içinde

YURTDIŞINDA STAJ YAPMANIN FAYDALARI

kültür

Google Haberlere abone olarak gençlere değer katabilirsiniz.Google Haberler Ziyaret ettiğiniz için teşekkürler!

Her şeyden önce istenilen kriterlerde iş bulmanın fazlasıyla zorlaştığı bir coğrafyada yaşıyor olmamızın da etkisi olacak ki yurt dışında bu denli bir tecrübe edinmek eğitim hayatı devam eden her üniversite öğrencisi ve taze mezunlar için ulaşılması güç ama aynı zamanda büyük ve güzel bir hayal. İmkanlar dahilinde böyle bir hareketliliğin içinde bulunmak işleyen süreçte her alanda bir adım önde olmayı sağlayacak bir tecrübe aynı zamanda. Böyle bir deneyimin katacağı şeyleri özetle açıklamak gerekirse; Neden yurtdışında staj yapmanın faydaları var diyorlar? Nedir faydası?

farklı bir hayat farklı bir sen

YURTDIŞINDA STAJ YAPMANIN FAYDALARI| 1) Farklı bir hayat farklı bir sen!

Yurt dışında çalışmak demek çok farklı bir düzen içinde çalışmak demektir. Ülke içinde kazanılan deneyimler elbette çok önemlidir ama bunun yanı sıra yurt dışında bir ülkede bu süreci görmek ve bunun bir parçası olmak apayrı bir tecrübe olacaktır.

Farklı iş kültürleri ve meslekler gelecekteki meslek hayatı için farklı bir pencere farklı bir bakış açısı olacaktır. Gündelik hayattaki dili çok iyi konuşuyor olabiliriz ama iş hayatında kullanılan dil çok farklıdır, başlangıçta bir tökezleme evresi yaşasak bile staj sonu geldiğinde bu meslek dalıyla ilgili terimlerin çoktan beynimizde yer ettiğini görmüş olacağız başka bir deyişle kendimizdeki değişime inanamayacağız.

Farklı kültürlerden, farklı ülkelerden iş arkadaşlarına sahip olma imkanımız olacak, belki de ikinci, üçüncü dilin kapısı aralanacak, staj bittiğinde bile devam edecek güzel dostluklar edinme şansına sahip olacağız.

culture

YURTDIŞINDA STAJ YAPMANIN FAYDALARI| 2) Kültür olmazsa olmaz!

Ciddi bir çalışma süreci olsa dahi illa ki boş zamanlarımız olacak bu süreçte yeri geldiğinde bulunduğumuz ülkeyi gezme fırsatına sahip olacağız.

Ne demiş Atatürk;

 Sanatsız kalan bir milletin hayat damarlarından biri kopmuş demektir.

Mustafa Kemal Atatürk

 

networking in on

YURTDIŞINDA STAJ YAPMANIN FAYDALARI| 3) Networking in on!

Öğrenciyken böyle bir tecrübe edinmek iş ağının gelişmesine de çok büyük katkı sağlayacaktır sonuçta yurt içinde bile olsa çoğu şirket uluslararası etkinlik gösteriyor. Üniversite okurken keza lise okurken para sıkıntısı çekmeden yaşıyoruz oysa ki bu staj döneminde alacağımız düşük miktardaki para ile geçinerek mali kontrolümüzü de bir şekilde sağlamış olacağız yani başka bir deyişle paramızı yönetmeyi öğreneceğiz.

Her yurt dışında staj yapan yurt dışında kalmak gibi bir zorunluluğu bulunmuyor elbette, yurt içinde kariyer hedefleniyorsa bile bunun öz geçmişe çok büyük bir artısı olmakla beraber orada geçireceğimiz her an belki de bizim için hayatımızın geri kalanına farklı yollar gösterecektir. Üniversite hayatımız boyunca aldığımız teorik bilgileri sahada uygulama fırsatına sahip olmak belki de en büyük kazanımımız olacaktır. Ayrıca bir şekilde yurt dışında kendi ayaklarımız üstünde durmak öz güvenimizin artmasını sağlayacaktır.

YURTDIŞINDA STAJ YAPMANIN FAYDALARI| 4) Farklı bir bakış açısı: Yurt dışı+ yurt içi deneyim

Yurt içinde kaldığımızda gördüklerimizi yerel bir şekilde görme ve yorumlama şansımız varken yurt dışında global bir bakış açısı kazanma şansımız olacaktır.

Bunlara ek olarak bu deneyim, okurken tam olarak göremediğimiz güçlü ve zayıf yönlerimizi aynı zamanda iş hayatına atılmadan önce ki pazarın fırsat ve tehditlerini daha iyi bir biçimde tespit etmemize olanak sağlayacaktır.

kültür1

YURTDIŞINDA STAJ YAPMANIN FAYDALARI| 5) Kültür oryantasyonu!

En nihayetinde böyle bir tecrübe kazanmak hiç şüphesiz sayılamayacak kadar iyi şeylerin kapısını açmak için ilk adım ve iş hayatına hazırlık açısından bir oryantasyon niteliğinde olacağı için imkanı ve kendini geliştirmek için güveni olan herkesin bu yoldan geçmesi pişman olmayacağı bir tecrübe kazanmasını sağlayacaktır.

İlginizi Çekebilir: Bir De Böyle Düşünün

bugracanbaskaya tarafından yazıldı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Umudun Kalbi Mucize

elmas

NÜKLEER ATIKLARDAN ÜRETİLEN ELMAS PİLLER