içinde

ÜNİVERSİTE NASIL YAŞANIR? (2) – BİRİNCİ SINIF

Gençlere değer katacak içeriklere Google Haberler'den abone olmak ister misiniz?.Google Haberlere Abone Ol. Gençliğe değer katma arzusuyla..

Tebrikler, hayatınızın en güzel yıllarını yaşayacağınız üniversite hayatının ilk adımını attınız. Peki üniversite nasıl yaşanır? Ya da nasıl yaşanmalıdır? “Balık baştan kokar” lafını kıstas alarak bu seneye nasıl başlarsanız ileride öyle devam edeceğinizi garanti ediyorum. Çoğu fakültenin ilk yılki öğretim programları kendi içerisinde çok benzerdir, ilk senede fakültedeki diğer bölümlerden pek de farklı dersler almayacaksınız, ama iyi bir not ortalaması için en avantajlı yıl olacağını söyleyebilirim.

Türk edebiyatı, tarih dersleri ortak olur, en güzel ve en kolay notları da bu derslerden alırsınız. İlk seneden biraz asılın derslere, üçüncü sınıfa gelince iyi notlar almanın ilk yıl kadar kolay olmadığını göreceksiniz. Ayrıca pek çok burs fırsatı ve Erasmus deneyimi de sizden iyi bir not ortalaması isteyecek.

Üniversite Nasıl Yaşanır| Hazırlık

Eğer hazırlık okuduysanız ilk hafta kampus içerisinde stant açan öğrenci topluluklarından haberdarsınız ve hangi topluluğa üye olacağınızı zaten belirlediniz. İlk yılınız ise eğer, o topluluklar 2 hafta boyunca sizi kendilerine üye yapmaya çalışacaklar, hepsine üye olacağım sosyalleşeceğim vs’yi bırakın derim, dönem bitince genelde birine bile doğru düzgün gitmediğinizi fark ediyorsunuz. Hatta bırakın dönem sonunu, tanışma toplantısından sonra topluluğu unutabilirsiniz Bu topluluklarda başkan, başkan yardımcısı gibi yüksek kademelerde yer alacaksanız hiç durmayın, iş mülakatlarında çok işinize yarayacak. O kadarına gerek yok ama çevrem genişlesin derseniz de en güzeli kendi bölümünüzün topluluğuna üye olmak derim, hem iş ağınızı geliştirmek için en güzel fırsat.
konferans ile ilgili görsel sonucu

Üniversite Nasıl Yaşanır| İlk Yıllar ve Linkedln

İlk senenizde okulunuzun, bölümünüzün, fakültenizin size sunduğu bütün fırsatları araştırın derim. Öğrenci değişim programları, staj imkânları, kariyeriniz için size artı sağlayacak her şey kısaca. Ayrıca fakültedeki konferansları hiç kaçırmayın derim. Dinlediğiniz bir konferans kariyer hedefinizi kesinleştirebilir veya zaten belli olan hedefleriniz için doğru adımlar atmanıza yardımcı olabilir. Sadece okulunuzun sunduğu fırsatlara bakmayın, work and travel, ab gönüllü projeleri gibi fırsatları da değerlendirin derim. İlk yıl bunlar için erken diye düşünmeyin, siz fırsatları araştırın da uygulaması kalsın 🙂
linkedin ile ilgili görsel sonucu
Linkedln’e şimdiden üye olun derim. Ne kadar geniş bir çevre o kadar avantaj. Hayalinizdeki işi yapan insanlarla tanışmanın en kolay yolu ayrıca. Kendinizi sadece Linkedln ile sınırlamayın, Instagram, Facebook gibi platformlardan örnek aldığınız insanları, bölümünüzle ilgili en güncel bilgileri edinebileceğiniz siteleri takip etmeyi unutmayın. Ben direk üretici olmak istiyorum derseniz blog açabilirsiniz veya Youtube’da içerik üretebilirisiniz. Bir şeye adapte olmanın en kolay yolu başkalarına aktarmak zaten.

Hepimizin hayatına dokunan birileri vardır. İlk yılda böyle bir hocayla tanışırsanız çok şanslısınız, peşini bırakmayın. Son senenizde fark edeceksiniz ki örnek aldığınız hocalar size sadece üniversite yılları için değil, hayat boyu işinize yarayacak bilgi ve tecrübeler sunacak. Son senenizde bunun yokluğunu yaşamak istemiyorsanız şimdiden etrafınıza daha dikkatli bakın derim.
kitap okumak ile ilgili görsel sonucu

Üniversite Nasıl Yaşanır| Yaz Tatilleri

Yazı en iyi şekilde değerlendirin. Sadece bu seneyi değil, üniversite çağındaki her yazı mutlaka dolu dolu geçirin. Bölümünüzden mezun olan bireylerin okuması farz olan kitapları araştırın. Yazın boş zamanınızı değerlendirmek için güzel fırsat kitap okumak, hem derslerdeki tartışmalara katılabilirsiniz hem de ileride hangi alana yönelmek istediğinizi belirlemenize yardımcı olur. Yazı değerlendirebileceğiniz bir diğer güzel fırsat da staj imkânı, ayarlayabiliyorsanız mutlaka yapın. Kötü deneyimler bile güzeldir, ileride ne yapmak istemediğinizi anlıyorsunuz 🙂

İlginizi Çekebilir: Üniversitede Kulüpler Öğrencilere Ne Katar

Bu e-posta aboneliği size değer katar!

sosyohobik tarafından yazıldı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Nakit Para Varlığını Ne Kadar Sürdürebilir?

Kağıt Uçak Gelişiyor – DRONE