içinde

TL Neden Kırılgan?

Gençlere değer katacak içeriklere Google Haberler'den abone olmak ister misiniz?.Google Haberlere Abone Ol. Gençliğe değer katma arzusuyla..

Merhabalar, bu yazımda TL‘nin neden kırılgan olduğunu anlatmaya çalışacağım. İyi Okumalar..

İŞSİZLİK

9596269526959
Görüldüğü üzere bir yılda % 60 artmış ve 4.000.000+ kayıtlı işsiz bulunmaktadır. Buradaysa % 30 civarında genç nüfus başı çekmektedir. Eğer bir ülkenin gençlerinin % 30’u iş bulamıyorsa ülkenin bir ayağı çukurdadır. Çünkü;

Gelecek, şimdiki gençlerin elindedir.

64564816161.PNG

“Bu halk krizden korkmuyor, bunlar zaten krizde yaşayabildiler ama enflasyon onların belini bükmeye devam ediyor”
Emin Çapa

ENFLASYON

Enflasyon yazımı buradan okuyabilirsiniz
Enflasyon, görüldüğü üzere 2011 yılından beridir sürekli yükselmektedir(Yıllık bazda). Enflasyon bir ülkenin bence can damarıdır, nedeni ise tüm faaliyetler buradan yürütülmektedir. Herkes buradan koz oynamaktadır ama önemli olan gerçekte ne olduğudur. Şüphesiz enflasyonun %20-25 bandında olmadığını hepimiz pazarlardan, çarşılardan biliyoruz, önceki yazılarımda da bahsetmiştim bir deneyin farkı sizde göreceksiniz
Türkiye bilindiği üzere neredeyse tüm ihtiyaçlarını yurt dışından temin ediyor, bu cari açıktır ve ülkemizdeki ithalat genellikle katma değeri yüksek ürünler olup, ihracat genellikle katma değeri düşük ürünlerdir.

TL’NİN KIRILGAN OLMA SEBEPLERİNDEN YALNIZCA BİRİ : CARİ AÇIK

Örneğin akıllı telefon olarak ihracatımız 950 milyon $ olurken, ithalatımız ise 24 milyar $. Hal böyle olunca devletin sıcak paraya ihtiyacı oluyor ve eğer yeterli miktarı bulamazsa zor günler için sakladığı rezervleri satışa çıkarıyor. Ne yazık ki TL rezerv olabilecek bir para birimi değil, onun için belli bir dolar stoğu var ve eğer bu satışa çıkarsa insanın kemiğinin kırılması ya da güçsüzleşmesi gibi devletin de dış politikasında kendini göstermesine mani olur. Ayrıca rezerv paraların harcanması faizleri artırıyor ve bu da bankalar vb. kurumların paraları daha pahalı alması ve bu sebeple piyasada para kıtlığı oluşmaktadır.
Bu kıtlık TL değerini artırmıyor aksine değerini kaybettiriyor. Çünkü halk yine döviz alıyor ve bundan mütevellit TL basılıyor ve bu da değer azalışına sebep olup, rezerv satışı ya da vergi artışına sebebiyet veriyor. Bunlar devlete belli bir süreliğine kaynak sağlasa da, yeterli katma değerli üretim- satış olması durumunda, en azından kendi kendine yeten bir ülkede ne faizler, ne döviz, ne de başka unsurlar etkisiz kalır. Eğer belirsiz olursanız her konuşma, her hareket, yani yapılan her davranış sizin yerel para biriminizin kırılganlığını artıracaktır, hangi yerel para birimi olursa olsun.

YATIRIM: BİR ÜLKENİN ATAR DAMARI

Yatırımlar da bu işin bir diğer ayağı. Her zaman vergi, rezerv satışı, para basımı yapılamayacaktır. Bu arada yabancı sermaye, ya da yerli sermaye girişi olmalı, çünkü bu yatırımlar devletlerin kalkınmasında en önemli rol oynayan unsurlardandır.
Ülkemizden 2017 yılında 4 milyar $’dan fazla yerli sermaye çıkışı görülmüştür. Bu ülkenin gelişimini olumsuz etkileyen etmenlerdendir.
Sizlere dilim döndüğünce anlatmaya çalıştım.
Hoşça kalın…

Bu e-posta aboneliği size değer katar!

Ibrahim Aydogdu tarafından yazıldı

Gençliğe Değer katmak isteyen bir genç.
Ogrenci Blogları Kurucusu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tüketim Çağı ve Bizlere Kattıkları (!)

Öğrenci Bloglarını Neden Kurdum? Site Kurma Hikâyem..