içinde

Zequına de Abreu: Brezilyada Koro

Google Haberlere abone olarak gençlere değer katabilirsiniz.Google Haberler Ziyaret ettiğiniz için teşekkürler!

Zequına de Abreu, Belle Epoque(Güzel Dönem) içerisinde “Koro” türünün kurulumunda etkin rol almış Brezilyanın önde gelen bestekarlarındandır. En ünlü bestesi olan Tico Tico No Fuba günümüzde dünya çapında büyük sanatçılar tarafından bütün tarzlarda kaydedilmektedir.Beş yaşındayken Zequinha müzisyenlerin icralarını zaten büyük bir zevkle izlemekte olan heveskar bir kişiydi.Bu süreçte kendisine basit melodileri çok çabuk öğrendiği bir Harmonica verildi.

Yedi yaşında Donisio Machado nezaretinde müzik öğrenimine başladı ve ardından Jose Inacio ile devam etti.Bu sürede okuldaki sınıf arkadaşları ile birlikte küçük bir müzik grubu organize etti.”Itu” ya Colegio Saou Luiz’e öğrenimine gittiğinde zaten “ocarina” çalmakta idi.On yaşındayken Jose de Abreu’nun grubuna katılmış ve çok kısa bir süre sonrasında 1884’te annesinin dileğini yerine getirmek adına papaz olmak üzere psikoposlarca yönetilen bir ilahiyat fakültesine girmiştir.

Orada şef Jose Pinto Ve Peder Juvenal Kelly ile birlikte Armoni dersleri almaya başlamıştır.Sonrasında Rossini Tavares De Lima ile çalışmalarına devam edecek ve bir gün müzisyen olmaya karar vererek İlahiyat Fakültesi’ni terk ederek evine dönecektir.Ev yolundayken de Vals türünde bir beste olan Fior De Estrada besteleyecektir.
44232cb9-293d-42c6-a5b2-96e28e36d04b.jpg
1896 yılında bir keresinde memleketince tanınan bir grup kurmuştur. Zequinha maxixe türünde Bafo De Onça’yı bestelemiş,Vals türündeki eseri Soluços ve xote türündeki eseri D’alva, Casa Sotero R.J tarafından yayınlanmıştır. 1899 yılında Durvalina Brasil ile evlenmiştir. Ardından Zequinha Lira Santarritense ve  Akıllı Orkestra’yı biçimlendirmiş ve ikisi de birbirine yakın sahilden uzak şehirlerde başarı göstermiştir.1911 yılında “Lira”, bir müzik grubu yarışmasında ikincilik ödülüne layık görülmüştür.

Bu sürede Zequinha aynı zamanda siyasetçilik yapmış, lakin daha da fazla ağırlık verecek şekilde korolar, marchinalar, valsler, tangolar ve birçok türde eserler bestelemiştir.1915 dolaylarında zaten yazılmış olan 100 bestesi mevcuttur.1917 yılında orkestrası ile birlikte halen isimlendirilememiş olan yeni bir bestesini bir baloda icra etmiştir. Bu gergin, hızlı tempo içeren eseri baloda dans eden çiftleri çılgına çevirmiş ve kendisi orkestirasındaki müzisyen arkadaşlarına insanların bir nevi mısır yiyen bir Tico-Tico(bir kuş türü)ya benzediğine dair bir yorum yapmıştır. Arkadaşlarına şarkının isminin ne olacağı hakkındaki yorumlarını sorduğunda Bassist’i Arthur De Carvalho şarkının isminin Tico-Tico No Fuba olduğunu ona söylemiştir bile.
364ca604-8d99-4bf7-A878-e6538eab1902.jpg
Haziran 1919 yılında babasının vefatı ile Zequinha, ailesi ile birlikte Sao Polo’ya taşınmış, burada Casa Bethooven adındaki bir yayın evinden kendisine sokak müzisyenliği işi verilmiştir.Aynı zamanda Bar Viaduto Orkestrası tarafından da kendisine iş verilmiş ve Sao Paolo’da her fırsatta icralarına devam etmiştir. Kapı kapı dolaşmış ve ailelere direkt olarak kendi eselerini ve icralarını para karşılığında satmıştır.1924 yılında kendisinin “1924 Devrim”i’ne mizahi bir anlatımla yaklaşan   eseri Sururu Na Cidade büyük bir başarı örneği sergileyerek aynı yıl içerisinde Casa Vitale Yayınevi kendisinin 1918 yılında yazmış olduğu vals bir eser olan ve bir yerel tren istasyonu amirinin kızına adadığı Branca’yı yayınlamıştır.

Bu eser yayınevinin ilk satış başarısı olmakla birlikte Tico Tico No Fuba 1930 yılında kadar yayınlanmamıştır.1931 yılında Enrico Barreiros tarafından şarkının sözlerinin yazılmasıyla birlikte 1933 yılında Zequinha, Zequinha de Abreu Grubu’nu 25 müzisyenle birlikte kurmuştur.
d9092d31-3782-4dbc-9658-fe22e7e1d8f6.jpg
Bu sürede sıklıkla Rio’ya yolculuk etmiş ve içerisinde  Catulo da Paixão Cearense’nin de bulunduğu birçok müzisyen ve bestekarı tanıma fırsatı bulmuştur.1942 yılında Tico Tico No Fuba resmi olarak sözleri ile bilrikte “Koro’nun Kraliçesi” Ademilde Fonseca tarafından ilk defa kayda alınmıştır.

Eser 10 gün öncesinde Alvarenga Ranchino tarafından sözleri ile birlikte ” Vamos Dançar,Comadre altyazısı ile kayda alınmıştır ve Carmem Miranda dahi Amerika Birleşik Devletlerinde Alusio de Oliviera tarafından sözleri aktarılan bu şarkıyı söylemektedir bile.1943 yılında Walt Disney Zequinha’nın bu eserine “Saludos Amigos” adlı filminde yer vermiştir.
73db6bef-dad2-43a1-ab25-ff8fd7fcabc4
O sıralarda Zequinha, çoktan yerleşmiş ve ün sahibi bir besteci haline gelmiş,ve eserleri bir çok orkestra ve yorumcu tarafından kayda alınmıştır.

Örnek vermek gerekirse 1931 yılında Kolombiya’da Maestro(şef) Gao tarafından yönetilen ünlü orkestra Orquestra Colbaz, Branca ve Tico Tico No Fuba’yı kayda almış, Francisco Alves 1927 yılında  Dino Castelo ile birlikte samba bir eseri olan Pé de Elefante yi, 1929 yılında  Salvador Morais ve”Rosa Desfolhada ile birlikte vals bir eser olan Aurora’yı, ve 1933 yılında João de Barro ve 1930 yılında  Celestino Paraventi Pinto Martins ile birlikte vals bir eser olan  Tardes em Lindóiayı ve “Longe Dos Olhos” (Salvador Morais ile birlikte) kayda almıştır. 1952 de ölümünün üzerinden 17 yıl geçtiğinde hayatı  Companhia Vera Cruz için Fernando de Barros ve Adolfo Celi tarafından yönetilen Tico-Tico No Fubá  filmide resmedilmiştir.

İlginizi Çekebilir: Carlos Gardel Kimdir?

Anonim tarafından yazıldı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kendi Silikon Vadimizi Kurmaya Ne Kadar Yakınız?

Blockchain Nedir? Geniş Rehber