içinde

Yanlış Yapmak mı, Hiçbir Şey Yapmamak mı?

nothing

  Belki her gün sizlerde aynı ikilemde kalıyorsunuz ve kendinize bu soruyu soruyu soruyorsunuz. Bu ikilem belki hoşlandığınız kadına veya erkeğe açılmak içinde olabilir ya da spora başlamak gibi bir şey de olabilir. Bazıları için aksiyon almaya karar verip riske girmeyi kabul ediyorsunuz ya da hiç bir şey yapmayıp sadece konfor alanınızın içinde kalıyorsunuz. Konfor alanınızda kalmayı tabi ki de tercih edebilir böylece riskleri minimum bir düzeye indirebilirsiniz. Öteki taraftan kimseyi de körü körüne bir işe girişmesini tavsiye edemem öyle bir haddim de yok zaten bu yüzden birçok hayat koçunun konfor alanınızı terk edin tavsiyesinin altını biraz daha doldurmak gerekiyor bence.

Herkesin kendine göre özgüvenli olduğu alanlar farklı olduğu gibi herkes için konfor alanı anlayışı farklı olabilir, bu yüzden birinin tavsiyesinin başka birinin işine yarama olasılığını çok düşük olarak görmek yanlış olmasa gerek.

mistake

   Benim vakamda ise bu ikilem bir iş fikrine girişmek ya da girişmemek açısından gerçekleşti. Ama yukarıda anlattığım gibi bir hata yapıp körü körüne bu işe giriştim. Yanlışlar serimi böyle formüle edebilirim sanırım:

  Yetersiz bilgi ile işe girişmek + Ekip kurma işini aceleye getirmek + Rakip analizini yanlış yapmak + Regülasyonları öğrenmemek + Yetersiz network + Mentor eksikliği + Bu işleri çok kolay görmek = Kurulamadan rafa kaldırılmış bir iş fikri ve maddi kaybın yanında bana fırsat maliyeti olarak geri dönüşü olan düşük bir not ortalaması, mutsuz bir aile ve kaçırılan sosyal aktiviteler.

bilgisayar

   Ama şimdi baktığımda ise pişmanlık duymadığımı söyleyebilirim. Çünkü, bu yolda birçok dost edindim, iş planın önemini kavradım, mentorlar edindim, network ağımı genişlettim ve bu network sayesinde liseli bir girişim ekibine mentorluk yapmaya başladım. Ama bu benim için böyle oldu. Sizin için çok daha kötü veya iyi olabilir. Ben kötü kararlar almayı, hiç bir şey yapmamaya tercih ettim.  

   Ucundan bir öğüt,özellikle bir girişim fikriniz varsa:

İyiyi düşünüp, kötüye hazırlanmanız.

İlginizi Çekebilir : GÜNÜMÜZDE PAZARLAMA

Bu yazıyı beğendin mi? Desteğinle daha fazlasını yapabiliriz...

Rapor Et

Ne düşünüyorsunuz?

oguzhannakbas tarafından yazıldı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

hakan ve kılıcı

YENİ MİLLİ GURURUMUZ: TÜRK NETFLİX DİZİLERİ/ HAKAN: MUHAFIZ İNCELEMESİ

Ölüm

ÖLÜMÜ BEKLERKEN