Gençlere değer katacak içeriklere Google Haberler'den abone olmak ister misiniz?.Google Haberlere Abone Ol. Gençliğe değer katma arzusuyla..

Merhabalar. 2020’den beridir herkes bir ekstra gelişme derdinde. İnsanlık belki de hiç olmadığı kadar hızlı bir şekilde belirli konularda yetkin olmak istiyor. O insanlar yetkin ola dursun benim size bir sorum var. Sizce yetkinlik nedir?

Yetkinlik Nedir?

Yetkinlik, TDK açıklamasında şöyle tanımlanıyor;

Yetkinlik, olgunluk demektir.

TDK

Bence yetkinlik, belirli bir takım konularda, belirli bir süre uygulamalı olarak deneyim yapılan yeterli olabilme durumudur. Örneğin, su tesisatçılığı da bir yetkinliktir, dijital pazarlama uzmanlığı da.. Ancak dediğim gibi bu yetkinliklerin gelişmesi için sürekli uygulamanın tekrarı yapılmalıdır. 10.000 Saat kuralı yetkin olmak için güzel bir knowhow örneğidir.

Ezberleme ile Yetkinliğin Farkı Nedir?

Bir bilgi öğrenmeyle yetkinlik farkı olarak, eğer bir bilgiyi defalarca doğru veya yanlış tekrar ederseniz sizler o konuda ” yetkin ” sayılırsınız. Yanlış dememin sebebi ise doğrular yanlış yapılarak bulunur. Eğer yanlış yapmıyorsanız bir şeyler denemiyorsunuz demektir ki, bu da zaten öğrenmeye aykırıdır.

Yetkinliğin ezberden farkı ise yetkinliğin uygulanabilir bilgiler olmasıdır. Ezberlenmesi gereken bir takım bilgileri insanlar ezberler ve gerekli görevleri başarıyla bitirdikten sonra unuturlar. Bu yüzden yetkin insanlar okul derslerinde başarısız olabilmektedirler.

Yetkinlik Türleri
Yetkinlik Türleri

Yetkinlik Türleri

Yetkinliğin 3 türü vardır. Gelin bu 3 yetkinlik türü neymiş onları inceleyelim.

  • Temel Yetkinlikler
  • Fonksiyonel Yetkinlikler
  • Yönetsel Yetkinlikler

Temel Yetkinlikler

Temel yetkinlikler, firmadaki yapmanız gereken önceden belirlenmiş bir takım kurallar özüdür. Temel yetkinlikler firmadan firmaya değişkenlik gösterebilir.

Fonksiyonel Yetkinlikler

Belirli bir alanda belirli bir süre deneyim sağlamış, alanında etkin kişilerin elde etmesi gereken yetkinliğe denir. Örneğin bir pazarlamacının pazarlama terimlerini bilmesi, muhasebecinin cari mizan vb. gibi kavramları bilmesi fonksiyonel yetkinliklere girmektedir.

Yönetsel Yetkinlikler

Yönetsel yetkinlikler, birden çok yetkinliklerin doğru harmanlanmasından oluşan bir yetkinlikler karmasıdır.

Günümüzde Gereken Yetkinlikler: Dijital Yetkinlik

Malumunuz 2 yıl önce gelen Corona ile tüm dünya uzun son 100 yılda İspanyol gribi’nden sonra bu kadar çok gerilmedi. Dijitalleşme belirli bir hızda, tıkırında giderken dijitalleşen memnun, dijitalleşmeyen memnundu. Yani bir nevi alan memnun, satan memnun hesabı. Ama Corona ile bir nevi zorunlu olarak arz kısıldı. Arzı kısılan yani dijital olmayan bir çok firma ise açıkta kaldı yani bir nevi talep zorunlu olarak dijitale kaydı. Bu sefer zorunlu arz kısılmasından dolayı ekonomik sistemde denge olacağından ötürü dijital hiç olmadığı kadar hızlı arttı. 2020 – 2021 dünyasında artık insanlar sadece fiziksel değil, dijitali de mecburen ekleyerek fijital sistemler geliştirmeye çalışıyor.

Fijital: Fiziksel + dijital kelimelerinin birleşiminden meydana geliyor.

İnsanoğlu elde ettiği bir ürünü hep ellemek, hissetmek ister. Sırf bu dokunma alışkanlığı yüzünden AI çıktı. Nedeni ise çok basit. Dijitalleşmede olabildiğince fiziksel özellikler barındırmak istiyorlar, çünkü siz ne kadar da story keyfi deseniz de aklınızda halâ bir şeyleri deneyimlemek istiyorsunuz. Sırf bunun uğruna yüz milyonlarca dolarlık ürünler ” tester ” olarak kullanılıyor.

Şimdi bu kadar kelimeyi neden yazdın be.. Amma kafa ütüledin diyorsan emin ol bir şeyler kaçırıyorsun..

İş Arayanların Edinmesi Gereken Yetkinlikler

  • Yenilikçi ve Proaktif Olmak
  • Kaizen Tekniği gibi Sürekli Gelişim
  • Takım Çalışmasına Yatkınlık
  • Etkili Zaman Yönetimi
  • Doğru İnsan İlişkileri Yönetebilme

Yenilikçi ve Proaktif Olmak

2 yılda nereden nereye geldik di mi. Günümüz için gerekli yetkinliklerden biri de yenilikçi zihniyeti. Yenilik barındırmayan her gerçek ya da tüzel kişilik bir gün batmaya mahkumdur.

Kaizen Tekniği gibi Sürekli Gelişim

Kaizen tekniği az az ama sürekli gelişimi benimser. Sizlere kaizen tekniğinin ne kadar yararlı oldugunu bir foto ile göstermemi ister misiniz?

Yıllık Gelişim Grafiği
Yıllık Gelişim Grafiği

Takım Çalışmasına Yatkınlık

Corona geldi, herkes evleri tıkıştı.. Eee şimdi ne olacak? Takım çalışması en çok da bu zamanda gerekti. Çünkü aynı evde değilsin belki de aynı şehir de bile. Etkili zaman yönetimi + takım çalışması sizlere hem işinizde hem de iş arayanlara tavsiyemdir, sizlere artı puan kazandırır, her ne kadar öyle yetiştirilmiş olmasak da.

Etkili Zaman Yönetimi

Herkesin sadece 24 saati var. Zaman yönetimini en verimli, en optimimum seviyeye çıkarmak sizlere bir çok artı katacaktır.

Doğru İnsan İlişkileri Yönetebilme

İş takımında, sosyal çevrende ve ailende bir dünya insan var. Hepsiyle iletişime geçebilmek için doğru ilişkiler geliştirmeli ve yahut o işi yapabilecek insanları networkümüze dahil etmeliyiz.

Yukarıdaki açıklamada gerekli olan tüm yetkinlikler iş sahibi olan veya iş arayanların edinmesi gereken yetkinliklerdir. İnsanı anlamadan ona bir ürün sunamazsın.

Nedeni ise çok basit.

İnsan sosyal bir varlıktır.

Hawtorne Araştırmaları

Bu nedenle, sizler bir ürün prototipinden, satış sonrası desteğine kadar destek vermelisiniz ki şahsi değil kollektif (takımca, topluca) yetkinlikler artsın.

Ben sizlere şu önemli, bu önemli diyemem çünkü dünya değişiyor, insanlık değişiyor, hayat değişiyor..

Değişmeyen tek şey, değişimin ta kendisidir.

Herakleitos

Bu içeriğimde sizlere yetkinlik nedir, neden yetkin olunmalıdır ve yetkinlik türlerini ve önemini anlattım. Umarım beğenirsiniz.. Bir sorunuz varsa yorum yazabilirsiniz..

İyi okumalar dilerim.

İlginizi Çekebilir: 9 Maddede Gençler Corona’da Ne Yapmalı?

https://ogrencibloglari.net
Ibrahim Aydogdu makalelerini beğendiniz mi? Sosyal medyada takip edin!
Başkalarına Fayda Sağla
Yorum Yok
Yorum İptal
Yorumlar: 4 Adımda Yetkinlik Nedir?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Resim ekle - Yalnızca PNG, JPG, JPEG ve GIF desteklenir.

Sosyal Medya Hesaplarımız

TwitterInstagramPinterestLinkedIn Company

Arşivler

Copyright © 2020 Öğrenci Blogları. Tüm Hakları Saklıdır.

Login

Öğrenci Blogları'na Hoş Geldin

Gençlere değer katan içerikler üretiyoruz. Aramıza katılacağın için mutluyuz.
Giriş Yap

Gelişim için ilk adım. Boş vakitleri iyi değerlendirmek gerek.