Menü
içinde

Türkiye Turizmi vs Dünya Turizmi

Merhabalar, bu yazımda sizlere Türkiye turizmi hakkında bir takım bilgilerle, Rus tekelliğinin zararlarını anlatmaya çalışacağım. İyi okumalar..

Ülkelerin Turist Sayısı ve Elde Ettikleri Gelirler

Kaynak: turizm güncel

KİŞİ BAŞI GELİRLER

Fransa: 661 $
ABD: 2000 $
İspanya: 995 $
Çin: 928 $
İtalya: 920 $
Türkiye: 661 $
Almanya: 1307 $
İngiltere: 1301 $
Rusya: 394 $
Tayland: 1588 $
Bu ülkelerin ortalaması ise 1075 $. Şimdi gelin en azından ortalama bir gelir elde edemediğimizi irdelemeye çalışalım. Biz ilk 10 devlet arasında en ucuz 2. devletken neden ülkemize gelmiyorlar?
Ucuz etin yahnisi yavan olur da ondan!
Gelin neden ucuz et kullandığımızı/kullanmak zorunda kaldığımızı irdeleyelim

1) Bir şehir markamız yok/ Tam oturmadı

İstanbul, Antalya, İzmir, Muğla. Bu şehirler Türkiye’nin turizm kalbi ve biz bu ülkeleri gerektiği gibi pazarlayamıyoruz, sebebi ise içsel karışıklık ve turizm de bağımlılık.
Gelen turistler sadece 2-3 ili biliyor hatta hâla istanbulu başkent zanneden var!
BU SUÇ TAMAMEN BİZE AİT! İYİ TANITAMIYORSAK İYİ KAZANAMAYIZ.
Eyfel Kulesi sadece bir metal yığını ama yarattığı değer inanılmaz. Konumlandırmayı aşk üzerine yaptı. Her yıl milyarlarca $ neredeyse sadece Paris Eyfel için gidiliyor denebilir.
İtalyanın Venedik sandalı da buna binaen konumlandırmasını aşk üzerine yaptı.
Roma modanın kalbi örneğin..
İngiltere sadece BİG BEN saati ile paraları alırken, neden biz götüremiyoruz?
İçsel karışıklıktan kasıt belli bir düzen olmaması. Bir düşünün ülkemizde 2-3 yıl önce bombalar patlıyordu, ekonomi hâlâ git gel yaşıyor ve bundan dolayı döviz kurları şüphe uyandırıyor. Siyaset ister- istemez turizmi de etkiliyor .Bu da ülkenin dışsal politika duruş ve kredi puanını etkiliyor. Al sana bir darbe daha!
Turizmde bağımlılık ise ülkemizde sadece yurt dışı gelirleri ile elde edildiği için dedim. Ülkemizde yerli turist olan %3-5 bandında varsa vardır, çünkü döviz bel büküyor bir de enflasyon geldi mi oooh miss!
Türkiye’de bir bireyin ortalama kazancı 2000-3500 arası. Size sorarım 1 haftalık tatil ortalama 3000 TL( 4 kişilik).
Hâl böyle olunca ekstra tur indirimleri oluyor ve turistler yerli fiyatlardan daha da uygun fiyatlara konaklıyor. Döviz girdisi var tamam ama bir olumsuz olay ülkeyi felç ediyor. Örneğin 2016 Rus uçağının vurulması olayından sonra Rusya “Türkiye’ye gidiş yasaklandı” dediğinde sadece Antalya’da 1000 iş yeri kapandı.
Zaten çok geliri olmayan gariban ülkeme bir de bu olay tam anlamıyla bir felaket oldu. Bu hem ülkedeki kazandıkları geliri baltalıyor(KDV, ÖTV) hem de dışarıdan veya içeriden(makro veya mıkro) borç alarak gerçekleştirmeye çalışıyor ama ülkemiz en ucuz 2. ülke olduğundan daha da batağa sürükleniyoruz.

 

2) Gelen Ziyaretçi Para Bırakmıyor

Türkiye’de ziyaretçi geliri var ama bir ürün almıyor ya da acente hariç para harcamıyor ya da cüzi miktar harcıyor. Hal böyle olunca ülkemizde ki 1000 ziyaretçi ABD’deki 100 ziyaretçiye bedel oluyor ve bu da ülkenin katma değeri yüksek ürünün olmadığı ya da kıtlığından ötürü kanaatini doğuruyor. Zaten düşük ücret alıyoruz, bir de ekstra olmayınca halimiz yaman!!

Ne Yapmalı?

Çeşitlendirmenin alâsı yapılmalı yoksa herhangi bir durum yaşanırsa şayet, o gider başkası gelir ama sadece bir yere bağlarsan tüm kozlar onun elinde olur ve tüm şehirler bir bir markalaşmalı hem de acilen eğer bu tren de kaçarsa sonumuzu düşünmek dahi istemiyorum…

“Bütün yumurtaları tek sepete koyma.”

Warren Buffet

ACİLEN TURİSTLERE TÜRKİYENİN SADECE İSTANBUL VE ANTALYA’DAN BAŞKA GÜZELLİKLERİNİN DE OLDUĞUNU GÖSTERMEK VE O YERLERE GİTMELERİNİ TEŞVİK ETME KONUSUNDA ADIMLAR ATILMALIDIR!
Ülkemizin bin bir çeşit güzellikleri var, gelin onları pazarlayalım ve ülkeye rahat bir nefes aldıralım..

Ibrahim Aydogdu tarafından yazıldı

Gençliğe Değer katmak isteyen bir genç.
Ogrenci Blogları Kurucusu

Bir cevap bırakın

Exit mobile version
Araç çubuğuna atla