Gençlere değer katacak içeriklere Google Haberler'den abone olmak ister misiniz?.Google Haberlere Abone Ol. Gençliğe değer katma arzusuyla..

VPN nedir? Ne işe yarar? VPN sadece bir IP değiştirme programı mıdır? VPN teknolojisi ne zaman ortaya çıkmıştır? VPN ile neler yapabilir ve neler yapamazsınız? VPN ile internette anonim olmak mümkün mü? Ücretsiz VPN programları ne kadar güvenli?

VPN Nedir?

VPN, 1996 yılında bir Microsoft çalışanının tarafından iki bilgisayar arasında Noktadan Noktaya Tünelleme Protokolü aracılığıyla oluşturduğu sanal özel ağ ile ortaya çıkmıştır. Sanal Özel Ağ (VPN) teknolojisi kriptografi algoritmaları ile sağladığı ağ güvenliği ve uzaktan çalışanların şirket internet ağına fiziksel olarak şirkette gibi bağlanmalarını sağladığı için öncelikle şirketler tarafından benimsenmiştir.
VPN (Sanal Özel Ağ) kullanıldığı cihazın küresel internete direkt değil dolaylı yoldan (başka bir cihaz üzerinden) bağlanmasını sağlayan ve bu süreçte internet bağlantısını şifreleyerek güvenlik sağlayan bir teknolojidir.

VPN Nedir| VPN ile Dijital Dünyada Özgürlük

VPN teknolojisinin bireyler tarafından ilgi çekmesini sağlayan şey VPN’in yasaklı sitelere giriş programı olarak görülmesidir. VPN programlarının kişisel kullanım için olan popülerliğinin erişim engelleri dolayısıyla oluştuğunu söyleyebiliriz.
VPN programlarının yasaklı sitelere giriş programı olarak bilinmesinin sebebi kullanıldığı cihazın internet protokol (IP) adresini değiştirerek erişim engellerini ortadan kaldırmasıdır.
VPN programları dünyanın çeşitli yerlerinde konumlanmış sunucuları ile dijital dünyada özgürlük sağlarlar. Bu dijital özgürlük erişim engellerini ortadan kaldırmanın ve diğer ülkelerin içeriklerine sınırsız bir şekilde ulaşabilmeyi içerir.

Erişim engelleri IP adresleri üzerine veya domain adreslerine gerçekleştirilebilir. IP adresi üzerinden gerçekleştirilen erişim engelleri VPN ile aşılabilir. Örneğin, Wikipedia’ya giriş için VPN kullanabilirsiniz.

VPN’i sadece erişim engellerini aşmak için değil, coğrafi olarak bulunduğunuz ülkede içerik olarak mevcut olmayan web site ve servislere erişmek için de kullanabilirsiniz. Örneğin, VPN ile HBO’yu çevrimiçi izleyebilirsiniz. VPN ile Netflix’in diğer ülkelerdeki film ve dizi içeriklerine ulaşabilirsiniz.
VPN programları IP adresini değiştirir fakat VPN programları bir proxy (vekil sunucudan) daha fazla özelliğe sahiptir. Vekil sunucu ile şifreli bir internet bağlantısına sahip olmazsınız. VPN programları dijital özgürlüğün yanında dijital güvenlik de sağlarlar.
Bilgisayar ve çalışma alanı

VPN Nedir| VPN ile Dijital Dünyada Siber Güvenlik

VPN programları ile bilgisayarınız küresel internete sanal özel bir ağ üzerinden bağlanırken bağlantınız kriptografi algoritmaları ile şifrelenerek veri paketlerinizin içeriğinin herhangi bir üçüncü parti tarafından görülmesi engellenir.
Veri paketlerinizin içeriği normal şartlarda kimler tarafından görülebilir? İnternet servis sağlayıcınız veri paketlerinizin içeriğini yani çevrimiçi etkileşimlerinizi görebilmektedir. Bağlandığınız okul, havaalanı gibi yerlerde mevcut ortak Wi-Fi ağlarının operatörleri veri paketlerinizin içeriğini görebilir. Bu ağlar üzerinden siber saldırıya bile uğramanız mümkündür. Ortadaki adam (MitM) saldırıları ortak Wi-Fi ağları ve web sitelerle olan iletişiminiz üzerinden gerçekleştirilebilir. VPN kullanarak ağ güvenliğinizi sağlayabilirsiniz.

Tarayıcınızda VPN eklentisi kullanarak web siteler ile olan çevrimiçi etkileşiminizi şifreleyebilirsiniz. Her web site ile olan çevrimiçi etkileşiminiz güvenli değildir. SSL sertifikasına sahip olan web siteler ile olan çevrimiçi etkileşiminiz Güvenli Hipermetin Transfer Protokolü ile şifrelendiği için güvendedir fakat Hipermetin Transfer Protokolünü kullanan web siteler ile olan çevrimiçi etkileşiminiz düz metin şeklindedir. Tarayıcınızda VPN eklentisi kullanarak web siteler ile olan iletişiminizi şifreleyebilirsiniz.
vpn nedir

VPN Nedir| Ücretsiz VPN Programları Güvenli mi?

Twitter veya Youtube gibi platformlar engellendiğinde VPN programı satın almak yerine ücretsiz bir VPN programını cihazınıza indirmiş olabilirsiniz. Ücretsiz VPN programları üzerinden kişisel veri ve bilgileriniz çalınabilir. Ücretsiz VPN programı çevrimiçi etkileşimlerinizi kaydediyor olabilir.
Siber güvenlik şirketi olan ExpressVPN, sadece ücretsiz olan VPN programlarının değil; ücretsiz olan programların geliştiricilerinin finansal kazanç için kişisel verileri toplayabileceğini belirtiyor.
Daha fazla bilgi için linke tıklayınız.

İlginizi Çekebilir: Vikipedi Yasaklandıktan Sonra Neler Değişti

https://ogrencibloglari.net
Ibrahim Aydogdu makalelerini beğendiniz mi? Sosyal medyada takip edin!
Başkalarına Fayda Sağla
Yorum Yok
Yorum İptal
Yorumlar: VPN Nedir? VPN Ne İşe Yarar?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Resim ekle - Yalnızca PNG, JPG, JPEG ve GIF desteklenir.

Sosyal Medya Hesaplarımız

Copyright © 2020 Öğrenci Blogları. Tüm Hakları Saklıdır.

Giriş Yap

Öğrenci Blogları'na Hoş Geldin

Gençlere değer katan içerikler üretiyoruz. Aramıza katılacağın için mutluyuz.
Giriş Yap

Gelişim için ilk adım. Boş vakitleri iyi değerlendirmek gerek.