenle vurgulanan uyarılara yer verilmeye başlanmıştır.
thalidomide kapsül.jpg
Thalidomide kapsülleri üzerindeki gebelik uyarısı

KAYNAKLAR

Kaynak : 1 Kaynak : 2 Kaynak : 3

İlginizi Çekebilir : Karmaşık olan Otizm Değil!

Bu e-posta aboneliği size değer katar!

nidakaplan tarafından yazıldı

Bir Yorum

Bir cevap bırakın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

mekatronik

Geleceğin mesleği : Mekatronik Mühendisliği

goalter

GİRİŞİMCİ OKULU GOALTer’19 Programı