Türkiye’nin Dünyada Söz Sahibi Olması için Stratejisi Ne Olmalı?

Merhabalar. Önceki yazımda “Dev güç olma yolunda Çin” adlı yazımı sizlerle paylaşmıştım. Paylaşımım sonrasında, bana Türkiye’nin etkin güç olması için hangi konulara ağırlık verilmesi gerektiği ile alakalı geri bildirimler geldi. Bu sebeple bu yazımı kaleme aldım. Umarım beğenirsiniz.

MTVhM2QwZTQ3MGY3Mzk.jpg

1) Eğitim, Eğitim, Eğitim

Hep “her şeyin başı sağlık” deriz ama sağlık bilgisi için KALİTELİ EĞİTİM olmadan imkansız. Sağlık çalışanlarının aldıkları teorik bilgiden öte kişisel olarak gelişmeliler aksi halde yeni gelişmelerden habersiz olup öğrendiğiniz bilgiyi kullanamazsınız. Ülkemizde “eğitim-öğretim” tartışmalı konumdadır. Eğitim sadece ezbere dayalı 21. YY yetkinliklerine uygun değildir ve ülkemiz bu şekilde dünyada değil bölgesinde bile söz sahibi olamaz. Öğretim ise yok denecek kadar azdır. Öğretim ile ilgili yazımı Özel beyin blogundan okuyabilirsiniz.

Çocuklara “marka yaratma” durumunun önemi ve gerekliliği anlatılmalı ve küçük küçük atölyelerle girişimcilik aşılanmalı ve gençlik gerçek anlamda donanımlı olarak mezun olmalı. Bir ülkenin gençleri eğer “Kariyer planlamanızı nerede gerçekleştirmek istiyorsunuz?” diye sorulduğunda eğer kesinlikle yurt dışı diyorsa ülkenin kalbi durur, beyni işlevini kaybeder ve ülke tabiri caizse “bitkisel hayat” aşamasına geçer. Siz bir düşünün 2-3 yılda bir eğitim sistemi değişirse sizce bir anlamı kalır mı?

images.jpg

2) Ülkemiz Dünyada Doğru Konumlandırılmalı

İsteyin istemeyin her ülkenin bir algısı vardır ve Türkiye’nin bu yöndeki algısı maalesef diplerde. Yurt dışındaki insanlara bakıldığında ülkemizin sadece birkaç ili biliniyor ve geziliyor.Buna binaen yurt dışındaki(özellikle Avrupa) birçok eyalet/iller bilinmekte ve ülkeye katma değer sağlamaktadır.

Ülkemizin değerleri olan doğal ve yapay güzelliklerimizi daha da fazla öne çıkararak ülkemize katma değer sağlayıp ülkemizin değerini artırarak, uluslararası piyasalarda kendimizi gösterebiliriz.

Halen “ Arapça mı yazıyorsunuz? Arapça mı konuşuyorsunuz? Fes takıyor musunuz, İstanbul başkent değil mi?” gibi sorular alıyorum. Daha 2-3 yıl önce bombalar patlıyordu ya da döviz kurları, bunlar ülkenin hep +/- hanesine yazılmakta eğer önlem alınmazsa ülkemizi daha da üzecek bir hal alacak gibi gözüküyor.

Umarım pirince giderken elde ki bulgurdan olmayız!(Elde bulgur kaldıysa tabii..)

3) Piyasada Yer Açılmalı ve Destekler Artırılmalı/Teşvik Edilmeli

İlk 2 madde yerine layıkıyla yerine geldiğinde ise onlara verecek bir markamız olması gerek. Onlara her sektörde hem alanında uzman hem de ciddi bir katma değer yaratacak markalar yaratabilirsek global pazarda gücümüzü gösterebiliriz. İlk önceliğimiz ise teknoloji markaları yaratabilmek, yaratılanı ise doğru bir şekilde pazarlayabilmekten geçiyor. Siz dünya devlerinin neden dünya devi olduğunu sanıyorsunuz acaba?

Markalarını doğru pazarlayıp, konumlandırdıkları için…

Gelin bakalım bu devletlerin hangi markaları varmış…

ABD-JAPONYA-TÜRKİYE Marka Karşılaştırması

 ABD’nin en değerli 5 markası

 1. Amazon

Değeri: 758 milyar $

 1. Microsoft

Değeri: 788 milyar $

 1. Apple

Değeri: 785 milyar $

 1. Alphabet

Değeri: 722 milyar $

 1. Facebook

Değeri: 398 milyar $

ABD TOPLAM: 3 Trilyon 451 Milyar $

Japonya’nın En Değerli 5 Markası

 1. Toyota

Değeri: 254 milyar $

 1. Honda

Değeri: 129 milyar $

 1. Japan Post

Değeri: 122 milyar $

 1. Nissan:

Değeri: 108 milyar $

 1. Nippon

Değeri 105 milyar $

JAPONYA TOPLAM: 718 Milyar $

Türkiye’nin En Değerli 5 Markası

 1. THY( Türk Hava Yolları)

Değeri: 2.42 milyar $

 1. Türk Telekom

Değeri: 1.90 milyar $

 1. Turkcell

Değeri: 1.80 milyar $

 1. Akbank

Değeri: 1,64 milyar $

 1. Garanti

Değeri: 1,58 milyar $

TÜRKİYE TOPLAM: 9.34 Milyar $

Her zaman yarattığın değer kadar gücün olur..

Hoşça kalın…

69

Bu içeriği beğendiniz mi?

Beğendim! Patreonda Öğrenci Blogları desteklemek için bir saniyenizi ayırın!

ibrahim aydoğdu

Merhabalar, ben Öğrenci Blogları Kurucusu. Burada genellikle bölümüm olan işletme bölümü hakkında kendimce yorum yapmaya çalışıyorum. Umarım beğenirsiniz. Gazi - İşletme

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön
%d blogcu bunu beğendi: