Türkiye’de Punk Rock

Türkiye’de Punk Diğer Ülkelerden Farklı gelişti göster Aslında. Batı’da darı saçını kirpi gibi dikerken bizimkiler biraz daha sokak havasında başladılar bu müziğe. Dünyada 1980’ler gibi dünyada punk  müzik 2000’lere doğru metal müziğin yolu geçerek yükselişe geçti ve bizim ülkemizde de buradaki bir çok grup doğdu.

Türkiye’nin ilk  punk grubu Tunay Akdeniz ve Çığrışım’dır. Maalesef hiçbir zaman adlarını duyuramadılar. 2000’lere doğru geldiğimizde Klink, Cemiyette Pişiyorum, Athena, Deli Gömleği  gibi gruplar sahneye çıkarak bu müzedeki ülkemiz duyulmasına vesile oldular. Artık Türkçe Punk  evlerin garajlarından çıkmış. Gençliğin sembolü haline gelmişti. Zamanla  Asperger, Padme, Rashit gibi gruplar ortaya çıkarak bu eşsiz müzik türünü sürdürmeye devam ettiler.

kjglkhnşj.jpg

Günümüzde ise diğer müzik türlerinin altında kaldı punk. Deli Gömleği gibi topluluklarda müziği bırakarken Athena gibi ülkelerde farklı türlere kaydılar. Ama hala aktif olan gruplar ve yeni kurulacaklar için daha uzun bir süre punk yaşamaya devam ediyor. En oğlu eylülde toplu Kadıköy’de Karga Bar’da bir punk konseri verildi. Bundan sonra yapılması konserleri kaçırmamanızı şiddetle tavsiye ediyorum. Son olarak sizlere kendi favori 5 şarkımı listeleyerek size veda ediyorum. Sonraki yazılarda görüşmek üzere.

  • TC Hayvanat Bahçesi, Cemiyette Pişiyorum
  • Torbacıdan Gelen Bayram SMS’leri, Asperger
  • Annem Eteğimi Vermedi, Padme
  • Yeniden Doğsam, Deli Gömleği
  • Dinazor, Rashit

İlginizi Çekebilir : KARİYER MARATONUNDA AYAKTA KALMAK

 

74

Bu içeriği beğendiniz mi?

Beğendim! Patreonda Öğrenci Blogları desteklemek için bir saniyenizi ayırın!

hilmibey

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön
%d blogcu bunu beğendi: