Gençlere değer katacak içeriklere Google Haberler'den abone olmak ister misiniz?.Google Haberlere Abone Ol. Gençliğe değer katma arzusuyla..

 İstanbul’un fantastik hikayesi, Türk  kahramanımızın macerası Hakan: Muhafız yani namı-diğer The Protector ile karşınızdayım. Türk Netflix dizisi çıkıyor, Çağatay  Ulusoy süper kahraman olacakkk! sözlerinin uzun süre sosyal medyamızda yer aldığı bir süreçten sonra izleyiciler yıllardır hasret kaldığı Türk Netflix dizileri sonunda izleyicisine kavuştu. Mükemmel görsel efektler ve Google çeviri hissiyatı veren diyaloglarla anılan dizimizin incelemesine yavaştan geçelim.

 Hakan: Muhafız, Netflix’in Türkiye’deki ilk orijinal yapımı olmasıyla, başarılı bir kadroyu bir araya getirmesiyle tarihi ve fantastik bir hikayeyi harmanlayan yapısıyla yenilikçi bir adım olarak görülebilse de, anlattığı hikâyeyi risk almadan düz bir şekilde anlatmayı seçiyor. Sırf bu yüzden dizi ne kadar fantastik ve komplike bir hikayeye sahip olsa da daha ilk baştan hikayenin sonuna dair bariz düşüncelere sahip oluyorsunuz, bu yüzden dizinin sonraki bölüm seçeneğine tıklamak insana bir hayli sıkıcı geliyor.

images (4)

 Hakan: Muhafız da klasik bir yapıyla başlıyor. Kahramanımız gündelik bir hayat yaşıyordur, bir anda başına büyük bir olay gelir, kahramanımız bu olayı reddedip hayatını yaşamaya çalışır ama en sonunda bir sebepten dolayı bu olayları kabul eder ve macera başlar.  Günümüzde bilinen filmlerden Yüzüklerin Efendisi veya Harry Potter gibi yapımların da aynı yapıyla başladığını aklınızdan geçirdiğinize eminim ama unutmayın ki bu filmlerin farkı her adımını özgün içeriklerle oluşturmasıdır. Tabii ki de bu yapının kullanılması gayet doğal çünkü seyircinin dikkatini çekmenin en kolay yolu bu senaryodan geçiyor.

Dizi Hikayesi

 Hakan kendini kapalı çarşı çocuğu olarak tanımlayan 20’li yaşlarda bir genç. Biraz komik, biraz agresif aynı zamanda da hayallerini gerçekleştirmeye çalışan bir Türk genci fakat Hakan’ın hayatı, iş başvurusundan eli boş dönmesi ve arkadaşının biriktirdikleri parayı kumarda kaybetmesiyle git gide dibe vurur. Bu sırada, bir kadının aradığı gömlek hem Hakan’ın hem de babasının hayatını değiştirecektir. Bu gömlek Hakan için bir nevi maceraya çağrıdır. Babasının vurulmasıyla gittikleri Akın Eczanesi’nde Hakan, hayatının yeni evrenine dahil olur. Maceraya çağrının ardından Hakan, bu yeni gerçekliği ilk olarak kabul etmekte zorlanır ancak akıl hocası ya da hocaları Hakan’a yol gösterecektir. Hakan, sıradan dünyanın güvenilir sınırlarından ayrılır ve yepyeni bir maceranın içine atılır. Artık ulaşması gereken zorlu görevler, İstanbulu korumak için bir araya getirmesi gereken tılsımlı nesneler vardır. Hepsi bir araya geldiğinde Ölümsüz’ü devre dışı bırakmak ve İstanbul’u kurtarmakla yükümlüdür.

images (5)

DİZİNİN İLK SEZONUNDAN BİR SAHNE 

Çağatay Ulusoy, Hazar Ergüçlü ve Mehmet Yılmaz Ak dizide oyunculuklarıyla en ön plana çıkan isimler. Çağatay Ulusoy’un rolün altından başarıyla kalktığını belirtmekle beraber Hazar Ergüçlü’nün canlandırdığı Zeynep karakterinin, dizide duygusal olarak fazla derinlikli görünmediğini anlıyoruz ama  ciddi bir fiziksel çalışma gerektirdiği aşikâr. Mehmet Yılmaz Ak ise, son dönemde Çukur dizisiyle de sık sık gündeme gelirken Hakan: Muhafız’da canlandırdığı büyük işler çevirmeye çalışan küçük bir adama olabilecek en başarılı şekilde hayat veriyor. Dizinin arka planda kalan rollerinden biri olsa da oyuncunun başarısını takdir etmeliyiz.

images (6)

DİZİNİN ANA OYUNCULARINDAN İKİSİ

 Sonuç olarak dizi birinci sezonda ortalama, ikinci sezonda ise bir tık daha düşük performans gösteren yabancı Netflix yapımlarının karşısında yenik düşen ama Türk dizileriyle kıyaslandığında gayet iyi bir konumdaki bir yapım. Boş vaktinizde izlediğinizde sizi pişman edecek bir dizi değil ama  düşük bir bütçeye sahip ve yönetmen değişiklikleri yaşamış bir dizi olduğunu lütfen unutmayalım.

Uzun lafın kısası Türklerin fantastik internet dizisi dalına attığı bu cesur adım tebrik edilmeli, iyi sayılabilecek bu yapım da ön yargı olmadan izlenip değerlendirilmelidir.  Keyifli seyirler dilerim. Okuduğunuz için teşekkür ederim.

Sağlıcakla kalın…

İlginizi Çekebilir: Stoik Felsefe Nedir ? Stoacılık Nedir ?

Başkalarına Fayda Sağla
Yorum Yok
Yorum İptal
Yorumlar: Yeni Milli Gururumuz: Türk Netflix Dizileri/ Hakan Muhafız İncelemesi

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Resim ekle - Yalnızca PNG, JPG, JPEG ve GIF desteklenir.

Sosyal Medya Hesaplarımız

Copyright © 2020 Öğrenci Blogları. Tüm Hakları Saklıdır.

Giriş Yap

Öğrenci Blogları'na Hoş Geldin

Gençlere değer katan içerikler üretiyoruz. Aramıza katılacağın için mutluyuz.
Giriş Yap

Gelişim için ilk adım. Boş vakitleri iyi değerlendirmek gerek.