içinde ,

Yalın Startup'tan Öğrendiklerim

yalin_girisim

Yalın Startup ismi nereden geliyor?

Yalın Startup, ismini yalın üretimden alıyor. Sistemi ise doğrulanmış öğrenme modeli.

 • Doğrulanmış Öğrenme Modeli Nedir?

Piyasadaki test sürecinde ‘yap, ölç, öğren‘ metodolojisiyle hareket etme anlamına gelir. “Ürünümün bir prototipini yapar, pazarda denetir ve geri bildirimler üzerine sürekli ürünümü güncellerim” anlayışı  üzerine kuruludur. Eric Ries bu modelin sürekli inovasyon için olması gerektiğini söyler.

Doğrulanmış öğrenme, startup ekibinin büyüklüğünü ve gelecekteki hali için bilimsel yöntemler kullanılarak oluşturulan bir sistemdir.

deneyim

Deneyim Sağlayın!

İnsanoğlu çevresindeki her şeyi deneme arzusu içindedir. Startuplar içinde bu durum geçerli. Deneyim sağlayarak;

 • Ürün- pazar uyumu kontrolü
 • Sektörü daha yakından inceleme fırsatı
 • Kaliteli geri bildirimler ile daha iyi bir ürün ortaya çıkarabilme şansı daha da arttırılabilir.

Uzun vadeli hedefler koyabilmek için deney yapın

Firmanız için kısa kadar, uzun vadede de bir planlama gereklidir. Bir nevi ağır silah gibi düşünün. Pazar dışı kalmak istemiyorsanız uzun vadeli planlar kaçınılmazdır.

Nasıl uzun vadede hedef koyacağım, bu bana yüksek maliyet demek?

Zaten uzun vade için günümüzde deney istemelerinin sebebi de bu. Gelecek tahmini konusunda daha tutarlı olabilmek için, küçük maliyetler içeren ama toplamda dev olacak bir yatırım. 

Parçalara bölmek

Sizden bir seferde 120.000 TL isteseler zorlanırsınız değil mi? Ama size aylık 10.000 TL desem? Aynı zamanda hedeflerinizi de aylık olarak bölerseniz emin olun ki kendinize daha çok güvenecek ve beyninize “bu işi hallediyorum” sinyali verebileceksiniz, ki bu da size rahat bir düşünme ortamı ve haliyle olaylara daha realist bakma olanağı sağlayacaktır.

Fırsat maliyetinden olabildiğince yararlanmanız gerekmekte. Böylece daha hızlı deneyip, daha hızlı parayı yakıp kendinize en uygun yöntem ve kanalı bulabilir ve uzun vadede hem finansal hem de markalaşma anlamında kendinizi güçlendirebilirsiniz. Biliyorsunuz ki markalaşma uzun ve yorucu bir maratondur ve yaptığınız her hareket oldukça kritik ve önemlidir.

başarı

Eric Ries’e göre başarı nedir?

Başarı, bir ürünü ne kadar sattığın ya da ne kadar çok kâr ettiğin değildir, bu hem eski hem de kısa vadeli bir harekettir. Uzun ve bir o kadar da sağlam bir adım istiyorsanız müşterinizin sorununu  nasıl çözeceğinizi tespit edin. Bu sayede hem uzun vadede  güçlü bir markalaşma şansınız olacak hem de güçlü finansal yapı sahibi olabileceksiniz.

müşteri

Müşteri prototipinizi oluşturun!

Her yatırımcı ya da bir girişimci size: ” Önce bir MVP , prototip ya da en azından pretotip yap. Neyi değerlendireceğiz?” der.

Startupların ya da kurumsal firmaların müşteri prototipi,  yeni kurulan bir startup ise en azından pretotipi yapması gerekir.

       *Pretotip : Prototipin prototipi

Böylece;

 1. Az çok hedef kitlesini algılar ve tanımlar.
 2. Geri bildirimler ile ürünü geliştirir ve ürün pazar uyumuna bakar.

Ürünün “canlı fizibilite“sini yapar ve bu fırsat maliyetini en azda tutarak bir fikrin pazarda yeri olup olmadığına bakabilir. Bu ona manevi/maddi zaman kazandırır.

Yalınlıktan ötürü işinize değer katmayan hiçbir süreci sisteminiz/modelinizde barındırmayın!

pivot

Pivot

Eğer buraya kadar hızlı bir deneme yaptın ve cevabın “hayır” ise iş fikrini değiştirmelisin ya da düzenlemelisin.

Ürününü aldığın verilere göre bir düzenleme yapabilir ve ürününü farklı bir özellik yahut farklı bir konumlandırma ile tüketici karşısına çıkabilirsin.

Unutma, pivot konfor alanından çıkman demek. Belki de yeni araştırmalar, yeni deneyler demek. Cesur ol ve gerekiyorsa pivot et.

Pivot Türleri

 • Yakınlaştırma Pivotu
 • Uzaklaştırma Pivotu
 • Müşteri Grubu Pivotu
 • Müşteri İhtiyacı Pivotu
 • Platform Pivotu
 • İş Mimarisi Pivotu
 • Değer Alma Pivotu
 • Büyüme Motoru Pivotu
 • Kanal Pivotu
 • Teknoloji Pivotu

büyüme motoru

Büyüme motorları nelerdir? Kaç çeşidi vardır?

Büyüme motorları, startupların işlerini daha küçük yığınlar ile yönetebileceği gösterge seti olarak tanımlanır. Verimlilik artırılması gerekecektir. “Vakit nakittir” cümlesini son damlasına kadar yaşayan bir oluşumdur. 

Büyüme Motorlarını hızlıca deneyerek kendinize hangisinin uygun olacağını bulabilir ve kontrollü bir şekilde büyüyebilirsiniz.

3 Büyüme Motoru

 • Yapışkan Büyüme 
 • Viral Büyüme
 • Ücretli Büyüme

Peki iyi hoş da, neden motorlarla uğraşayım zamanım ve nakdim kısıtlı?

Motorlar, Ürün-Pazar uyumunu belirler. Dünyadaki her şey gibi bu motorların da bir süresi vardır. Sizin hızlı davranıp motordan alabileceğiniz faydayı alıp başka motorlara geçmeniz gerekecek.

Bu yazıda sizlere yalın startup kitabından öğrendiklerimi yazdım. “Yalın iş” kavramını hayatımıza sokan Japon’lara selam olsun.

Görüşmek üzere…

İlginizi Çekebilir : İnovasyon Nedir? Nasıl Yapılır?

Bu yazıyı beğendin mi? Desteğinle daha fazlasını yapabiliriz...

Rapor Et

Ne düşünüyorsunuz?

tarafından yazıldı

Bir cevap bırakın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

kitap

Kara Kutu, sadece uçaklarda olmalı!

yalın üretim

Yalın Üretim Konferansı