Gençlere değer katacak içeriklere Google Haberler'den abone olmak ister misiniz?.Google Haberlere Abone Ol. Gençliğe değer katma arzusuyla..

WWF| Dünyanın Enerjisi Nereye Gidiyor?

agriculture alternative energy clouds countryside
Photo by Pixabay on Pexels.com

Dünyanın, 21. yüzyılda karşı karşıya bulunduğu en büyük sorunlardan biri güvenli enerji tedariğidir. Günümüzde, ülkelerin enerjiyi üretme ve kullanma biçimi sürdürülebilir değildir. Bunun en açık kanıtı insan kaynaklı iklim değişikliğidir. Enerji tüketiminin 1990-2008 yılları arasında  %40 arttığı dünyada, enerjinin %80’i fosil kaynaklıdır. Fosil yakıtlara bağımlılık ekonomiye yük oluşturmanın yanı sıra iklim değişikliğine neden olan sera gazlarının atmosferde birikmesine de yol açmaktadır. İklim değişikliğinin hem insanlık, hem de gezegenimiz için geri dönülemez sonuçlara yol açmasını önlemek için küresel ısınmayı 1,5 derecenin altında tutmamız gerekmektedir. Başka bir deyişle, atmosferdeki sera gazı seviyesini 350 ppm ile sabitlemek zorundayız. Bunun tek yolu fosil yakıtların enerji üretimindeki payını azaltmak ve yenilenebilir enerji kaynaklarına yönelmektir. WWF tarafından yayınlanan “Enerji Raporu: 2050’de %100 Yenilenebilir Enerji” 2050 yılına kadar küresel enerji arzının tamamının yenilenebilir enerjiden karşılanabileceğini ortaya koymaktadır. Teknik, yasal, toplumsal ve ekonomik anlamda gerçekleştirilecek küresel dönüşümlerle önümüzdeki 40 yıl içerisinde artan enerji gereksiniminin tamamının yenilenebilir enerjiden karşılanması mümkündür.

WWF| İzlenilecek 10 Adım

TEMİZ ENERJİ

Yalnızca en verimli ürünleri kullanın. Mevcut ve yeni yenilenebilir enerji kaynaklarını geliştirerek 2050 yılında herkese temiz enerji sağlayın.

ŞEBEKELER

Şebekelerden ve ticaretten yararlanarak temiz enerjiyi paylaşın ve değiş tokuş edin. Böylece, sürdürülebilir enerji kaynaklarından farklı alanlarda en iyi biçimde yararlanın.

ERİŞİM

Enerji yoksulluğuna son verin. Gelişmekte olan ülkelerde herkese temiz elektrik sağlayın ve verimli yemek pişirme ocakları gibi sürdürülebilir uygulamaları destekleyin.

PARA

Yenilenebilir ve temiz enerjiye, enerji tasarruflu ürün ve binalara yatırım yapın.

GIDA

Gıda israfını durdurun. Doğaya, sürdürülebilir ormancılığa, biyoyakıt üretimine imkan tanımak için verimli ve sürdürülebilir yollarla elde edilen gıdaları tüketin. Protein miktarı sağlıklı olan bir beslenme düzeni herkesin hakkıdır. Bunun gerçekleşmesi için de varlıklı insanların et tüketimi azalmalıdır.

MALZEMELER

Atıkları en aza indirmek ve enerji tasarrufu sağlamak için tüketim miktarınızı azaltın, malzemeleri yeniden kullanın ve geri dönüştürün. Dayanıklı malzemeler üretin. İhtiyacınız olmayan şeylerden uzak durun.

ULAŞIM

Toplu taşımacılığı teşvik edin. İnsanların ve malların yolculuk mesafelerini kısaltın. Elektrifikasyonu mümkün olduğu kadar kolaylaştırın. Taşımacılıkta ve havacılıkta, hidrojen ile diğer alternatif yakıtların kullanımı konusundaki araştırmaları destekleyin.

TEKNOLOJİ

Enerji verimliliği ile yenilenebilir enerji konularındaki araştırma ve geliştirme çalışmalarını desteklemek için ulusal, iki taraflı ya da çok taraflı eylem planları geliştirin.

SÜRDÜRÜLEBİLİRLİK

Yenilenebilir enerjinin çevre ve kalkınma hedefleriyle uyumlu olmasını sağlayan katı sürdürülebilirlik ölçütleri geliştirip uygulayın.

ANLAŞMALAR

Yenilenebilir enerji ile verimlilik çalışmalarına küresel rehberlik sağlayın. Küresel iş birliğini teşvik etmek için iddialı iklim ve enerji anlaşmalarını destekleyin.

İlginizi Çekebilir: TIP TARİHİNDE DÖNÜŞÜ OLMAYAN BİR İHMAL ” Thalidomide Faciası”

Başkalarına Fayda Sağla
Yorum Yok
Yorum İptal
Yorumlar: WWF’in 10 Adımlık Gelecek Atılımı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Resim ekle - Yalnızca PNG, JPG, JPEG ve GIF desteklenir.

Sosyal Medya Hesaplarımız

Copyright © 2020 Öğrenci Blogları. Tüm Hakları Saklıdır.

Giriş Yap

Öğrenci Blogları'na Hoş Geldin

Gençlere değer katan içerikler üretiyoruz. Aramıza katılacağın için mutluyuz.
Giriş Yap

Gelişim için ilk adım. Boş vakitleri iyi değerlendirmek gerek.