içinde ,

TOPLAM KALİTE YÖNETİMİNDE ÖNEMLİ HUSUSLAR

tky 2

Google Haberlere abone olarak gençlere değer katabilirsiniz.Google Haberler Ziyaret ettiğiniz için teşekkürler!

TOPLAM KALİTE YÖNETİMİ

Toplam kalite yönetimi, bir işletmede yapılan tüm işlerde müşteri isteklerini en iyi şekilde karşılayabilmek için gerekli olan yönetim, yapılan iş, ürün ve hizmet kalitesini sistematik bir yaklaşımla ele almaktır. Aynı zamanda çalışanların katılımı ile birlikte bir hedef oluşturmak ve beyin fırtınası yaparak geliştirmektir.

TOPLAM YÖNETİMİN İLKELERİ

 • MÜŞTERİ ODAKLILIK

 • LİDERLİK

 • KAİZEN YÖNTEMİ

MÜŞTERİ VELİNİM….

Evet. Müşteri velinimettir. Peki müşteriye gelene kadar ürün veya hizmeti belli bir süreç içerisinde işlenmesi ve bu işleyişin en iyi şekilde sürdürülmesi gerekmez mi ?
b_2442013141539279
Artık günümüz dünyasında teknoloji ve iletişim hızlı bir şekilde gelişmekte ve bu gelişimle birlikte işletmeler bir rekabet yarışının içindeler. İşte bu maratonda ayakta kalabilmeye çalışan işletmeler için ISO, TSE ve EN işletmelerin müşterinin ihtiyaç ve beklentilerine uygun ürün veya hizmeti sunması açısından ürünün tasarımından satış sonrası hizmetlerine kadarki tüm aşamaları kapsayan ve sürekli gelişmeyi hedefleyen bir sistem oluşturmuştur.

 • ISO : Yani uluslararası standardizasyon örgütüdür. İlgili kurumlar ürün veya hizmeti uluslararası kurumların kabul gördüğü bir sistem yaklaşımı ve bu sistem yaklaşımıyla birlikte ürün veya hizmet kalitesinin sürdürebilirliğini sağlaması esastır. ( Standart merkezi İsviçre’nin Cenevre  kentinde yer alan ve 90’dan fazla ülkenin üye olduğu uluslararası standardizasyon Örgütü  tarafından geliştirilmiştir.)
 • TSE: Yani Türk Standartları Enstitüsüdür. Türk Standartları Enstitüsü 132 sayılı kuruluş yasası ile kendisine verilen “standartlara uygun ve kaliteli üretimi teşvik edecek her türlü çalışmayı yapmak ve bunlarla ilgili belgeleri düzenlemek “görevini yerine getirirken standardizasyonun yanı sıra kalite konusuna da eğilmiş ve bu alanda yürüttüğü çalışmalar son yıllarda özel bir önem ve yoğunluk kazanmıştır. ( TSE, ISO’nun üyesi ve Türkiye’deki tek temsilcisidir.)
 • EN: (Europeane Norm) Avrupa Standartlarının kısaltmasıdır. EN Avrupa Birliği’nde Standartlar arasında harmonizasyonu sağlamak için oluşturulmuştur.

 

tky 2

MÜŞTERİ VELİNİMETTİR !

Gelelim müşteri konusuna müşteri memnuniyeti toplam kalite açısından önemli olan hususlardan biri olduğunu söyleyebiliriz. Daha önceki günümüzde pazarlama yazımda müşterilerin kalite, güvenirlik ve fiyat algısından bahsetmiştim. (yazıya buradan ulaşabilirsiniz.) Bu algılardan kalite de diğerleri kadar değerli bir algıdır. Toplam kalite yönetimi üretim sürecinin denetimiyle ilgilenirken müşteri memnuniyeti denetiminden de  sorumludur. Bu denetimin en iyi şekilde uygulanması veyahut da denetime yardımcı olması açısından kesinlikle yeni nesil pazarlamanın güçlü bir kol olduğunu düşünüyorum.

14_Leadership-01

LİDERLİK

Liderlik, bulunduğu çevreye yarar sağlayan, süregelen gelenekte köklü değişiklikler yapan, çevreyi yönetmek için, sorumluluğu; sezgi, zeka ve bilgiye dayalı karar ve uygulamalarla taşıyan kişiye denir. Lider; elindeki gücü kullanabilme kapasitesine bağlı olarak, çevresini etkileyen bir kişidir. Liderlik bu kadar etkili bir silah iken toplam kalitedeki yeri de muhakkak önemli bir husustur. Toplam kalite yönetiminin başarısı için üst yönetimden alt düzeyde çalışanlara kadar kalite bilincinin varlığı gereklidir.

Kalite ve verimliliğin geliştirilmesi, üst yönetimin liderliğinde yıldan yıla öğrenilecek bir süreçtir.

69548989_105032757427245_8339364229497778271_n

JAPONSUN BİR KERE AKILLI ADAMSIN

 1. dünya savaşından çıkan ve doğal kaynakları olmayan bir Japonya düşünün. Var olmak için gayret ederken bir şeyi iyileştirmenin fiile dönüşmüş hali olan kaizen yöntemini bulmuşlardır. Kaizen, Japonca’da kai (değişim) ve zen (daha iyi) sözcüklerin birleşimi olup birleşik anlamıyla ” iyiye değişim ” veya ” sürekli iyileşme ” demektir.

Japonlar her şeyi, her gün, az para harcayarak iyileştirmeye konsantre olmuşlardır ve artık Japonların bir alışkanlığı olmuştur iyileştirmek. Bunu şu şekilde uygulamışlardır;

 • Tüm çalışanların içine dahil olduğu bir yapı kurmak gerekir.
 • Belirli sistematik ve disiplinlerle problem çözmeyi öğrenmek gerekir.
 • Sürekli, sürekli düşünmeyi gerçekleştiren bir kültür gerektirir.
 • Planla, uygula, kontrol et, önlem al (PUKÖ Döngüsü) bir günlük faaliyet haline gelmesi gerekir.
 • Kayıpları iyi bilmek ve hedeflerle iyileştirme faaliyetlerinin bağlantısını çözmek gerekir.

ÖZET

Bu yazıda toplam kalitede yönetimini benimsemiş ve toplam kalite yönetiminin önemli hususlarından bahsetmiş olduk. Bu bakış açısına dair son olarak Türkiye’de kalite açısından “Mükemmellik kültürünü yaşam biçimine dönüştürerek ülkemizin rekabet gücünün ve refah düzeyinin yükseltilmesine katkıda bulunmak.” misyonuyla yola çıkan bir dernek olan ” KALDER “derneğini sizinle paylaşarak yazıma son vermek istiyorum.
Yazımı okumaya vakit ayırdığınız için teşekkürler…
Yazar : Emre Can Karaca

İlginizi Çekebilir : GÜNÜMÜZDE PAZARLAMA

Rapor Et

Ne düşünüyorsunuz?

Anonim tarafından yazıldı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Mustafa Kemal Paşa Samsun'a Ayak Bastı (4)

ayrılık

BOŞANMANIN ERGENLİĞİ VE ÇOCUKLAR ÜZERİNDE Kİ ETKİSİ