Gençlere değer katacak içeriklere Google Haberler'den abone olmak ister misiniz?.Google Haberlere Abone Ol. Gençliğe değer katma arzusuyla..

Merhabalar, sizlere bu yazımda deneyimsel pazarlama hakkında bir içerik sunacağım.

Deneyimsel pazarlama ilk kez 1982 yılında ortaya çıkmıştır. Amacı ise ürün ya da hizmeti henüz satın almadan deneyimlemeye imkan sunarak, markanın sağlayacağı faydayı tüketiciye yaşatmaya odaklanır.

Deneyimsel Pazarlama Nedir?

Tüketiciler, bir ürüne ücret ödemeden önce denemek (pre-experience) isterler. Deneyimsel pazarlamada bu ihtiyaçtan ortaya çıkmıştır.  Günümüzde bir çok firma bu pazarlama türünü kullanmaktadır.

Neden deneyimsel pazarlama gerekli?

Tüketici ile marka arasında bir duygusal bağın oluşması gereklidir.  İnsanlar artık bir ürüne sadece zorunlu ihtiyacı olduğu için para vermez. Öyle olsaydı, lüks markalar var olmazlardı.

deneyim pazarlama nedir
Deneyimsel pazarlama nedir süreç ve sonuçları

Sanal Gerçeklik ile Deneyimsel Pazarlama

Son 5 yılda epey bir ilgi çeken bir konu varsa o da tabii ki sanal gerçekçilik konusudur. Oyunlar, giyim eşyaları, apartmanlar.. vb. gibi bir çok sektöre yenilik ve farklı bir bakış açısı getirmiş, ve sayesinde fiziksel pazarlar bile dijitalleşmiştir. Örneğin artık apartmandan bir daireye eskisi gibi eve gitmek yerine, telefondan bir VR uygulaması ile bir evin nasıl gözüktüğü belli oluyor. Ya da bir oyun vb. hizmet sektöründe ki bir takım ürünler artık daha kolay ve daha efektif bir şekilde tanıtılıyor.

İnsanlar bir ürüne ne kadar bağlanırlarsa, o kadar ücret ödemeye razı olacaklardır. Burada amaç farklı bir deneyim yaratıp, algıda istenilen konuma daha uygun ve daha keskin oturmaktır.

Firmalar deneyimsel pazarlamada neler yapmışlar?

Nutella

Coca Cola
IKEA

Pandemi Sonrası Deneyimsel Pazarlama

Deneyimsel pazarlama, en çokta korona sonrası daha ön planda olacaktır. Artık tüketiciler bir ürünü fiziki olarak değilde sanal olarak denemek isteyecekler. Markalar daha yaratıcı olup, ürünlerinden almadan üst düzeyde deneyim sunmaları gerekmekte. Kendini iyi ifade eden bir firma deneyimsel pazarlama sayesinde bir demo ile tüketicileri ürüne bağlayabilir ve ürün piyasaya çıkmadan ürün için para alabilir ve bu sayede ürün/pazar uyumunu da doğrulamış olup yatırım harcamalarını daha optimize edip, daha çok kar edebilir.

Y/Z Kuşağı ve Deneyimsel Pazarlama

Firmalar tüketicilerle küçük yaştan itibaren duygusal bir bağ kurarsa, sadık bir kitle elde edebilir, ancak gençler bilindiği üzere teknolojiyi hayatlarının merkezlerine koydukları için (çağın gerekliliği) firmaların küçük yaştan itibaren ürünlerinde oyunlaştırma (gamificacion) yaparak  bağ kurmalı ve neden sorusuna cevap verebilmeli. Gençler, genel manada çok sadık bir kitle değildir, bu sebeple firmalar daha yaratıcı düşünüp, daha büyük bir fark yaratmalılar.

Bu yazımda deneyimsel pazarlama nedir?, sanal gerçeklik ile deneyimsel pazarlama ve en sonunda da Y/Z Kuşağı ve Deneyimsel Pazarlama konularını kendimce sizlere anlatmaya çalıştım.

Deneyimlerinizin çok olması dileğiyle..

İlginizi Çekebilir: Corona iş hayatında ne gibi bir değişikliğe sebep oldu?

https://ogrencibloglari.net
Ibrahim Aydogdu makalelerini beğendiniz mi? Sosyal medyada takip edin!
Başkalarına Fayda Sağla
Yorum Yok
Yorum İptal
Yorumlar: Yeni Nesil Pazarlama: Deneyimsel Pazarlama

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Resim ekle - Yalnızca PNG, JPG, JPEG ve GIF desteklenir.

Sosyal Medya Hesaplarımız

Copyright © 2020 Öğrenci Blogları. Tüm Hakları Saklıdır.

Giriş Yap

Öğrenci Blogları'na Hoş Geldin

Gençlere değer katan içerikler üretiyoruz. Aramıza katılacağın için mutluyuz.
Giriş Yap

Gelişim için ilk adım. Boş vakitleri iyi değerlendirmek gerek.