Gençlere değer katacak içeriklere Google Haberler'den abone olmak ister misiniz?.Google Haberlere Abone Ol. Gençliğe değer katma arzusuyla..

Selam yeniden Toplum(Society) 5.0 konusundan bahsedeceğim :D. Geçen haftaki yazımdan sonra bu hafta da Yapay Zeka ile ilişkili bir konudan bahsedeceğim. Bu konuyu derste sunum konularımızdan biri olduğunu görünce merak ettim. Endüstrinin 1.0-2.0-3.0-4.0 evrelerini neredeyse herkes duymuştur. Toplum(Society) 5.0  duyunca bunun da mı evreleri varmış dedim içimden 😊. Araştırdıktan sonra fark ettim ki Toplum 5.0 evresine doğru gidiyormuşuz. Peki Toplum (Society) 5.0 ne ola ki?

Toplum(Society) 5.0| TOPLUM (SOCIETY) 5.0 NEDİR?

sc5.0 toplum

Toplum 1.0/Avcı-Toplayıcı Toplum (M.Ö. ~ 13.000’e kadar)

İnsan topluluklarının doğa ile uyumlu bir biçimde yaşayıp, avlama ve toplama faaliyetlerini gerçekleştirdiği toplum.

Toplum 2.0/Tarım Toplumu (18. yüzyıla kadar)

İnsanların tarımsal yetiştiriciliğe dayalı olarak örgütlendiği toplum.

Toplum 3.0/Endüstriyel Toplum (18. yüzyılın sonu-20. yüzyılın sonu)

Sanayileşmenin, sanayi devrimi yoluyla teşvik edilmesini sağlayan ve seri üretime geçen toplum.

Toplum 4.0/Bilgi Toplumu (20. yüzyılın sonu-21.yüzyılın sonu)

Bilgisayarın keşfi ve bilgi paylaşımının başlamasıyla gelişen bilgi toplumu.

Toplum 5.0/Süper-Akıllı Toplum

 Refah seviyesi yüksek insan merkezli bir toplum yapısını ön gören, Toplum 4.0’a dayanan geleceğin süper akıllı toplumu. Bu toplum yapısı özünde, nesnelerin interneti ve yapay zeka gibi teknolojileri insan yararına kullanmayı ve sosyal problemleri çözmeyi amaçlıyor.

toplum 5.0

Toplum 5.0 terimi ilk kez Ocak 2016’da Japon hükümeti Bilim, Teknoloji ve İnovasyon Konseyi’nde Bakanlar Kurulu tarafından “Beşinci Bilim ve Teknoloji Temel Planı”nda kullanıldı. Toplum 5.0, siber alan ve fiziksel alanın (gerçek toplumun) yüksek seviyede entegre olduğu “süper akıllı toplum” olarak tanımlanıyor.

 Toplum 5.0 kavramının global çapta bilinirlik kazanması ise dünyanın en büyük teknoloji fuarlarından CeBIT’de gerçekleşti. Almanya’nın Hannover kentinde düzenlenen fuarın 2017 yılındaki partner ülkesi olan Japonya, fuarda Toplum 5.0 felsefesini geniş kitlelere duyurdu. CeBIT 2017 fuarında Society 5.0 (Toplum 5.0) felsefesini tanıtan Japonya başbakanı Shinzo Abe, bu yeni kavramı “Teknoloji, toplumlar tarafından bir tehdit olarak değil, bir yardımcı olarak algılanmalı” görüşüyle temellendirdiklerine dikkat çekti.

Toplum(Society) 5.0| ENDÜSTRİ 4.0 VE TOPLUM 5.0

Toplum 5.0 ile her şeyden önce dördüncü sanayi devriminin Nesnelerin İnterneti (IoT), büyük veri, yapay zeka, robot ve paylaşım ekonomisi gibi yeniliklerini hem farklı endüstrilere hem de sosyal hayata dahil ederek çeşitli sosyal zorlukları çözebilen bir toplum oluşturmak amaçlanıyor. Bu sayede geleceğin toplumu, yeni değer ve hizmetleri kesintisiz olarak geliştiren, insanların yaşamlarını daha uyumlu ve sürdürülebilir hale getiren bir toplum olabilir. Özetle Toplum 5.0, bir “süper akıllı” topluma işaret ediyor ve bu dönüşüme Endüstri 4.0 yani dijitalleşmenin sunduğu imkanlarla hazırlanıyor.

Toplum 5.0, bir yerde de içinde bulunduğumuz dijital dönüşüm çağına ve dördüncü endüstriyel devrime hem birey hem de toplum bazında adapte olmak için rehberlik sunuyor. Örneğin kavramın çıkış noktası olan Japonya’da, Toplum 5.0 yeterliliklerine ulaşarak çözülmesi belirlenen bazı hedefler şöyle:

  • Yaşlanan dünya nüfusuna karşı çözümler geliştirmek
  • Sanal dünya ile gerçek dünyanın beraber işler hale getirilmesi
  • Nesnelerin İnterneti’nden toplumun çıkarları gözetilerek faydalanılması
  • Çevre kirliliği ve doğal afetler için çözüm yolları üretilmesi

Çalışmada Toplum 5.0’ın geliştirilebilmesi için yıkılması gereken 5 önemli bariyer ise şöyle tanımlanıyor:

  • Hukuk sistemindeki engeller
  • Nesnelerin dijitalleşmesindeki bilimsel boşluklar
  • Kalifiye personel eksikliği
  • Sosyo-politik önyargılar
  • Toplumsal direnç

geçmişten günümüze toplum süreci

Bir yanda geliştirilen teknolojinin insan ırkının sonunu getireceğini; diğer yandan da teknolojinin ve yapay zekanın gelişmesi insanlığı, hayat koşullarında üst seviyeye çıkaracağı görüşleri.

Benim düşünceme göre iki görüşün de yaşanacak olması ve ortaya süper toplumun çıkması olacak. Yani üretilen teknolojinin ve yapay zekanın şuan ki insan ırkını silip yerine geliştirilmiş ve üstün bir insan ırkını yaratacağıdır. Örneğin İlk Çağ insanlarından şu ana evrimleşilmesi gibi.

Peki siz ne dersiniz?

İlginizi Çekebilir: Yapay zeka ile tasarım mümkün mü ?

Başkalarına Fayda Sağla
Yorum Yok
Yorum İptal
Yorumlar: Toplum(Society) 5.0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Resim ekle - Yalnızca PNG, JPG, JPEG ve GIF desteklenir.

Sosyal Medya Hesaplarımız

Copyright © 2020 Öğrenci Blogları. Tüm Hakları Saklıdır.

Giriş Yap

Öğrenci Blogları'na Hoş Geldin

Gençlere değer katan içerikler üretiyoruz. Aramıza katılacağın için mutluyuz.
Giriş Yap

Gelişim için ilk adım. Boş vakitleri iyi değerlendirmek gerek.