içinde

Tüketim Çağı Ve Bize Kattıkları(!) #2

Google Haberlere abone olarak gençlere değer katabilirsiniz.Google Haberler Ziyaret ettiğiniz için teşekkürler!

Sosyal Hayat Anlamında Tüketim

Sosyal medya platformları, sosyal olmak ve internette aktif bir şekilde yer almak anahtar kelimelerimiz olacaklar. Kısaca ” online olmak”. Sanırım son 10 yıl içinde kelime dağarcığımıza eklenen ve her anlama gelebilecek bir kelime. Anlamlar karmaşası içinde kendi anlamını bulabilmiş kelime tamlaması. Elbette konumuz dil bilgisi değil fakat kelimelerin hangi anlamlara geldiğini bilmek bu noktada düşünce yapımız ile doğrudan alakalı. 

 

Evet bu girişten sonra asıl konumuz olan sosyal hayatımız nereye gidiyor sorusuna gelebiliriz. Hatta bir kitap ismi olan mesafeler var aynı odada diyebilir ve başlayabiliriz.

 

Telefonlarımız, internet paketlerimiz, bildirimlerimiz… Üçü bir arada ve her şeyin çok güzel, herkesin çok mutlu olduğu malum sosyal medya platformları. Gerçeklikten bir o kadar uzak, kimilerine göre ideal olana o kadar, yakın  sanal ortamlar. Çok fazla okuduk ve duyduk. Ondan dolayı siz henüz fikri oluşturmadan ben kelimelere dökeyim. ‘Martavalı kesiyorum’.

 

Öte yandan zamanın kıymeti hakkında bir şey söylemekte haddime değil. Ee o zaman hala neden yazıyorum ya da siz neden okuyor olduğunuzu düşünüyorsanız sebebini şu şekilde açıklayabilirim: Bilinçsiz bir sosyal medya kullanıcısı olarak bir yerlere varabileceğimi düşündüğüm konu başlığı altında bulunmaktayız.

 

Zaman kaybı, vay be ne hayatlar var, ulan bu adam bunu nasıl yapmış gibi amiyane tabirler kendimizi psikolojik olarak geri çektiğimiz aynı zamanda kendimizle aramıza yüksek duvarlar ördüğümüz durumlara yol açmakta. Sözün özü bırakın etrafımızda ki insanlara yabancılaşmayı kendimize dahi yabancılaştığımız bir yüzyılın içerisindeyiz. Ve öne sürülebilecek en geçerli sebep olarak ise sosyal medyayı kullanıyoruz. Aynı benim burada yaptığım gibi. Acaba sosyal medyanın bundan haberi var mı?

Deneyim

Herkesin kendine özgü bir sosyal medya platformları deneyimi ve tarzı var. Yani öznel bir şey deneyim. Aynı zamanda da aktarılabilen ve diğer insanlara da faydalı olabilecek bir şey. Yani bir bakıma genel bir anlamı da mevcut. Burada edebiyat derslerinden aşina olduğumuz ‘zihniyet’ büyük önem arz etmekte. Dönemin şartlarına göre olayları yorumlayabilmek olarak gördük zihniyeti. Bugünün zihniyetini anlamak geçmişe nazaran daha kolay. Çünkü yaşadığımız gerçeğini göz önüne almak durumundayız. Peki genel bir zihniyetten bahsedebilir miyiz yoksa öznel ve tek tek bir zihniyet mi mevcut derseniz, biz Türk halkı olarak genellemeyi severiz derim. Yani ben genel bir zihniyetin olduğu fikrin tarafındayım. Ve bu zihniyet sosyal medya kullanıcılarının hareketlerini belirleyen en temel şey. Bundan dolayı büyük istihbarat örgütleri bilgi toplama işlemleri hususunda kişinin sosyal medya hesaplarını dikkatle incelemekte. Hatta ABD vizesi alırken dahi hesaplarınıza bakılma ihtimali epey yüksek. Deneyim konu başlığı bitmiştir.

Son Söz Yerine

İnternet ile birlikte  küçük bir köy hatta ‘ Global bir köy’ haline gelen bu kıymetli gezegen, daha neler görür bilinmez ama genel anlamda küresel bir bunalımın var olduğu, son istatistikler ışığında ortaya çıkmakta. Bu gezegeni anlamlı kılan şey doğa ve insanın uyumluluğudur. Bu uyum insanın dünyaya gelmesi ile bozulmaya başlamış dahi olsa, doğa insanı iyi tolere eden büyük ve ilahi bir olgu. Bundan hareketle doğanın dengeyi daima sağlayacağı yanılgısından kurtulup fabrika ayarlarımıza dönme taraftarıyım. Her türlü ilişki çeşidinin zedelendiği ve onarılamayacak şekilde bozulduğu şu son on yıl, insanlık için geleceğe emin adımlarla yürümesi bakımından önem arz etmekle birlikte bir dönüşümün hikayesini de barındırmakta. Konu başlıkları ile çok da uyumlu olmayan bir içerikle karşınızdaydım. Bu düşüncenizde haklısınız. Fakat burada ki amaç beylik laflar edip, havalı cümlelerden ziyade iç görü ve ön görü ışığında bir şeyler paylaşabilmek. Ne mutlu görebilene, anlayıp sevebilene.

 

Anonim tarafından yazıldı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Neden Bu Kadar Başarılı Oldular#3

Sanal Mağazacılık Ne Kadar Gelişecek

Sanal Mağazacılık Ne Kadar Gelişecek?