içinde ,

Verimli Zaman Yönetimi

verimli zaman yönetimi

Merhabalar, bu yazımda hepimizin ortak bir sorunu olan zamanı yönetememek konusuyla ilgili neler yapabiliriz konuşacağız. Gün içinde yapacağımız işlerde bazen bize yeterli zaman yok gibi görünüyor. Fakat hepimiz aynı 24 saate sahip olduğumuz için, neden bazı insanlar zamanlarıyla diğerlerinden daha çok şey başarıyorlar? Cevap iyi zaman yönetiminde yatmaktadır.

Başarılı insanlar zamanlarını son derece iyi yönetir. Bu bölümdeki zaman yönetimi tekniklerini kullanarak, zamanınız az ve baskılarınız yüksek olsa bile daha etkili çalışma yeteneğinizi artırabilirsiniz. Öncelikle zaman yönetimi nedir ile başlayalım.

Zaman Yönetimi Nedir?

Zaman yönetimi”, zamanınızı belirli faaliyetler arasında nasıl böleceğinizi organize etme ve planlama becerisidir. İyi zaman yönetimi, daha sıkı değil daha akıllı çalışmanıza olanak tanır, böylece zaman dar ve tepenizdeki baskı yüksek olsa bile daha az zamanda daha fazla iş yapabilirsiniz. Zamanınızı iyi yönetememek size zarar verir ve strese neden olur.

verimli zaman yönetimileri

Zamanımızı İyi Yönetirsek Veya Yönetemezsek Neler Olabilir?

Zaman yönetimini öğrenmek için değerli zaman ayırmak saçma görünebilir, ancak faydaları çok fazladır:

  • Daha fazla üretkenlik ve verimlilik.
  • Daha iyi bir profesyonel itibar.
  • Daha az stres.
  • Artan ilerleme gücünüzden doğan fırsatlar.
  • Önemli yaşam ve kariyer hedeflerine ulaşmak için daha fazla fırsat.

Zamanınızı etkili bir şekilde yönetememenizin bazı istenmeyen sonuçları olabilir;

  1. Verimsiz iş akışı.
  2. Kötü çalışma kalitesi.
  3. Kötü bir profesyonel itibar ve durmuş bir kariyer.
  4. Daha yüksek stres seviyeleri.

nasıl verimli zaman yönetilebilir

Zamanı İyi Yönetmek İçin Neler Yapabiliriz?

Zamanı yönetmekle ilgili birçok yöntem ve ipucu var ben kendimden tecrübe ettiğim ipuçlarını paylaşacağım sizlerle:

Zaman denetimi oluşturun

Bir zaman yönetimi uygulaması indirin ve bir hafta boyunca yaptığınız her şeyi kayıt edin,sonra oturun, raporları indirin ve değerlendirin.

Bu verilerle iyileştirilecek alanlarınızı kolayca bulabilirsiniz. Örneğin, verimsiz işlerde  çok fazla vakit harcadınız (örneğin dizi izlemek gibi) bunun  yerine sizin için daha yüksek öneme sahip işler için zamanınızı harcayabilirsiniz.

Görevlere Zaman Sınırı Koyun

Zaman çizelgenize bir göz atın ve beklediğinizden daha uzun süren görevleri belirleyin.

Bu görevler için zaman kısıtlamaları ayarlayarak hem göreve daha fazla odaklanacak ve daha verimli çalışacaksınız

“Yapılacaklar Listesi” Tutun

Belki size saçma gelecek ama gün içerisinde kendisine yapılacaklar listesi tutup, yanlarına tik koyan insanların akşamları daha rahat uyuduğu ve stres düzeylerinin daha kontrol altında ve düşük seviyede olduğu istatistiklerce ispatlanmıştır.Bunun en temel nedeni olaraksa, günlük veya haftalık planladığımız görevleri başarıyla yapmış olmanın verdiği huzurdur diyebiliriz.

Dikkat dağıtıcı unsurları engelleyin

Odaklanmış vaziyette görevlerimiz üzerinde çalışırken bilgisayarınızın/telefonunuzun “rahatsız etmeyin” işlevini kullanın. Çevrimdışı olmak da bir seçenek olabilir, ancak o kadar ileri gitmeyelim

Çoklu Görev Yapmayın

Araştırmacılar çoklu görev mitini çürüttüler. Aynı anda birçok şey yapabileceğinize ve kalite standartlarınızı koruyabileceğinize inanıyorsanız, bu makaleye göz atın.

Sakın ama sakın bugünün işini yarına bırakmayın

Hayatımızda mümkün oldukça hiçbir şeyi ertelememeliyiz. Şunu unutmayın:sürekli ertelemek ileride bir erteleme hastalığına dönüşebilir.

Her Şeyde Mükemmellik İçin Çabalamayın

Her şey mükemmel olsaydı, hayatımızda hata diye bir kavram olabilir miydi?

Başarılı olmak için tekrar tekrar hatalar yapabiliriz önemli olan hatalarınızdan ders almalıyız. Her yaptığınız hataya bir tecrübe olarak bakın – sonuç ne olursa olsun hayat yolculuğunuzda değerli adım atmış oluyorsunuz.-

Hayır Demeyi Öğrenin

Zamanımız değerlidir. Misyonunuza ve hedeflerinize uygun olmayan insanlara ve projelere zamanınızı harcamayın. Davetleri ve teklifleri otomatik olarak kabul etmek yerine, “Programımı kontrol edip size döneceğim” deyin.

Bu basit ifade bile, teklifleri değerlendirmek ve akıllı kararlar vermek için size zaman kazandıracaktır

Hayır diyebilme ilgili şu içerik ilginizi çekebilir : Neden hayır diyemiyoruz?

Son Olarak…

Evet, kendi hayatımda uygulamış olduğum zaman yönetimi tavsiyelerini sizlerle paylaştım. Zaman yönetimi konusu maalesef ki bireysel bir konudur. Yani herkes farklı yöntemlerle yönetir zamanını, o nedenle benim dediklerimi harfiyen yaparsanız kesinlikle zamanınızı iyi yönetirsiniz diyemem bana sadece tavsiye vermek düşer ve siz okurlar olarak zaman yönetimi konusunu iyice araştırıp okuduklarınızı zihin süzgecinizden geçirip size en uygun olan yöntemleri uygulamanızı tavsiye ederim.

– Kendinize iyi bakın ve sağlıcakla kalın –

İlginizi Çekebilir : Corona iş hayatında ne gibi bir değişikliğe sebep oldu?

Bu e-posta aboneliği size değer katar!

Bu yazıyı beğendin mi? Desteğinle daha fazlasını yapabiliriz...

Rapor Et

Ne düşünüyorsun?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

no

Neden Hayır Diyemiyoruz?

uçak

Britanya Savaşı