içinde

ÜNİVERSİTE NASIL YAŞANIR? (3) – 2 VE 3. SINIF

Google Haberlere abone olarak gençlere değer katabilirsiniz.Google Haberler Ziyaret ettiğiniz için teşekkürler!

Genellikle 2 ve 3 arasında pek fark yoktur, son senede başlar etekler tutuşmaya. Mühendislikten tutun iktisadi idari bilimlere kadar pek çok fakültenin alan dersleri 2. Sınıfta özelleşmeye başlar.1. sınıfta gördüğünüz tarih, edebiyat gibi fakültelerde ortak olan derslerin yerini teori içerikli dersler alır. Evet, sıkıcıdır, ama diplomanızın temelini oluşturur. Eğer değerlendirmeyi bilirseniz size pek çok şey katabilir. Peki, ama nasıl?
üniversite ile ilgili görsel sonucu
Öncelikle 2. Sınıfa başladığınız dönem öğrenci değişim programlarını ve bunların sınav tarihlerini/seçim kıstaslarını bilmekte fayda var. Çünkü üçüncü sınıf için gitmeye hak kazandığınız Erasmus+ programına 2. Yılda seçileceksiniz. Evet, isterseniz 2. Ve 4. Sınıfta da gidebilirsiniz ama en ideal olan 3’tür J. Okulun anlaşmalı olduğu hangi ülkeye gitmek istiyorsunuz? Almanya diyelim.. Sizden dil şartı istiyor mu? Eğer evetse 2. Sınıfın başından dil öğrenmeye başlayın çünkü okulların sınavları bir önceki senenin mart ayında başlar genellikle. Okul sizden kendi dilini istemiyorsa benim tavsiyem ileride hedeflediğiniz meslek ile alakalı bir dil seçmeniz, Asya’ya ilginiz varsa Çince veya Rusça, AB odaklı düşünüyorsanız AB dilleri, özellikle Almanca, İspanyolca. Tabii ki bunları İngilizceyi hallettikten sonra yapın, özellikle uluslararası firmalarda görev almak istiyorsanız herhangi bir kurstan aldığınız dil belgesi yetmez, IELTS ile TOEFL ile bunu göstermeniz gerek ki çoğu uluslar arası şirket sizden dili en az B2 düzeyinde konuşmanızı ister.
erasmus ile ilgili görsel sonucu
Dil dışında 2. Ve 3. Sınıfta neler yapılabilir? Kesinlikle bilgisayar programlarını öğrenebilirsiniz, mezun olunca pek çok firmanın ilanında göreceksiniz çünkü. Office Programları, Outlook, hatta belli bir seviyede kodlama ve yazlım. Malum, gelecek teknoloji çağı ve adapte olamayanlar mecbur elenecek. Ayrıca henüz yolun başındayken mutlaka işinize yarayacak konferanslara katılın, bulduğunuz her konferansa demiyorum, sizin gelişiminizde gerçekten etkisi olacağını düşündüklerinize. Kendinize lider olarak gördüğünüz konuşmacıları Linkedln den eklemeyi ve yaptıklarını yakından takip etmeyi de unutmayın. Bu çeşit bağlantılar hayatın her alanında size çok şey katacak.
bilgisayar programları ile ilgili görsel sonucu
Bunları yaparken hobilerinizden uzak kalmayın, öğrencilik hayatı en güzel yıllar ve hangi şehirde yaşıyorsanız yaşayın mutlaka size uygun fırsatlar vardır. Festival de yapılıyor, kamp alanı da vardır, tiyatro da. Hafta sonlarını bu şekilde değerlendirirseniz derslerinizde çok daha verimli olduğunuzu fark edeceksiniz. Ders çalışmak dışında hiçbir şey yapmayan arkadaşlarım da oldu, aynı masaya oturunca iki lafı bir araya getiremedikten sonra ne yapayım 3.70 not ortalamasını
Yaz döneminde gönüllü projelere katılabilir, proje yazmada görev alabilirsiniz. Burada edindiğiniz tecrübeleri iş mülakatlarında gösterebilirseniz bir adım öndesiniz demektir. Maddi açıdan sıkıntınız yoksa paralı iş olsun diye diretmeyin, burada görev almak sizi takımın bir parçası yapar.  Sonrasında Europass CV’nize rahatlıkla “takım çalışmalarına kolaylıkla uyum sağlarım” yazabilirsiniz.
work and travel ile ilgili görsel sonucu
Kendinize uygun bir proje bulamadıysanız Work and Travel fırsatlarına bakın derim. Öğrencilik hayatınız bittikten sonra bu fırsatınız kalmayacak çünkü. Yok bu da bana uygun değil ben gezmeyi severim derseniz ve belli bir miktar para biriktirdiyseniz yıl içinde hemen yazın Google’a “Interrail nedir?” diye, çok okumak kadar çok gezmek de size pek çok şey katacak. Bu fırsatla hem ucuza gezip, hem yeni ülkeler görüp hem de anadiliniz dışında başka biri dille anlaşmak zorunda kalacaksınız J Nasıl olursa olsun, mutlaka bu yazı değerlendirmelisiniz!

İlginizi Çekebilir: Vikipedi Yasaklandıktan Sonra Neler Değişti

Rapor Et

Ne düşünüyorsunuz?

sosyohobik tarafından yazıldı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

BULANIK MANTIK NEDİR?

Dünya’yı Daha Yaşanılır Kılacak 5 Sosyal Girişim