Gençlere değer katacak içeriklere Google Haberler'den abone olmak ister misiniz?.Google Haberlere Abone Ol. Gençliğe değer katma arzusuyla..

Üniversite nasıl yaşanır| İstanbul Üniversitesi
Üniversite nasıl yaşanır| İstanbul Üniversitesi

Üniversite Nasıl Yaşanır| Ara Sınıflar

Genellikle 2 ve 3 arasında pek fark yoktur, son senede başlar etekler tutuşmaya. Mühendislikten tutun iktisadi idari bilimlere kadar pek çok fakültenin alan dersleri 2. Sınıfta özelleşmeye başlar. 1. sınıfta gördüğünüz tarih, edebiyat gibi fakültelerde ortak olan derslerin yerini teori içerikli dersler alır. Evet, sıkıcıdır, ama diplomanızın temelini oluşturur. Eğer değerlendirmeyi bilirseniz size pek çok şey katabilir. Peki, ama nasıl?

Öncelikle 2. Sınıfa başladığınız dönem öğrenci değişim programlarını ve bunların sınav tarihlerini/seçim kıstaslarını bilmekte fayda var. Çünkü üçüncü sınıf için gitmeye hak kazandığınız Erasmus+ programına 2. Yılda seçileceksiniz. Evet, isterseniz 2. Ve 4. Sınıfta da gidebilirsiniz ama en ideal olan 3’tür J. Okulun anlaşmalı olduğu hangi ülkeye gitmek istiyorsunuz? Almanya diyelim.. Sizden dil şartı istiyor mu? Eğer evetse 2. Sınıfın başından dil öğrenmeye başlayın çünkü okulların sınavları bir önceki senenin mart ayında başlar genellikle.

Üniversite nasıl yaşanır| Erasmus
Üniversite nasıl yaşanır| Erasmus
Üniversite nasıl yaşanır| Office Programları
Üniversite nasıl yaşanır| Office Programları
Üniversite nasıl yaşanır| Work and Travel
Üniversite nasıl yaşanır| Work and Travel

Üniversite Nasıl Yaşanır| Erasmus

Okul sizden kendi dilini istemiyorsa benim tavsiyem ileride hedeflediğiniz meslek ile alakalı bir dil seçmeniz, Asya’ya ilginiz varsa Çince veya Rusça, AB odaklı düşünüyorsanız AB dilleri, özellikle Almanca, İspanyolca. Tabii ki bunları İngilizceyi hallettikten sonra yapın, özellikle uluslararası firmalarda görev almak istiyorsanız herhangi bir kurstan aldığınız dil belgesi yetmez, IELTS ile TOEFL ile bunu göstermeniz gerek ki çoğu uluslar arası şirket sizden dili en az B2 düzeyinde konuşmanızı ister.

Üniversite Nasıl Yaşanır| Dil Dışında Öğrenebileceğiniz Bilgiler

Dil dışında 2. Ve 3. Sınıfta neler yapılabilir? Kesinlikle bilgisayar programlarını öğrenebilirsiniz, mezun olunca pek çok firmanın ilanında göreceksiniz çünkü. Office Programları, Outlook, hatta belli bir seviyede kodlama ve yazlım. Malum, gelecek teknoloji çağı ve adapte olamayanlar mecbur elenecek. Ayrıca henüz yolun başındayken mutlaka işinize yarayacak konferanslara katılın, bulduğunuz her konferansa demiyorum, sizin gelişiminizde gerçekten etkisi olacağını düşündüklerinize. Kendinize lider olarak gördüğünüz konuşmacıları Linkedln den eklemeyi ve yaptıklarını yakından takip etmeyi de unutmayın. Bu çeşit bağlantılar hayatın her alanında size çok şey katacak.

Bunları yaparken hobilerinizden uzak kalmayın, öğrencilik hayatı en güzel yıllar ve hangi şehirde yaşıyorsanız yaşayın mutlaka size uygun fırsatlar vardır. Festival de yapılıyor, kamp alanı da vardır, tiyatro da. Hafta sonlarını bu şekilde değerlendirirseniz derslerinizde çok daha verimli olduğunuzu fark edeceksiniz. Ders çalışmak dışında hiçbir şey yapmayan arkadaşlarım da oldu, aynı masaya oturunca iki lafı bir araya getiremedikten sonra ne yapayım 3.70 not ortalamasını
Yaz döneminde gönüllü projelere katılabilir, proje yazmada görev alabilirsiniz.

Burada edindiğiniz tecrübeleri iş mülakatlarında gösterebilirseniz bir adım öndesiniz demektir. Maddi açıdan sıkıntınız yoksa paralı iş olsun diye diretmeyin, burada görev almak sizi takımın bir parçası yapar.  Sonrasında Europass CV’nize rahatlıkla “takım çalışmalarına kolaylıkla uyum sağlarım” yazabilirsiniz.

Kendinize uygun bir proje bulamadıysanız Work and Travel fırsatlarına bakın derim. Öğrencilik hayatınız bittikten sonra bu fırsatınız kalmayacak çünkü. Yok bu da bana uygun değil ben gezmeyi severim derseniz ve belli bir miktar para biriktirdiyseniz yıl içinde hemen yazın Google’a “Interrail nedir?” diye, çok okumak kadar çok gezmek de size pek çok şey katacak. Bu fırsatla hem ucuza gezip, hem yeni ülkeler görüp hem de anadiliniz dışında başka biri dille anlaşmak zorunda kalacaksınız J Nasıl olursa olsun, mutlaka bu yazı değerlendirmelisiniz!

İlginizi Çekebilir: Vikipedi Yasaklandıktan Sonra Neler Değişti

Başkalarına Fayda Sağla
Yorum Yok
Yorum İptal
Yorumlar: Üniversite Nasıl Yaşanır? (3) – 2 VE 3. SINIF

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Resim ekle - Yalnızca PNG, JPG, JPEG ve GIF desteklenir.

Sosyal Medya Hesaplarımız

Copyright © 2020 Öğrenci Blogları. Tüm Hakları Saklıdır.

Giriş Yap

Öğrenci Blogları'na Hoş Geldin

Gençlere değer katan içerikler üretiyoruz. Aramıza katılacağın için mutluyuz.
Giriş Yap

Gelişim için ilk adım. Boş vakitleri iyi değerlendirmek gerek.