Vikipedi Yasaklandıktan Sonra Neler Değişti

Ülkemizde 2017’den beri erişim engeli bulunan Vikipedi aslında dünyanın en büyük bilgi kaynaklarından biriydi. Ancak hem erişimin kısıtlı olması hem de Türkçe içeriklerin bu erişim engeli sebebiyle var olan içeriklerin güncellenememesi bazı şeyleri eski haline dönemeyecek şekilde değiştirdi. Artık Vikipedi açılsa bile eskisi kadar verimli olamayacak çünkü eklenen maddeler diğer yollarla sağlanan erişimle değiştirilemiyorlar. Erişimin engellenmesinin ardından Türkçe maddelerde yaşanan erişim düşüklüğünü de şu istatistikten görebilirsiniz.

Vikipedi-Türkiye-Ziyaret-İstatistikleri
Ortalama ziyaret edilen sayfa sayısı altı milyondan bir milyona düşmüştür.

Vikipedi’ye Nasıl Erişim Sağlanabilir

Erişim engelini aşmak için iki farklı yöntem bulunmaktadır. Birincisi Vikipedi’nin içeriklerini birebir kopyalayan ayna sunuculardır. İçlerinde en popüler olan 0wikipedia’dır. Çünkü Google arama sonuçlarında Vikipedi’yi gören kullanıcıların girmek istediklerinde bu siteye ulaşılamıyor sonucunu görünce linkin başına 0 ekleyerek girebilmelerini sağlamaktadır.

vikipediye link değiştirerek girmek 0wikipedia

Bu sayede tıpkı Vikipedi’nin aynısına sahip bir sayfa karşınıza gelmektedir. Bu site yasaklı olmadığı için hiçbir teknik bilgi gerekmeden Vikipedi içeriklerine ulaşabilirsiniz. Ancak üye girişi ya da sayfa düzenleme gibi işlemler sadece orijinal Vikipedi’den yapılabilir.

Bir diğer yöntem ise VPN kullanarak bağlandığınız ülkeyi farklı bir ülke olarak göstermektedir. Bu durumda normal bir şekilde orijinal vikipedi sayfasına ulaşabilirsiniz. Nasıl yapıldığını aşağıdaki videodan görmek mümkündür.

Vikipedi Maddeleri VPN ile Neden Güncellenmedi?

VPN bağlantıları normalde kendini gizlemek isteyen kullanıcılar tarafından kullanılmaktadır. Bir diğer kullanım alanı da bizim kullandığımız gibi yasaklı sitelere erişme yöntemleridir. Ancak bunu kimlik gizleme için kullanan kullanıcılar VPN servisleriyle Vikipedi maddeleri üzerinde vandallık yapmaktadır. Bu sebeple Vikipedi tarafından VPN kullanan kullanıcıların maddeleri değiştirmelerine ya da üye girişi yapmalarına izin verilmez. Bu sebeple Türkiye içindeyken Vikipedi’de düzenleme yapmak imkansıza yakındır.

Bazı Üniversitelerde Erişim Var

İlginç bir bilgi olacak ama Vikipedi’ye nasıl ulaşılır sorusunun cevabı bazı kişiler için üniversite ağına bağlanmak olabilir. Pek çok üniversitede Vikipedi yasağı devre dışı kalmakta bu sebeple normal olarak erişim sağlanabilmekte ve maddeler düzenlenebilmektedir. Bu bir yandan da eleştiri konusu olabilir çünkü Vikipedi’ye erişimin açılması konusunda hala bir belirsizlik bulunmaktadır.

İlginizi Çekebilir : Sınıflandır’ma

37
Beğendim! Patreonda Öğrenci Blogları desteklemek için bir saniyenizi ayırın!

Tolga Kaan

Öğrenci Blogları'nda günlük hayatımda yaptığım gözlemlerle ilgili çıkarımlar yapıyor ve bazı teknik konularda yazılar yayınlıyorum. Bunun yanı sıra genel olarak araştırmaya meraklı bir insanım. Teknoloji ve ulaşım araçları başlıca ilgi alanlarım.

Bir düşünce, & ldquo;$ s & rdquo;

  1. Ülkede maalesef iyi olan her şey engellenir. Faydalı olan projeler sonlandırılır ve bilime, ilime faydalı olabilecek konular hemen sonlandırılır. Bu düşünce yapımız ne zaman değişir o zaman hızlıca kendimizi toparlayabiliriz.

Hadi Yoruma

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dönün
Tüm yazılar Öğrenci Bloglarına aittir. İzinsiz paylaşılamaz. 2019&Öğrenci Blogları