Gençlere değer katacak içeriklere Google Haberler'den abone olmak ister misiniz?.Google Haberlere Abone Ol. Gençliğe değer katma arzusuyla..

Giriş

Yönetici ve lider pozisyonları, aynı hizada giden tren raylarının bir noktadan sonra farklı yollara ayrılması gibidir. ‘Yönetici ve Lider Arasındaki Fark’ başlığını okuyunca eminim hepimizin aklında bu iki kelimenin hem benzerlikleri hem de farklılıkları olduğu şekillenmiştir.

Çalıştığınız şirkette, proje ürettiğiniz departmanda veya herhangi bir faaliyet gösterdiğiniz alanda çalışanları yönlendiren yöneticiler vardır. Peki her yönetici lider midir? Her lider yönetici olabilir mi? Peki yönetici ve lider arasındaki fark nedir? Bu yazımda birbiriyle çok karıştırılan ama çok önemli bir farklılığı olan yönetici ve lider pozisyonlarından bahsedeceğim.

Yönetici nedir
Yönetici nedir

Yönetici Nedir?

Yönetici ve lider arasındaki benzerliğin ve farklılığın analizini yaparken bu iki kavramın ne demek olduğunu da bilmeliyiz. Aslında ne demek olduklarını öğrenince aralarındaki ilişki de ortaya çıkmaya başlıyor. Bu sebeple yönetici ve lider konumuzun ilk kelimesine göz atalım: Yönetici nedir? Yönetici kelimesinin kökü olan yönet kelimesinden de anlamı anlaşıldığı gibi, yönetici demek yönetme gücünü elinde bulunduran kişidir. Sözlükte böyle geçse de yönetici kelimesinin yerine patron, müdür gibi kelimeleri de kullanırız.

Yönetici Özellikleri

Herhangi bir kurumda çalışan yöneticilerin tek özelliği yönetebilmek değildir. Sadece çalışanları yönlendirmek ve yapılmasını istenilen şeyleri söylemek değildir. Bu kişiler belli başlı özelliklere ve görevlere sahiptir.

Bir yönetici öncelikle kendini, sonrasında da çalışanlarını motive eder. Çalışanlardan göstermesini beklediği performans için onların hangi yöntemlerle motive olduğunu veya neler yapılırsa performanslarının artacağından sorumludur. Bir yöneticinin olmazsa olmaz özelliklerinden biridir.

Yönettiği iş hakkında belli bir bilgi sahibi olması gerektiği gibi çalışanlarını da iyi gözlemleyen biri olmalıdır. Çalışanların özellikleri birbirinden farklılık gösterir. Bu farklılık her noktada çok önemlidir. Verilen işten, işi verirken ki anlatış biçimine kadar önem arz eder. Bu sebeple görev dağılımını da çok iyi yapması beklenir. Dürüstlük, özgüven, disiplin, düzenli gibi çok klişe özelliklerin dışında yönetici dengeyi kurabilen biri olmalıdır.

Lider Nedir
Lider Nedir

Lider Nedir?

Yönetici ve lider arasındaki farkı daha iyi anlayabilmemiz için aslında liderin ne olduğunu tam olarak bilmemiz gerekiyor. Yönetici kelimesinin anlamını hepimiz biliyoruz ama lider deyince yöneticiyle aynı veya çok benzer sanıyoruz ve farkı tam söyleyemiyoruz. Lider kelimesinin sözlükteki karşılığı önderdir ve yine aynı sözlükte ikinci anlamı olarak bir örgütte yönetimden görevli kimse diye geçmektedir. Bir amaç doğrultusunda belli bir grup insana önderlik etmesidir. Onları yönlendirmesidir.

Liderin Özellikleri

Liderin en temel özelliği bir grup insana sözünü dinletebilmesidir. Bu sebeple etkili bir konuşmacı diyebiliriz. Duruşu ve konuşma tarzı ile insanları etkiler. Hedeflediği amaç doğrultusunda insanların yanında olmasını sağlar. Duygusal ifadeleri daha yoğun barındırır. Bir lider tutkulu, hırslı, inançlı veya kararlıdır. Bu özellikleriyle kendisini takip eden kişileri de motive eder, hırslandırır

Yönetici ve Lider Arasındaki Benzerlikler

Yönetici ve liderin başlangıç noktası aynıdır. Bir amaç ve hedef doğrultusunda başlarlar. O hedefe ulaşmak için bir grup insanın başında olurlar. İnsanları da o hedefe yönlendirirler.

Temelinde benzer olan yönetici ve lider bir grup insanı etkilemek için belli bir güç kullanırlar. Örneğin bulunduğu pozisyonun verdiği güç ile insanların onu dinlemesini sağlayabilirler.

Aynı karakteristik özelliklere sahip olabilirler. Etkileyici konuşma, yönetme görevinde uzman, özgüvenli oluşu gibi özelliklere sahiptirler.

Yönetici ve Lider Arasındaki Fark
Yönetici ve Lider Arasındaki Fark

Yönetici ve Lider Arasındaki Farklılıklar

Aynı noktada başlayan yönetici ve lider bir yerden sonra birbirinden ayrılırlar. Ayrıldıkları bu nokta daha çok insanları yönlendirme metotlarıdır.

Bir yönetici daha çok mesleğinin verdiği teknikle hareket eder. Örneğin işletmenin karlılığını düşünür ve bu kar için insanları yönlendirir. Fakat lider daha çok insanların açısından bakar. İşletmenin kazanacağı kar ile çalışanların artan refahını veya performansını düşünür.

Yönetici belli bir prosedüre göre hareket eder. İşletmenin kurallarını, yasaları ve düzenlemeleri düşünür. Fakat lider bu kurallara karşı çıkabilir ve hatta olumsuz bir düzenlemeye karşı gelmek için insanları örgütleyebilir. Yönetici ise böyle değildir. Aradaki dengeyi kurmaya çalışır.

Yönetici ve lider arasındaki farklılıklardan biri de insanlarla olan ilişkisidir. Bir yönetici insanlar üstünde kontrol sağlamaya çalışır. Lider ise onların kendisine güvenmesini ve birlikte hareket etmesini sağlar.

Bir lider duygularını bastırmaz. Hırslıdır ve kararlıdır. Yönetici ise mantıklarına dayalı hareket eder. Daha stratejik davranır diyebiliriz. Yöneticilerin hepsi hemen hemen birbirlerine benzer. Bu sebeple birbirlerinin kopyasıdır denir. Çünkü bir örgütteki görevleri aynıdır. Fakat liderler birbirlerinden farklıdır ve orijinallerdir.

Sonuç

Yönetim alanındaki derslerimden birinde çok saygıdeğer bir hocam bize şöyle bir örnek vermişti. Bir kurumda yönetici, çalışanların üstündeki etkisi oldukça düşükmüş. Kısacası çalışanlar, yöneticilerini pek dinlemiyorlarmış. Bu incelendiği zaman çalışanlar kendilerine lider gördükleri mavi yakalı çalışanın izinden gidiyorlarmış. Bu da demek oluyor ki her yönetici bir lider değildir. Yönetici ve lider pozisyonları birbirlerine her ne kadar benzese de insanları hedefe götürme yolunda metotları farklıdır. Yönetici daha iş odaklıdır. Fakat lider daha insan odaklıdır. Peki sen, yönetici misin yoksa lider mi?

İlginizi Çekebilir: Liderlik Nedir? 5 Maddede Liderlik Türleri

Irem Akbas makalelerini beğendiniz mi? Sosyal medyada takip edin!
Başkalarına Fayda Sağla
Yorum Yok
Yorum İptal
Yorumlar: Yönetici ve Lider Arasındaki Fark

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Resim ekle - Yalnızca PNG, JPG, JPEG ve GIF desteklenir.

Sosyal Medya Hesaplarımız

Copyright © 2020 Öğrenci Blogları. Tüm Hakları Saklıdır.

Giriş Yap

Öğrenci Blogları'na Hoş Geldin

Gençlere değer katan içerikler üretiyoruz. Aramıza katılacağın için mutluyuz.
Giriş Yap

Gelişim için ilk adım. Boş vakitleri iyi değerlendirmek gerek.