Gençlere değer katacak içeriklere Google Haberler'den abone olmak ister misiniz?.Google Haberlere Abone Ol. Gençliğe değer katma arzusuyla..

83 / 100

Merhaba arkadaşlar

Bu yazımda popülerliği günden güne artan çok disiplinli bir araştırma alanı olan Yapay Zeka,Makine öğrenimi ve Derin Öğrenme yöntemlerinin temelinde yer alan Veri Bilimi nedir ve Veri Bilimci nin sahip olması gereken özellikler ,Yapay Zeka Ve Makine öğreniminde bilinmesi gereken programlama dilleri ve tavsiye etiiğim kursları anlatıyor olacağım

Veri Bilimi Nedir?

Büyük Veri’nin (Big Data) hızla artması, veri üzerindeki detaylı analizlerin yapılması için gerekli olan iş gücü ihtiyacının hızla artmasına sebep olmuştur. Her gün biriken veriyi mevcut yöntemlerle, Veri Bilimi olmadan analiz edip doğru çıkarımlarda bulunmak neredeyse mümkün değildir.  Bu durum; eldeki veriyi yapılandıran, veri modelleri üreten ve bu modelleri ürün ya da hizmet süreçlerinde ve karar mekanizmalarında kullanabilecek hale dönüştüren Veri Bilimi‘ni ortaya çıkarmıştır. Böylece büyük veri (Big Data) kavramıyla yeni nesil mesleklerden biri olarak yer alan Veri Bilimciliğini (Data Scientist) ortaya çıkarmıştır ve gözde mesleklerden biri olarak varlığını sürdürmektedir.

Veri Bilimi Nedir| Veri bilimci kimdir ne iş yapar?

Veri bilimci

Veri Bilimci; Her şeyden önce, sürekli bir öğrenme arayışı içinde ve meraklı bir doğaya sahip bir kişidir. Çünkü analiz sürecinde çok fazla sayıda ve farklı yapıda veriye sahip olacaktır. Bu süreç içerisinde problemlere iyi bir çözüm bulmaya yönelik büyük bir merakı ve çözümlere ilişkin farklı bakış açısına sahip olmalıdır. Genel olarak bir Veri Bilimci; karmaşık problemleri çözmek için gereken istatistiksel bilgi ve bilgisayar becerilerine sahip olan, bulunduğu ortama dair mevcut durumu tanımlayan, eldeki verileri çeşitli yöntemler kullanarak analiz edip anlamlı sonuçlar çıkaran ve yorumlayan kişilerdir. Farklı araçlar kullanarak eldeki veriyi betimler, değerlendirir ve yorumlar. Daha sonra uygun bir model kurar, modeli test eder ve optimizasyon çalışmalarını gerçekleştirir.

Veriden faydalı bilgi çıkarmakla yükümlü olan veri bilimcinin görev ve sorumlulukları aşağıdaki gibi sınıflandırılabilir:

  • Veriyi nereden alacağını iyi bilmek ve veri analizi yapmak,
  • Gelen verinin yapısını çözmek,
  • Verinin ne ifade ettiğini doğru kavramak,
  • Verideki eksiklikleri tespit etmek,
  • Çözmek istediği problem doğrultusunda veriyi şekillendirmek,
  • Kümeleyici ve sınıflandırıcı çözümler üretmek,
  • Görselleştirme tekniklerini kullanarak çalışmak,
  • İstatistiksel araştırma modelleri belirlemek,
  • Hipotez geliştirmek ve çıkarımlarda bulunmak,
  • Yazılım alanında yeni analitik verileri kullanmak

Veri Bilimi Nedir| Veri bilimi için iş tanımları nelerdir?

Veri bilimi birden fazla rol içerir. Bunlar;

World engeering

Veri Mühendisi (Data Engineer)

Temel görevleri bir sistemdeki büyük boyuttaki veriler için veri tabanı ve veri işleme sistemleri geliştirmektir. Sistem için gerekli veri işleme sistemini kurar, test eder ve bunların devamlılığını sağlar daha sonra alt yapı ve entegrasyonu sağlanmış verileri veri bilimciler için sunuma hazır hale getirir. Eğer ETL, Büyük Veri, Veri Ambarı ve programlama dillerine yatkınsanız, Veri Mühendisliği sizin için uygun olabilir.

Veri bilimci (Data Scientist)

 Sunulan veri üzerindeki istatistikleri ve çıkarımları ortaya koyar. Veri dağılımını optimize eder ve eksik veriler ile gürültülü verilerin temizliğini yapar. Verinin modele uygun hale getirilmesi için  veri ön işleme ve veri temizliği adımlarını gerçekleştirir. Verileri görselleştirir, model kurar ve hataları gidermek için test aşamasını gerçekleştirir. Veri bilimcilerin bilgisayar bilimi ve uygulamaları, modelleme, istatistik, analitik ve matematik konusunda bilgili olmaları gerekir.

Veri Analisti (Data Analyst)

 Veri analisti; şirket kayıtlarında bulunan verileri, bilgisayar aracılığıyla analiz edip yorumlayan ve daha sonra bu verileri raporlayan kişiye verilen mesleki unvandır. İstatistik tespit etme, veri işleme ve analiz etme veri analistlerinin işidir. Eğer araştırmayı ve analiz etmeyi seviyorsanız ve yine istatistik bilgisine sahipseniz, veri analisti olabilirsiniz.

Veri Bilimi Nedir| Peki makine öğrenimi veya Veri Bilimi işi yapmak için hangi programlama dili öğrenilmelidir? Data science

İyi bir veri bilimcisi olmak için, yüksek düzeyde eğitimin yanında iyi bir bilgisayar becerisine sahip olmalısınız. Veri Bilimi projeleri birçok programlama dili ile yapılabilmektedir. Son zamanlarda Python, R, Scala, Java dilleri ön plana çıkmaktadır.

PYTHON

Phtyon

Yapay zeka, derin öğrenme, makine öğreniminde  en yaygın kullanılan bir programlama dilidir. Söz diziminin basit olması, veriyi hızla işleyebilecek kütüphaneler sunması ve dev şirketlerin desteğini alması sebebiyle Python yapay zeka için en ideal programlama dillerinden biridir. Google’ın ardından Wikipedia, Yahoo, Cern, NASA gibi kuruluşlar da Python programa dili ile geliştirmeler yapmaya başlamışladılar.

Nesne yönelimli, fonksiyonel ve prosedür yöntemli programlamayı desteklemesi, kolaylıkla verileri analiz edebilme yeteneği ve kullanışlı arayüzü, tercih edilmesinin nedenleri arasındadır.

R Programlama Dili

Programing features

Veri analizi alanında kullanılan dillerden biri olan R bir çok dilde üretilmiş geniş bir döküman desteğine sahip. Dökümanlara ek olarak, neredeyse ihtiyaç duyulabilecek her konuda bir uygulama paketine sahip olması (ya da kolaylıkla bir kullanıcı tarafından ihtiyaca uygun paket geliştirilmesi / user-generated packages) da R programlama dilini öne çıkaran konulardan biridir.

İstatistiksel hesaplama ve grafikler için R çok tercih edilen bir programlama dilidir. Açık kaynak kodlu ve ücretsiz olması,  Veri Bilimi ve Makine Öğrenimi gibi alanlarda yoğun ilgi görmesi sebebiyle kullanıcı kitlesi giderek artmaktadır. Tüm popüler platformlar için R’nin dağılımlarını bulabilirsiniz – bir platformda yazdığınız Windows, Linux ve Mac.R kodu, herhangi bir sorun olmadan kolayca diğerine taşınabilir. R dili de Birçok şirket tarafından kullanılmaktadır.( Google, Microsoft, Ford, New York Times, Ford)

Scala

Scala features

Scala standları, JVM üzerinde çalışan Java programlama dilinin bir uzantısıdır . Nesneye yönelik bir teknolojinin yanı sıra işlevsel bir programlama dilinin özelliklerine sahip genel amaçlı bir programlama dilidir. Scala’yı büyük bir veri platformu olan Spark ile birlikte kullanabilirsiniz. Bu, Scala’yı büyük hacimli verilerle uğraşırken ideal bir programlama dili haline getirir.

Veri Bilimi Nedir| Makine Öğrenimi Yapay Zekâ Ve Veri Bilimi Kapsamında Önerdiğim Kurslar

UDEMY

Mustafa Vahit Keskin Yapay Zeka ve Veri Bilimi için Python Programlama

Veri Bilimine Giriş

Datai Team’in Python’dan başlayarak Yapay Zeka’ya uzanan seri şeklinde 7 kursu bulunuyor;

Python Yapay Zeka İçin Python Programlama

(Pyhton – Sıfırdan Uzmanlıga Programlama -1 )

Data Science ve Python: Sıfırdan Uzmanlığa Veri Bilimi

(Data Science – Sıfırdan Uzmanlığa Veri Bilimi 2 )

Data Visualization: A’dan Z’ye Veri Görselleştirme

Data Visualization – A-Z’ye veri görselleştirme

Machine Learning ve Python: A’dan Z’ye Makine Öğrenmesi

( Machine Learning ve Python A’dan Z’ye Makine Ögrenmesi)

Deep Learning ve Python: A’dan Z’ye Derin Öğrenme

Deep Learning ve Pyhton – A’dan Z’ye Derin Öğrenme

Statistical &  Python : A’dan Z’ye Temel İstatistik Bilimi

İstatistik – Python A’dan Z’ye Temel İstatistik Bilim

Pyton İle Yapay Zeka: A’dan Z’ye Reinforcement Learning

Python ile Yapay Zeka – A’dan Z’ye Reinforcement Learning

 Şadi Evren Şeker’in Python İle Makine Öğrenmesi

Makine Öğrenmesi

Coursera 

Stanford Üniversitesi – Makine Öğrenmesi

Machine Learning

Bu kurs Coursera tarafından verilmektedir ve Google’ın derin öğrenme araştırma biriminin kurucusu Andrew Brain ve Baidu’nun AI başkanı Andrew Ng tarafından verilmektedir.

Turkcell Programlama

Turkcell’in sunmuş olduğu Veri Bilimi, Mobil Programlama,Oyun Programlama,Web Programlama, Dijital Okur Yazarlık gibi birçok eğitime ücretsiz olarak ulaşmanız mümkün.

Geleceği Yazanlar – Eğitim

Başka çeşitli kurslar

Veri Bilimi yolunda ilerlemek isteyenler için IBM tarafından oluşturulan açık eğitim platformunda onlarca ücretsiz eğitime ulaşmanız mümkün. Bu platformda Büyük Veri Temelleri, Scala, Spark, Python, Hadoop Programlama gibi birçok ders mevcut.

Data Science and Cognitive Computing Courses

Diğer yazımda makine öğrenimi ve yapay zeka nedir? Başlıklarını ayrıntılı olarak açıklayıp yavaş yavaş öğrenmemiz gereken temel veri bilimi kavramlarını ayrıntılı olarak irdeliyor olacağım..

İlginizi Çekebilir: Geleceğimiz Otonom Cihazlar

Bu e-posta aboneliği size değer katar!

Bu makale sizlere yardımcı oldu mu?
EvetHayır
Yorum Yok
Yorum İptal
Yorumlar: Veri Bilimi Nedir? Önerilen Diller ve Kurslar Nelerdir?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Resim ekle - Yalnızca PNG, JPG, JPEG ve GIF desteklenir.

Trendler