içinde ,

Üniversitelerin Sorunu: Satışı Öğretememek

Gençlere değer katacak içeriklere Google Haberler'den abone olmak ister misiniz?.Google Haberlere Abone Ol. Gençliğe değer katma arzusuyla..

Üniversitelerin Sorunu| Satışı Öğretememek

Alışveriş.jpg
Üniversitelerin Sorunu

On yıllar boyunca satış dalı , pazarlama alanının yanında sönük bir ışık olarak dünya piyasalarına yön verdi. Pazarlama hakkında her türlü bilgi ve eğitime ulaşılabilen üstelik bireylerin kendini geliştirebileceği çalışma alanlarına teşvikin fazla olduğu üniversitelerde satış alanında yeteri kadar eğitim verildiği söylenemez. Birbirinden ayrı fakat bir o kadar da ilişkili olan satış ve pazarlama , günümüz marketlerinin vazgeçilmez birer olgusu iken öğrenciler satış alanında pazarlama alanında olduğu kadar yeterli deneyim fırsatına ve eğitime ulaşamıyorlar.

Üniversitelerin Sorunu| Satış artık eski satış değil

Eskiden beri ve günümüzde de devam eden yaygın kanı ”satış” ın  sahada öğrenilebilecek bir iş alanı olduğu kanaatinde. Uzun yıllar boyunca gelenekselliğini koruyan ”satış” dünyası , değişen piyasa kurallarına göre konumunu yeniden şekillendiriyor. Böylesine köklü ve gelecek on yıllarımıza etki edecek bir değişimin yaşandığı ekonomi dünyasında değişmemesi beklenmeyen ana olgulardan biri olan ”satış” alanında rekabete ayak uydurabilecek insanları yetiştirmek artık biraz daha emek istiyor. Dünya’nın birçok üniversitesinde ders olarak okutulan ve sayıları hızla artarak yeni düzende yer edinen ”satış fakülteleri” bu değişimde sektöre iş gücü sağlayacak ana aktörler olarak göze çarpıyor.

Her ne kadar gelişmeler yaşansada yeterli düzeyde ilerlemenin sağlanamadığı Amerika Birleşik Devletleri’nde ”satış” alanında açılan ders ve kurulan fakülte , MBA programı sayısıyla ortaya seriliyor. Harvard Üniversitesi’nden Frank Cespedes ve Northwestern Universitesi‘nden Daniel Weinfurter in hazırladığı çalışmaya göre Birleşik Devletler’de bulunan sayıları 4000’i aşan sayıda olan üniversitelerin içerisinde ”satış” alanına değinen program bulunduran kurum sayısı 100’ün altında. Bu araştırmacılar bu durumun ”satış” ın ve dolayısıyla piyasaların kaliteli eleman bulma konusunda zorluklar yaşayacağını belirtiyor.
siteden para kazanma

Üniversitelerin Sorunu|Satış  Öğretilemiyor, MBA’ler Yetersiz Oluyor

Ülkemizde bazı üniversitelerde verilen çeşitli pazarlama dersleri içerisinde kısmen de olsa değinilmeye çalışılan ”satış” a hak ettiği değeri veren kurum sayısı hayli az. MBA programlarının bu alanda zenginleştirilmeye çalışılması bir nebze olsun alanda oluşacak açıya merhem etkisi gösterebilir fakat yine de örgün bir eğitim kurumunda bu alanda eğitim verilmesi kesin çözüm olacaktır. Avrupa ve Amerika’da yaygın olarak gerçekleştirilen ”Satış Yarışmaları” bu alanda kendini geliştirmek isteyen bireylere güzel fırsatlar sunmaktadır. ”Satış” alanında yeterli deneyimi ve bilgiyi bu yollarla edinmek öğrenciler için güzel fırsatlar doğurur. Boğaziçi Satış Akademisi ve Boğaziçi Sales Challenge gibi ”Satış” alanında eğitim ve bireylerin kendilerini deneyimleme fırsatlarının olacağı etkinliklerin sayısının artırılması bu alan daha çok insanın dikkatinin çekilmesini sağlayacaktır.

Her yönden hızlı ve durdurulamaz bir değişimin yaşandığı günümüz dünyasında konumunu ve işlevini sürekli değiştiren bir sektör olan ”Satış” daha nizami ve örgün bir eğitim sistemine ihtiyaç duyuyor.
Okuduğunuz için teşekkürler..
İyi Okumalar….

İlginizi Çekebilir: GÜNÜMÜZDE PAZARLAMA

Bu e-posta aboneliği size değer katar!

Anonim tarafından yazıldı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hollywood’un fikirleri mi tükendi?

ÜNİVERSİTE NASIL YAŞANIR (1)– HAZIRLIK SINIFI