Öğrenci Blogları

Zirkonyum Nedir? 3 Adımda Zirkonyum Kaplama

Zirkonyum, zirkonyum.. Zirkonyum kaplama nedir? Hiç duydunuz mu?…

Zirkonyum Nedir ve Zirkonyum Tarihi ve Özellikleri

Bu metal pek çok özelliğe sahip olmasıyla bilinir. Ona ait olan pek çok özellik bizim Zirkonyum maddesini hayatımızın başköşesine oturtmamızı sağlar. Kimyada Zr şeklinde gösterilen bu madde, korozyona karşı dayanıklılığı ile de aklımıza gelir. Korozyon aşınma demektir. Aşınmaya dayanıklı olması ise vücut için kullanımının uygunluğunu çağrıştırır bize.  Önemli olan da budur. Geçiş metali olan zirkonyumun bazı maddelerle reaksiyona girmemesi canlıların sağlığı için fazlaca önem arz eder.

İlk ortaya çıkışı ta 1789 yıllarına dayanır. Bu yıllarda M. Heinrich Klaproth tarafından bulunan zirkonyumun önemi zamanla çok daha fazla anlaşılmıştır. 1824 diye bahsettiğimiz tarihte ise zirkonyumun izole işlemi J. Jakob Berzelius tarafından bizzat yapılmıştır. Periyodik tabloya bakıldığında ise bu maddenin atom numarasının 40 olduğu ve B grubu geçiş metallerinin arasında yer aldığı görülür.

Zirkonyum Nerelerde Kullanılır?

Normal sıcaklıklarda katı formda bulunur. Rengi gri beyaz arası olan madde olan zirkonyum aynı zamanda doğada az rastlanan bir yapıya sahiptir. Yukarıdaki paragrafta da bahsedilen farklı ve kedine has özellikleri sayesinde çok farklı alanlarda zirkonyum çıkar karşımıza. Başta da reaktör yapı malzemesi olarak kullanımı yer alır. Daha başka alanlar sayacak olursak;

Zirkonyum nedir| diş malzemelerinde ki önemi

Zirkonyum ve Diş İçin Kullanımı

Yukarıda bahsettiğimiz korozyonun vücutta kullanımına en sık rastlanan yer elbette ki dişlerdir. Renk olarak normal renklerin dişlerini aratmayacak doğallığı ile mükemmel sonuçlar verir. Işık geçirgenliği de normal bir dişi andırır. Öyle ki dişlerini beğenmeyen, gülümsemesine farklı bir hava katmak isteyen herkesin başvuracağı ilk yöntem zirkonyum tedavisidir. Zirkonyum kaplama operasyonunda öncelik estetik tasarıma verilir. Bu kaplamanın metal desteksiz olması da sık tercih edilmesini sağlamaktadır. Diş hekimliği için zirkonyumun zirkon halindeki minerali daha sık tercih edilmektedir. Bu bahsedilen operasyonun detayları ise aşağıda yer almaktadır.

Birinci Adım: Diş Eti Muayene Operasyonu

Birinci aşama zirkonyum kaplama tedavisine başvurmak isteyen hastaların sağlıkları ile ilgili incelemelerin yapıldığı aşamadır. Dişlerinin sağlığı neyi gerektiriyorsa işlemlere o şekilde devam edilir. Çünkü bilinir ki sağlık her şeyden önemlidir. Bu aşamada diş eti ile ilgili operasyon yapılır ve bu operasyonda diş eti içindeki kemikler işlem görür. Diş eti içindeki kemikler hastayı rahatsız ediyorsa veya ilerde bir probleme neden olacaksa alınır. Bu alınma işlemi sanıldığı kadar can yakmamakla birlikte korkulacak bir şey de yoktur. Kemikler alındıktan sonra estetik aşama için hazırlıklara geçilir. Hasta için en uygun gülümsemenin nasıl olacağına dair senaryolar oluşturulur. Bir tanesine karar verilir. O şekilde bir yol izlenir.

İkinci Adım: Lamine İşlemi

Birinci yapılan işlem üzerinden belirli bir süre geçmiş ve diş etleri yavaş yavaş kendini toparlamaya başlamıştır. Artık sıradaki aşama bellidir. Dişlerin dikkatle kesilmesi ve lamine işlemi için hazırlanması gerekir. Dişler dibe inilmeden kesilir ve ölçü için hazır hale getirilir. Alınan ölçü geçici dişler için kullanılacaktır. Sonrasında bu hazırlanan geçici dişler hastanın dişlerine takılacaktır.

Üçüncü Adım: Gece Plağı Hazırlanması

Hasta bu gece plağını adı üstünde geceleri takarak yatmalıdır. Bu son derece önemlidir. Çünkü gece plağı sayesinde eğer hastada herhangi bir eklem rahatsızlığı oluşuyorsa bu durum ortadan kalkacaktır. Hasta bu sayede geceleri rahat bir uyku çekebilecektir. Tek yapması gerekenin ise doktoru tarafından verilen gece plağını yatarken takması olduğunu hatırlatalım.

Zirkonyum Dişlerin Ömrü Ne Kadardır?

Zirkonyum dişlerin ortalama ömrü 5-7 yıldır. Eğer zirkonyum hasar almazsa daha da uzun sürebilir.

Zirkonyum Diş Kaplama Ne Kadardır?

Zirkonyum diş kaplama fiyatları aşağıdaki tabloda görebilirsiniz..

Zirkonyum Kaplama Fiyatları2020 KDV DAHİL (%8) ₺
Kuron Köprü Tamiri * (Her Üye İçin)275,00 ₺
Veneer Zirkonyum Kaplama (Metal ücreti hariç)510,00 ₺
Veneer Kuron (Akrilik)475,00 ₺
İmplant Üstü Veneer Zirkonyum Kaplama (Seramik) (Abutment Ücreti Hariç)1.205,00 ₺
Laminate Veneer (Akrilik)575,00 ₺
Laminate Veneer (Seramik)1.155,00 ₺
Tam Seramik Kuron (Metal Desteksiz)1.105,00 ₺
Adeziv Köprü (Maryland vb. gibi)395,00 ₺
Düşmüş Kuron ve Köprü Simantasyonu (Her Sabit Üye İçin)65,00 ₺
Zirkonyum Kaplama Fiyatları

Zirkonyum Tedavisi Ne Kadar Sürer?

Zirkonyum porselen kaplamalar tedaviye başladığı andan itibaren en geç 7 gün içinde takılır.

Zirkonyum Kaplamaların Bakımları Nasıl Yapılır?

Normal bir diş fırçası ile bakım yapabilirsiniz. 5-6 ayda bir düzenli doktor bakımı gerekmektedir.

Zirkonyum Altındaki Diş Çürüyebilir mi?

Zirkonyum diş, herhangi bir sebep olmaksızın kırılması nadirdir, ancak yaşanan tramvalar sonucu tacın kırılması nadir değildir. Ancak yeterli ağız ve diş bakımının yeteri kadar yapılmaması durumunda, zirkonyum altındaki diş çürüyebilir.

Zirkonyum Kaplama Dişlere Zarar Verir mi?

Zirkonyum kaplama dişlere zarar vermez, değiştirmek isterseniz de hem diş köklerine hem de kaplamaya zarar vermeyecektir.

Tedavi Ne Zaman Sonuçlanır?

Zirkonyum kaplama genelde 1 hafta sürer. Eğer ekstra bir isteğiniz vs. varsa daha da uzun sürebilir.

Sonuç

Sonuç olarak eğer zirkonyum kaplama yaptırma konusunda hala düşünceleriniz varsa daha detaylı bilgiler internette bolca mevcuttur. İyice araştırdıktan sonra hangi kaplama çeşidini dişinize uygun görürseniz ona karar verin. Ancak gözle görülen bir gerçek vardır ki, o da şudur: Bir zirkonyum kaplama dişin doğallığı ve güzelliği ile başka herhangi bir kaplama baş edemez. Bu yüzdendir ki insanların büyük çoğunluğu özellikle son yıllarda seçimini zirkonyum kaplama dişlerden yana kullanıyor. Yaptıranların da çok büyük bir çoğunluğu zaten memnun. Öyle büyük bir şikayet yok yani zirkonyum kaplama dişler ile ilgili. Bunu da belirterek yazıyı noktalayalım. Görüşmek dileği ile..

İlginizi Çekebilir: İklim Değişikliğinin İnsan Sağlığına Etkileri

Bu makale sizlere yardımcı oldu mu?
EvetHayır
Exit mobile version