Menü
içinde

VLADIMIR COSMA

Fransa’nın ve Avrupa’nın en güzide bestekarlarından olan Cosma 150’den fazla film ve televizyon yapımı için eser bestelemiştir. Her ne kadar komedi türünden elde ettiği anlık başarıları kendisinde tatminiyet uyandırsa da devam eden işlerinde diğer türlere olan deneysel çalışmalarına devam etmiş ve bu çok yönlülüğü uluslararası kamuyonundan aldığı beğenileri de beraberinde getirmiştir.

Vladimir Cosma| HAYATI

13 Nisan 1940 yılında Romanya’nın Bükreş şehrinde tanınmış bir orkestra şefinin ve konser piyanistinin çocuğu olarak dünyaya gelen Cosma erken yaşlarda müziğe başlamış ve en nihayetinde keman ve kompozisyon üzerine ödüllere layık görülerek mezun olacağı Bükreş’teki Ulusal Konservatuvarı’nda eğitimine devam etmiştir.1963 yılında Paris’e gidecek ve Fransız Konservatuvarı’nda  ileri müzik eğitimini nihayete erdirdiğinde klasik altyapısının yanı sıra Jazz, Halk Müziği ve Film Müzikleri’ne ilgi duymaya başlayacaktır.

Vladimir Cosma| ESERLERİ

1964-67 yılları arasında konser kemancısı olarak dünya turuna çıkmış, Amerika Birleşik Devletleri, Latin Amerika ve Güneydoğu Asya’yı ziyaret etme fırsatını bulmuştur. Popüler film bestekarı Michel Legrand ile olan bir  buluşması kendisinin ileriye dönük gelecek kariyeri için atacağı ilk adımı olmuştur. Cosma her daim Legrand’ın önemine itibar etmekle birlikte yine de Burt Bacharach ve Henry Mancini gibi bestekarların tesirlerini de kabul etmiştir.

1967 yılında film yönetmeni Yves Robert ile birlikte  uzun soluklu ortaklığını başlatacak  kimileri için uluslarararası çapta başarı elde edecek olan Alexandre yapıtı için bestelediği(1967) eserini,1972 yılında çekilen The Tall Blonde With One Black Shoe ve 1974’te devam filmi olan Return Of The Tall Blonde Man With One Black Shoe filmleri için bestelediği Sirba adlı eserini ortaya çıkartacaktır.
1990 yılında bu işlerinin yanı sıra ciddi olarak alkış toplayacağı drama eserleri olan My Father’s Glory ve My Mother’s Castle’ı kaleme alacaktır. Aynı zamanda içlerinde yıldız Fransız komedi oyuncuları olan  Pierre Richard ve Louis de Funes’in de bulunduğu ve Francis Veber ve Gerard Oury tarafından yönetilen birkaç komedi filmi için müzikler besteleyecektir.

Kendisinin uluslararası çapta en çok ses getiren ve en büyük kabul edilen işlerinden biri ise 1981 yılında Diva için yazdığı Erik Satie’den ilham alınarak ortaya çıkardığı ve kendisinin ilk Cesar  ödülüne(Oscar ödülünün Fransız dengi) layık görüldüğü bestesidir.1983 yılında Le Bal için  diğer bir Cesar ödülüne layık görülecek ve bu yapıtın ana enstrümantal teması dünya çapında özlü bir hal alacaktır.

Vladimir Cosma‘ya verilen diğer ödüller arasında 1986 yılında L’ete için yazdığı eserden dolayı layık görüldüğü Fransız Televizyon ödülü ve bu ana kadar yapmış olduğu bütün işler için Cannes Film Festivali ödülü bulunmaktadır.

İlginizi Çekebilir: Zequına de Abreu: Brezilyada Koro

Anonim tarafından yazıldı

Bir cevap bırakın

Exit mobile version
Araç çubuğuna atla