içinde

Vikipedi Yasaklandıktan Sonra Neler Değişti

Vikipedi Yasaklandıktan Sonra Neler Değişti

Ülkemizde 2017’den beri erişim engeli bulunan Vikipedi aslında dünyanın en büyük bilgi kaynaklarından biriydi. Ancak hem erişimin kısıtlı olması hem de Türkçe içeriklerin bu erişim engeli sebebiyle var olan içeriklerin güncellenememesi bazı şeyleri eski haline dönemeyecek şekilde değiştirdi. Artık Vikipedi açılsa bile eskisi kadar verimli olamayacak çünkü eklenen maddeler diğer yollarla sağlanan erişimle değiştirilemiyorlar. Erişimin engellenmesinin ardından Türkçe maddelerde yaşanan erişim düşüklüğünü de şu istatistikten görebilirsiniz.

Vikipedi-Türkiye-Ziyaret-İstatistikleri
Ortalama ziyaret edilen sayfa sayısı altı milyondan bir milyona düşmüştür.

Vikipedi’ye Nasıl Erişim Sağlanabilir

Erişim engelini aşmak için iki farklı yöntem bulunmaktadır. Birincisi Vikipedi’nin içeriklerini birebir kopyalayan ayna sunuculardır. İçlerinde en popüler olan 0wikipedia’dır. Çünkü Google arama sonuçlarında Vikipedi’yi gören kullanıcıların girmek istediklerinde bu siteye ulaşılamıyor sonucunu görünce linkin başına 0 ekleyerek girebilmelerini sağlamaktadır.
vikipediye link değiştirerek girmek 0wikipedia
Bu sayede tıpkı Vikipedi’nin aynısına sahip bir sayfa karşınıza gelmektedir. Bu site yasaklı olmadığı için hiçbir teknik bilgi gerekmeden Vikipedi içeriklerine ulaşabilirsiniz. Ancak üye girişi ya da sayfa düzenleme gibi işlemler sadece orijinal Vikipedi’den yapılabilir.
Bir diğer yöntem ise VPN kullanarak bağlandığınız ülkeyi farklı bir ülke olarak göstermektedir. Bu durumda normal bir şekilde orijinal vikipedi sayfasına ulaşabilirsiniz. Nasıl yapıldığını aşağıdaki videodan görmek mümkündür.

Vikipedi Maddeleri VPN ile Neden Güncellenmedi?

VPN bağlantıları normalde kendini gizlemek isteyen kullanıcılar tarafından kullanılmaktadır. Bir diğer kullanım alanı da bizim kullandığımız gibi yasaklı sitelere erişme yöntemleridir. Ancak bunu kimlik gizleme için kullanan kullanıcılar VPN servisleriyle Vikipedi maddeleri üzerinde vandallık yapmaktadır. Bu sebeple Vikipedi tarafından VPN kullanan kullanıcıların maddeleri değiştirmelerine ya da üye girişi yapmalarına izin verilmez. Bu sebeple Türkiye içindeyken Vikipedi’de düzenleme yapmak imkansıza yakındır.

Bazı Üniversitelerde Erişim Var

İlginç bir bilgi olacak ama Vikipedi’ye nasıl ulaşılır sorusunun cevabı bazı kişiler için üniversite ağına bağlanmak olabilir. Pek çok üniversitede Vikipedi yasağı devre dışı kalmakta bu sebeple normal olarak erişim sağlanabilmekte ve maddeler düzenlenebilmektedir. Bu bir yandan da eleştiri konusu olabilir çünkü Vikipedi’ye erişimin açılması konusunda hala bir belirsizlik bulunmaktadır.

İlginizi Çekebilir : Sınıflandır’ma

Bu yazıyı beğendin mi? Desteğinle daha fazlasını yapabiliriz...

Rapor Et

Ne düşünüyorsunuz?

tarafından yazıldı

Bir Yorum

Bir cevap bırakın
  1. Ülkede maalesef iyi olan her şey engellenir. Faydalı olan projeler sonlandırılır ve bilime, ilime faydalı olabilecek konular hemen sonlandırılır. Bu düşünce yapımız ne zaman değişir o zaman hızlıca kendimizi toparlayabiliriz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tarihi Bandırma Vapuru, Tarihin Değiştiği Yer (3)

mekatronik

Geleceğin mesleği : Mekatronik Mühendisliği