içinde ,

Yenilenebilir Enerji Serisi – 2 Rüzgar Enerjisi

Google Haberlere abone olarak gençlere değer katabilirsiniz.Google Haberler Ziyaret ettiğiniz için teşekkürler!

Yenilenebilen enerji rüzgar enerjisi, MÖ 2800’den beri çeşitli amaçlarla kullanılmaktadır. Kayıtlara geçen ilk kullanımı MS 1. yüzyılda Yunan Mühendis Heron tarafından geliştirilen müzik aleti ve su pompasıdır.

İlk Zamanlarda Ne Amaçla Kullanıldı?

Daha sonraları buğday gibi tahılları öğütmek, tarla sulamak ve yelkenli gemileri hareket ettirmek için kullanılmıştır. Rüzgar enerjisinin elektrik üretiminde kullanılması amacıyla ilk rüzgar türbinleri 19. Yüzyılın başlarında Danimarka’da üretilmiştir. Fakat o dönemlerde Buhar makinesinin icadıyla odun, kömür gibi yakıtlardan kesintisiz enerji üretimine başlanması ve türbinlerin verimsizliği, rüzgar enerjisinin önemini yitirmesine sebep olmuştur. 19. Yüzyılın sonlarında rüzgar enerjisi alternatif enerji kaynaklarından biri olarak uluslararası platformlara taşınmıştır. Bu tarihlerden sonra rüzgar enerjisi üzerine akademik çalışmalar ve rüzgardan elektrik üretimi çalışmaları hız kazanmıştır.

Rüzgar Enerjisi Nedir?

Rüzgar enerjisinin kaynağı güneştir. Güneş enerjisinin %1-2’lik kısmı rüzgar enerjisine dönüşür.
Güneş ışınları, yeryüzünde eşit olmayan ısınma ve soğumalara sebep olur. Bu farklılıklar sonucu ortaya çıkan kuvvetler de hava hareketlerini meydana getirir. Hava hareketleri sonucu rüzgarlar oluşmaktadır. Rüzgar enerjisi, rüzgarın hareketi sonucu sahip olduğu kinetik enerjidir.

Kullanımı ve Kullanım Alanları

Rüzgar enerjisi mekanik ve elektrik enerjisine dönüştürülerek kullanılır. Rüzgar türbinleri bu amaçla üretilmişlerdir. Türbinlerin çalışma mekanizmasıyla ilgili detaylı ve kapsamlı bilgi videoda mevcuttur.

Günümüzdeki kent yerleşimleri, rüzgar enerjisinin her alanda kullanılması için uygun değil, fakat sürdürülebilir mimari ve kentleşme çalışmaları bu sorunu yavaş yavaş ortadan kaldırmakta. Yerleşim yerlerindeki şebeke elektriğinin tamamını rüzgar santrallerinden karşılamak bugün için zor, verimsiz ve maliyetli. Fakat şimdiden konutların, binaların ve yerleşim yerlerinin sürdürülebilirlik projelerinde rüzgar türbinleri büyük önem taşıyor. Hatta kendi elektriğini otonom olarak kendi üretmeyi başarmış rüzgar türbinli konutlar günümüzde de mevcut. Yakın bir zaman içinde geniş alanların enerji ihtiyacı karşılanamayacak gibi görünüyor ancak, otonom sistemlerin gelişmesiyle bahsettiklerimiz mümkün olabilir.
Bahreyn Dünya Ticaret Merkezi 2007 yılında rüzgar türbinleri entegre edilen ilk gökdelen oldu. Maksimum güç verimliliği için yelken benzeri kuleler huni gibi tasarlanarak iki kule arası rüzgarın hızlanması sağlandı. Üretilen enerji kulenin enerji ihtiyacının %15’ini sağlıyor (300 evin aydınlatmasına eşdeğer).

Yenilebilir Enerjilerin Mevcut kullanım alanları

Tarım

Tarımsal üretim için gerekli olan su pompalama ve tahıl öğütme sistemleri rüzgar enerjisiyle çalışıyor.
 

Sanayi

Birçok sanayi kuruluşu, ana üretimde olmasa da lojistik için gerekli enerji ihtiyacını rüzgar santrallerinden karşılıyor.

Enerji Yönetimi

Su depolaması için en verimli kaynak olan rüzgar enerjisi kullanılıyor. Su şebekelerinde, içme suyu üreten yerlerde ve arıtma tesislerinde rüzgar enerjisi kullanılmakta.
Ayrıca Sinyalizasyon, Bahçe aydınlatmaları, Soğutma, Şarj ve Batarya Sistemleri ve elektrik ihtiyacı olabilecek her yerde rüzgar enerjisi kullanılmakta.

Uzak Bölge Telekom İstasyonu İçin Rüzgar-Solar Hibrit Güç Sistemi

Avantajları

Termik santrallerden, fosil yakıt enerjisinden daha temizdir. Nükleer enerjiden daha az tehlikelidir ve güneş enerjisine göre daha devamlıdır.
Gece-gündüz, yaz-kış çalışabilirler. Ayrıca rüzgar türbinleri güneş panellerinden daha az alan kaplarlar.
Bulundukları alan tarım veya başka amaçlar için kullanılabilir. 1 rüzgar türbini 16.000 güneş paneline eşdeğer güç sağlar. (4 futbol sahası büyüklüğünde).
Rüzgar türbini, 6 ay içinde kendi üretim maliyetini karşılayacak enerjiyi üretebilir ve 25 yıla kadar ömrü vardır.

Dezavantajları

Rüzgar bölgeden bölgeye çok değişkendir.
Türbin maliyeti hala çok ucuz değildir. Elverişli rüzgar bölgelerinin şehir dışındaki yüksek tepelerde veya denizlerde olması, üretilen elektriğin kablolarla şehre taşınması maliyeti artırmaktadır. Kömür enerjisi gibi kirli enerjiler rüzgar enerjisinden hala daha ucuzdur.
Ayrıca rüzgar türbinleri gürültülü olmaları sebebiyle bazı ülkelerde yerleşim yerlerine kurulması yasaklanmıştır. Fakat modern türbinler oldukça sessizdir.
Kuş ölümlerinin %0.01’i türbinlerden kaynaklanır. Binaların, elektrik hatlarının, araçların ve ilaçların sebep olduğu kuş ölümlerine kıyasla yok denecek miktardadır. (Kuş ölümleri %58 sebeple binalara çarpmadan kaynaklanıyor)

Günümüzde, yukarıda belirtilen avantajlar ve dezavantajlar göz önüne alınarak yeni rüzgar türbini prototipleri oluşturulmaktadır. Yeni geliştirilen tüm modelleri buraya yazmakla bitiremeyiz fakat kısa bir tanıtım niteliğinde videoyla sizi baş başa bırakıyor, yazıma burada nokta koyuyorum. Serinin bir sonraki enerjisinde buluşmak dileğiyle. Elektriğinizle etrafınızı aydınlatmayı unutmayın, esen kalın.. İyi okumalar..

İlginizi Çekebilir: NÜKLEER ENERJİ BİZE DOST MU DÜŞMAN MI?

Rapor Et

Ne düşünüyorsunuz?

Anonim tarafından yazıldı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Maaşlı Bir İşte Çalışma Hayali Ne Kadar Yeterli?

Maaşlı Bir İşte Çalışma Hayali Ne Kadar Yeterli?

Gerçekte Ne Kadar Büyüğüz?