içinde , ,

ZEVKLER, RENKLER VE SİMETRİ TARTIŞILMAZ

Google Haberlere abone olarak gençlere değer katabilirsiniz.Google Haberler Ziyaret ettiğiniz için teşekkürler!

Yüzyıllar boyu neler dedik, neler yaptık aşk için… Dağları deldik tek başımıza, çölleri aştık, erleri yendik, destanlara konu olduk, savaşlar başlattık.. Peki ya birini bu denli çekici bulmamızı sağlayan şey neydi? Mecnun’u Leyla’ya, Kerem’i Aslı’ya, Faik’i Safiye’ye eşsiz gösterip beğendiren şey hormonlar, zevkler ve renkler dışında ne olabilirdi? İnsanları çekici kılan nedenler kişiseldir, zevkler ve renkler tartışılmaz, bu nedenden dolayı da kesin bir kanıya varmak imkânsız, fakat simetrik yüz ve vücut hatlarına sahip olmak sizi daha çekici yapıyor ve arzu edici hale getiriyor desek, buna cevabınız ne olurdu?
Simetri bir diğer adıyla bakışım insanın doğasında vardır. Bir isim olarak, uyaranın eşdeğeridir, matematik veya istatistikte, eksene göre eşitliktir. Estetik ise oranların dengesi ve farklı amaçların uyumudur. Biz de işin tam olarak estetik ve psikoloji kısmı ile ilgileniyoruz. Balans kavramı hemen hemen herkes için çok önemlidir çünkü zevklerimiz de tercihlerimiz de denge algımızla şekillenir.

En basit haliyle bu olayı kişilere indirgemeden önce detayları önemsemeyen bir insanın dahi alışveriş yaparken güzel bulduğu herhangi bir obje için alakasız ya da çirkin bulduğu herhangi bir kısmı sebebiyle soğuyup satın almaktan vazgeçtiğini görebiliriz. Yani aslında hepimizin içinde estetik değer algıları vardır. Biraz daha açık konuşmam gerekirse bir Michelangelo değildik ama bizim estetik kaygılarımız da yok değildi be kardeşim…
Yapılan araştırmalara göre simetrinin çekicilikle doğrudan bir bağlantısı var. Üstelik yalnızca yüz değil, vücut simetrisi de çekicilikte büyük rol oynuyor. İşin garip yanı, beğendiğimiz kişinin simetrik olup olmadığını da anlayamıyoruz, otomatik olarak hooop bir bakmışız simetrik olanı daha çok beğenmişiz.
2000 yılında Gangestad ve Simpson’un yaptığı bir araştırmaya göre kadınlar, deney için seçilmiş erkeklerin tişörtlerini koklamışlar ve tişörtlerin kokularını en güzelden en kötüye doğru derecelendirmişler. Deneyin sonucunda görülmüş ki simetrik yüz hatlarına sahip olan adamın tişörtü ‘en güzel kokulu’’ seçilmiş. Ne tuhaf! Çekicilikte yüz simetrisinden başka etkisi olan diğer bir şey ise vücut simetrisi. Yapılan araştırmalara göre bel ve göğüs oranı 0.7 olan kadınlar, erkekler tarafından daha çekici bulunuyor, çünkü bu oran bilinçaltında gençliğin, sağlığın ve üretkenliğin bir göstergesi olarak algılanıyor vaziyette.
9586.png
Evrimsel Psikolojiye göre de yine en önemli eş seçme kriterlerimizden birisi; bilateral simetri. İlkel dürtülerimizin öncülüğündeki evrimsel psikoloji içten içe sinsice bizi yönetmeye sindirmeye, örseleyip ezmeye ve hatta zaman zaman libidomuza bağlı mantık dışı davranışlarda bulunmamıza neden olsa da biz sana mecburuz bilateral simetri bilemezsin…
Bilateral simetri, vücudun tam ortasından geçen bir düzlemin, vücudu iki eş yarıya (sağ ve sol) ayırdığı simetri tipidir ve yukarıda da bahsettiğimiz gibi orantılı olması durumu aynı anda sağlıklı algılanması anlamına gelir. Sağlıklı olan eş de daha sağlıklı bireyler doğurmaya, doğurtmaya yatkın olacağından bu samimiyetin nereden geldiği oldukça açık. Tüm bu bahsettiğimiz şeyler doğrultusunda günümüz plastik cerrahisinin bu kadar gelişmiş olmasına da şaşırmamak gerek. Başta plastik cerrahları olmak şartı ile Jenner kardeşler olsun Hadid kardeşler ya da olaya ilk uyanan Kardashianlar olsun kendileri saygıyı hak eden farkındalık sahibi insanlardır çünkü simetrik olan çekici algılanır, çekici algılanan ise tercih edilir, edilmiyorsa zaten hiç sizin olmamıştır… Sevgiler bonusuyla simetrik günler dileriz!:)
78653.pngAyşegül Ekmez & Ece Alıcı

KAYNAKÇA

1
2
3

Anonim tarafından yazıldı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

eğitim

Yapılmasını Şiddetle Önerdiğim 5 Tavsiye

İşletme Bölümüne Geldim Hangi ABD’nı Seçmeliyim?