Gençlere değer katacak içeriklere Google Haberler'den abone olmak ister misiniz?.Google Haberlere Abone Ol. Gençliğe değer katma arzusuyla..

85 / 100

Hayatımızın neresinde olursa olsun fark yaratabilmek, fark edilebilir değerler üretmek önemlidir. Pazarlama için de bu farkı oluşturmak oldukça mühimdir.

Farkı oluşturmak için uygulanan yöntemlerden biri olan Konumlandırmayı bu yazımda kaleme aldım. Keyifli okumalar diliyorum.

Konumlandırma Nedir? Yeni Nesil Konumlandırma Nedir?

Bir ürünün konumu, onun rakip ürünlerine göre müşterinin zihnindeki nispi yeridir. Tüketicinin zihniyle ilgilidir. Pazarda herhangi bir yere fiziki olarak değil tüketicilerin ürün ya da işletmeyi zihinde nereye koyduğuyla ilgilidir.

Pazarlama için bu terim ulaşmak istenen hedef kitlenin, kurumun sunduğu değeri nasıl algılaması gerektiğiyle ilgili mesaj oluşturma eylemidir.

Hedef kitlenin algısını, firmanın sunduğu değerleri benimsemesi yönünde geliştirecek mesajın etkili şekilde kurgulanmasıdır. Pazarlama kavramları arasında önemli bir konumdadır.

Konumlandırma, bir markanın müşterilerin zihninde işgal ettiği yeri ve rakiplerin ürünlerinden nasıl farklı olduğunu ve marka bilinirliği kavramından nasıl farklı olduğunu ifade eder. Ürünleri veya markaları konumlandırmak için şirketler, markalarının ayırt edici özelliklerini (ne olduğu, ne yaptığı ve nasıl olduğu vb.) vurgulayabilir veya uygun bir görüntü oluşturmaya çalışabilirler (ucuz veya premium, faydacı veya lüks, giriş seviyesi veya üst düzey, vb.). pazarlama karışımı ile. Bir marka güçlü bir konuma ulaştığında, onu yeniden konumlandırmak zorlaşabilir.

Yeni Nesil Konumlandırma ise, hali hazırda 4P/8P ile yapılan konumlandırmanın yanına duygusal olarak yani marka bilinci ile hafızalarda bulunmasıdır.

Brand positioning 1

Konumlandırma kavramının kökenleri belirsizdir. Bilim adamları, Birinci Dünya Savaşı’ndan sonraki dönemde gelişen reklam endüstrisinden ortaya çıkmış olabileceğini, ancak 1950’lerde ve 60’larda kodlandığını ve popüler hale geldiğini öne sürüyorlar.

Konumlandırma insanların zihninde bir pencere bulmaktır.

Yeni Nesil Konumlandırma| Konumlandırmanın Amacı Nedir?

Müşterinin ilk aklına gelen olmaya çalışmak ya da ilk akla gelenle kıyaslama yaparak avantajlı konum elde etmektir. Başka bir deyişle farkı anlatmaktır. Çok sayıda farklılaştırma araçlarıyla konumlandırma yapılabilir. Birkaç örnek vermek gerekirse;

Ürünün özellikleri ve faydaları, tadı, kalitesi, sağlamlığı, dayanıklılığı, güvenliği, prestiji, ucuzluğu, ekstra hizmetler sunması, promosyonlar, vb.

Kurum Hedef kitlesi algısında ucuz görünmek istiyorsa ucuz olarak konumlandırmalıdır. Kurum konumlandırma mesajını her alanda konumlandırmalıdır. Konumlandırma ne kadar somut olursa o kadar başarılıdır. Örneğin kalitesine göre fiyatı uygun yerine ucuz, rakiplere göre ucuz daha etkili olacaktır.

İyi bir konumlandırma stratejisi pazarlama çabalarınızın verimini artırır ve bir alıcının bir ürün veya hizmet bilgisinden bir satın alma işlemine geçmesine yardımcı olur. Sağlam bir pazar konumlandırma stratejisi, bir işletmenin başarılı uzun ömürlülüğü için çok önemlidir. Ne kadar erken yaratırsanız, işiniz o kadar iyi olur.

Red 2312548 960 720 3

Yeni Nesil Konumlandırma| Marka Konumlandırma Nedir?

Basitçe söylemek gerekirse, marka konumlandırma, markanızı müşterilerinizin zihninde konumlandırma sürecidir. Marka konumlandırma aynı zamanda bir konumlandırma stratejisi, marka stratejisi veya marka konumlandırma beyanı olarak da adlandırılır.

Al Ries ve Jack Trout’un en çok satan konumlandırması: zihniniz için Savaş, fikir, fiyatlandırma, promosyonlar, dağıtım, paketleme ve rekabet gibi çeşitli stratejileri kullanarak bir marka, ürün veya hizmet için bir pazarlama nişini tanımlamak ve “kendi” yapmaya çalışmaktır. Amaç, müşterinin zihninde benzersiz bir izlenim yaratmaktır, böylece müşteri, markanızla pazarın geri kalanından farklı olan belirli ve arzu edilen bir şeyi ilişkilendirir.

Ries ve Trout, konumlandırmayı “Akılda bir pencere bulmak için organize bir sistem.” olarak tanımlar. İletişimin sadece doğru zamanda ve doğru koşullar altında gerçekleşebileceği kavramına dayanmaktadır.”

D3myc8rwaay3z8r

Marka konumlandırması, bir şirketin bir pozisyon geliştirmede proaktif olup olmadığına bakılmaksızın gerçekleşir, ancak yönetim akıllı, ileriye dönük bir yaklaşım benimsiyorsa, hedef müşterilerinin gözünde marka konumlandırmasını olumlu yönde etkileyebilir.

İnsanların istediği şey, sevdikleri bir şeyi satın aldıklarında hissettikleri ekstra, duygusal bonustur.

Seth Godin

Yeni Nesil Konumlandırma, ürünlerin artık firmaların hijyenik faktörlere göre değil de gençlere göre ürünün geliştirilip, düzenlenmesi ve pazarlanmasıdır.

Yeni Nesil Konumlandırma| Marka Konumlandırma Stratejileri

Strateji, kelime anlamı olarak belirlenen bir amaca ulaşmak için uygulanan yöntemler ve izlenen yolların bütünü şeklinde tanımlanır. Markalar strateji belirlerken en dipte yatan amaç marka geleceğini şekillendirmektir. Yani strateji, markaların geleceği yönetmek için kullandıkları etkili ve vazgeçilmez bir araçtır denebilir. Marka konumlandırmada da stratejinin önemi büyüktür. 5 madde ile konumlandırma stratejilerini ele alalım.

Özelliğe Göre Konumlandırma

Marka hangi özellikleri taşıyor ne gibi alanlara dahil edilebilir buna değinir.

Kullanım veya Uygulamaya Göre Konumlandırma

Dönemsel kullanımda olan ürünleri diğer dönemler için nasıl kullanışlı hale getirileceğini veya uygulama yelpazesini genişletmek için neler yapılacağına değinir.

Fiyata Göre Konumlandırma

Bir ürün bir mağazada en düşük fiyattaysa kalitesiz olarak algılanabilir. Fiyat ile konumlandırma arasında büyük bir ilişki vardır.

Ürün Süreçlerine Göre Konumlandırma

Yeni nesil konumlandırma| marka konumlandırma stratejileri
Yeni nesil konumlandırma| marka konumlandırma stratejileri

Ürünün belli bir kitleye hitap ettiği algısını yıkmaktan bahseder. Buna göre süreç çeşitliliği sağlar.

Rakiplere Göre Konumlandırma

Rekabet içinde olunan markaların yaptığı şeyler incelenip referans alınabilir.

Yeni Nesil Konumlandırma| Etkili Bir Pazar Konumlandırma Stratejisi Nasıl Oluşturulur?

Rakiplerle karşılaştırarak şirketin benzersizliğini belirleyin

Fırsatları belirlemek için şirketiniz ve rakipleriniz arasındaki farkları karşılaştırın ve karşılaştırın. Güçlü yönlerinize ve bu fırsatlardan nasıl yararlanabileceklerine odaklanın.

Adsiz

Mevcut Piyasa Konumunu Belirleyin

Mevcut pazar konumunuzu ve yeni konumlandırmanın sizi rakiplerden ayırmada nasıl yararlı olacağını belirleyin.

Rakip konumlandırma analizi yapın

Pazarın koşullarını ve her bir rakibin birbirleri üzerinde sahip olabileceği etki miktarını belirleyin.

Bir konumlandırma stratejisi geliştirin

Önceki adımlar sayesinde, şirketinizin ne olduğunu, şirketinizin rakiplerinden nasıl farklı olduğunu, pazardaki koşulları, pazardaki fırsatları ve şirketinizin kendisini nasıl konumlandırabileceğini anlamanız gerekir.

Konumlandırma nedir, hangi amaçla kullanılabilir, marka konumlandırma nedir ve bunun ile nasıl fark yaratılabilir, etkili pazar konumlandırması nasıl yapılmalıdır gibi sorulara yanıtlar aradığım bu yazımın sonuna gelmiş bulunmaktasınız. Konumlandırma üzerine bilgi edinip hayatınızda kullanabilir hale getirmeye çabaladım. Umarım faydalı olmuştur. Vakit ayırıp okuduğunuz için teşekkür ederim. Bilgiyle kalın!

Bana ulaşabileceğiniz platformlar;

Seda nur ataman

Kaynaklar

https://corporatefinanceinstitute.com

https://smallbusiness.chron.com

İlginizi Çekebilir: Kendi Kendine MBA’den Öğrendiklerim – 1

Bu e-posta aboneliği size değer katar!

Bu makale sizlere yardımcı oldu mu?
EvetHayır
Yorum Yok
Yorum İptal
Yorumlar: Yeni Nesil Konumlandırma ile Fark Yaratmak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Resim ekle - Yalnızca PNG, JPG, JPEG ve GIF desteklenir.

Translate

Kendinize Değer Katın

Bu e-posta aboneliği size değer katar!

Trendler

Arşivler